Radio Białystok | Wiadomości | WSA - władze mogły zakazać najmu terenów cyrkom ze zwierzętami

WSA - władze mogły zakazać najmu terenów cyrkom ze zwierzętami

autor: Marcin Kapuściński, Ryszard Minko

13.02.2018, 11:19, akt. 18:15

Władze Suwałk mogły wprowadzić zakaz wynajmowania miejskich terenów na występy cyrków ze zwierzętami. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku, który oddalił skargę wojewody podlaskiego na zarządzenie prezydenta Suwałk.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku, fot. Edyta Wołosik
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku, fot. Edyta Wołosik

Sąd uznał, że wprowadzone zarządzenie nie dyskryminuje przedsiębiorców, bo jest jedynie deklaracją samorządu, co do tego jak się może zachować w przypadku propozycji umowy - uzasadniał wyrok sędzia Marek Leszczyński.

Biuro wojewody podlaskiego wniosło skargę uznając, że zarządzenie prezydenta Suwałk narusza przepisy wolności gospodarczej i wyklucza legalnie działających przedsiębiorców. Kilku z nich próbowało uchylić zarządzenie na drodze sądowej, ale ich skargi zostały prawomocnie oddalone.

Wprowadzony zakaz obowiązuje od niemal dwóch lat. Mimo to, cyrki ze zwierzętami występują w Suwałkach, bo wynajmują place od osób prywatnych.

Naczelnik wydziału ochrony środowiska suwalskiego Urzędu Miejskiego Jerzy Gałązka podkreśla, że spór toczył się nie tyle o obecność cyrków, co o prawo do dysponowania miejskimi gruntami.

Staliśmy na stanowisku, że prezydent miasta ma pełne prawo, w ramach normalnego zarządu, decydować o wykorzystaniu gruntów stanowiących własność gminy miasta Suwałki. Takie stanowisko prezentowaliśmy przed WSA. To nie dotyczy cyrków, jako takich. My nie zakazujemy wjazdu cyrków do miasta, absolutnie jest to nieprawda. Cyrki mogą wjeżdżać, przyjeżdżają i występują na terenie Suwałk - mówi Jerzy Gałązka.

Decyzję o tym, żeby nie udostępniać terenów pod namioty, urzędnicy podjęli po sugestiach fundacji Zwierzęta Niczyje. Przedstawicielka organizacji Anna Walijewska-Maksymowicz cieszy się z wyroku WSA i liczy, że również prywatni właściciele gruntów przestaną im je udostępniać.

Zakaz obowiązuje od marca 2016 roku. W tym czasie również agencje artystyczne dwukrotnie skarżyły decyzję prezydenta Suwałk. Wtedy Naczelny Sąd Administracyjny również przyznał rację suwalskim urzędnikom.

| red: maj, wsz

ZOBACZ TEŻ:


Czy władze Suwałk mogły zakazać organizowania cyrków? - sprawę bada sąd

7.02.2018, 10:36

Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz wprowadził zakaz, który nie podoba się wojewodzie podlaskiemu - sprawa trafiła do sądu. Chodzi o zarządzenie zakazujące dzierżawy i wynajmu miejskich terenów na potrzeby występów cyrków ze zwierzętami.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok