Radio Białystok | Wiadomości | Pożegnanie roku według kalendarza juliańskiego

Pożegnanie roku według kalendarza juliańskiego

autor: Anna Petrovska, Źmicier Kościn

13.01.2018, 07:12, akt. 14.01.2018, 07:27

13 stycznia to ostatni dzień roku według kalendarza juliańskiego. W niedzielę (14.01) Nowy Rok powitają wierni Kościołów wschodnich, czyli prawosławni, grekokatolicy i staroobrzędowcy.

foto: Monika Kalicka
foto: Monika Kalicka

Wieczór poprzedzający Nowy Rok - Małanka - relacja Anny Petrovskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Nabożeństwo w cerkwiach prawosławnych

Tradycyjnie w noworoczną noc w wielu prawosławnych cerkwiach odprawiane jest nabożeństwo, podczas którego sprawuje się liturgię św. Bazylego Wielkiego. To z imieniem tego świętego kojarzono Nowy Rok.

Obecnie forma powitania Nowego Roku według kalendarza juliańskiego w naszym regionie nie odbiega od gregoriańskiego sylwestra. Środowiska mniejszości, cerkiewne bractwa czy osoby prywatne organizują bale noworoczne.

Nowy Rok według kalendarza juliańskiego, zgodnie z wieloletnią tradycją, witaliśmy wspólnie także na antenie Polskiego Radia Białystok. Od 18:00 do 1:00 nadawaliśmy audycję "Szczodry wieczar", podczas której były przekazywane noworoczne życzenia naszych słuchaczy.

Wieczór poprzedzający Nowy Rok

Szczodry wieczar, Bahaty, Małanka albo Hohotucha - tak w białoruskiej tradycji nazywa się wieczór poprzedzający Nowy Rok. 

Dawniej na wioskach w ten dzień robiono różne psikusy, żarty i wróżby. - Młodzież potrafiła gospodarzowi wysypać popiołem drogę lub schować furtkę w różne miejsca – mówi Elżbieta Fionik z Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach.

Obecnie forma powitania nowego roku według kalendarza juliańskiego nie odbiega od gregoriańskiego sylwestra. W regionie odbywa się wiele zabaw, organizowanych przez środowiska mniejszości czy cerkiewne bractwa. W niektórych miejscowościach zachowała się jeszcze tradycja noworocznych psikusów.

| red: mag, mak

ZOBACZ TEŻ:


To czas śpiewania kolęd i odwiedzania rodzin - prawosławni obchodzą drugi dzień świąt Bożego Narodzenia

8.01.2018, 06:51

W cerkwi prawosławnej w poniedziałek (8.01) drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Jest on poświęcony Przenajświętszej Bogurodzicy i nosi nazwę "synaksa", co oznacza zgromadzenie ku jej czci. W świątyniach jest odprawiana liturgia św. Jana Złotoustego.


Sylwestrowe zabawy w regionie

1.01.2018, 00:22

Nie tylko w domu czy w restauracjach mieszkańcy województwa podlaskiego przywitali Nowy Rok. W wielu miastach odbyły się zabawy sylwestrowe pod chmurką.


Uroczystości bożonarodzeniowe dla prawosławnych wg kalendarza gregoriańskiego

24.12.2017, 10:56

W cerkwi św. Marii Magdaleny w Białymstoku odprawione zostanie w niedzielę bożonarodzeniowe oficjum, a w poniedziałek - świąteczne nabożeństwo. To jedyne takie uroczystości w regionie, bo prawosławni w większości obchodzą tam Boże Narodzenie 13 dni po katolikach.


Sylwester miejski w Białymstoku bez fajerwerków

28.11.2017, 19:59

Uczestnicy muzycznych programów telewizyjnych bawić będą białostoczan na miejskiej zabawie sylwestrowej przy Ratuszu. Przed białostocką publicznością zaprezentują się m.in. Mateusz Grędziński, Arek Kłusowski i Lanberry.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


"Kamerdyner" Marek Klat, Paweł Paliński, Mirosław Piepka, Michał Pruski


Fotolia.com
BIAŁYSTOK
17.12.2018, 15:19, akt. 15:23

Trwa sezon na wigilie firmowe


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok