Radio Białystok | Wiadomości | Zarekwirowano groźne dla zdrowia zabawki z Chin – mogą być przyczyną astmy

Zarekwirowano groźne dla zdrowia zabawki z Chin – mogą być przyczyną astmy

14.02.2018, 11:12, akt. 12:16

Partię wyprodukowanych w Chinach zabawek, w których plastikowych elementach stwierdzono wysokie stężenia ftalanów, zatrzymali funkcjonariusze celno-skarbowi z Białegostoku. Inspekcja Handlowa oceniła, że zabawki nie mogą zostać dopuszczone do obrotu.

Zarekwirowano groźne dla zdrowia zabawki z Chin, źródło: podlaskie.kas.gov.pl
Zarekwirowano groźne dla zdrowia zabawki z Chin, źródło: podlaskie.kas.gov.pl

800 sztuk niebezpiecznych zabawek z Chin skonfiskowali Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Białegostoku.

Jak poinformowała w środę (14.02) Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku, po kontroli dokumentacji i oględzinach funkcjonariusze postanowili skierować przesyłkę do badań laboratoryjnych.

Ich wyniki były jednoznaczne – w plastikowych elementach zabawek wykryto wysokie, wielokrotnie przekraczające dopuszczalne normy, stężenie ftalanów - poinformował Maciej Czarnecki z białostockiej IAS.

Ftalany to syntetyczne związki obecne w artykułach z tworzyw sztucznych, nadające im elastyczność, stosowane są również do produkcji farb i lakierów. Ich nadmiar może być przyczyną astmy i prowadzić do zaburzeń układu nerwowego, szczególnie u dzieci. Przy dłuższym kontakcie ze skórą mogą wchłaniać się do organizmu i są łatwo rozpuszczalne w ślinie.

O partii chińskich zabawek z przekroczonymi normami ftalanów poinformowano Podlaskiego Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej, który stwierdził, że stwarzają one zagrożenie dla zdrowia użytkownika i w związku z tym nie mogą zostać dopuszczone do obrotu.

źródło: PAP | red: sk

ZOBACZ TEŻ:


Celnicy zatrzymali na obwodnicy Augustowa transport podrabianych perfum i odzieży

7.02.2018, 08:27

Transport prawie 40 tys. opakowań podrabianych perfum, odzieży, obuwia i galanterii ze znakami towarowymi znanych marek, zatrzymali funkcjonariusze celno-skarbowi w Augustowie. Wartość rynkowa takiej ilości oryginalnego towaru, to co najmniej 9 mln zł.


Podlaska służba celno-skarbowa otrzymała 15 samochodów do zwalczania przemytu

17.01.2018, 13:32

Podlaska służba celno-skarbowa dostała 15 nowych samochodów, by jeszcze skuteczniej wykrywać np. przemyt papierosów. W środę (17.01) w Białymstoku przekazano je do użytku.


Białostoczanka sprzedawała przez internet podróbki markowych butów

7.08.2017, 15:18

Białostoczanka odpowie za handel butami z podrobionym znakiem znanej marki. Proceder ujawnili funkcjonariusze Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego.


Podrobione klocki znanej marki w hurtowni zabawek w Łomży

25.11.2016, 12:43

Blisko 500 zestawów klocków dla dzieci, których wygląd do złudzenia przypominał produkty znanej duńskiej marki ujawnili celnicy.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok