Radio Białystok | Wiadomości | Raport NIK: Policyjne radiowozy w złym stanie – również w Podlaskiem

Raport NIK: Policyjne radiowozy w złym stanie – również w Podlaskiem

autor: Grzegorz Pilat

22.02.2018, 18:35, akt. 23.02.2018, 08:33

Radiowozy bez ważnych badań technicznych czy brak szkoleń z techniki kierowania samochodami służbowymi. Na takie uchybienia w podlaskiej policji zwraca uwagę Najwyższa Izba Kontroli. Inspektorzy sprawdzili wybrane komendy w całym kraju. Kontrole dotyczyły lat 2015-2016.

Fotolia.com
Fotolia.com

NIK sprawdził auta służbowe w trzech komendach w regionie - w Wojewódzkiej i Miejskiej w Białymstoku oraz w Powiatowej w Augustowie.

Radiowozy bez ważnych badań technicznych

Jak mówi rzecznik delegatury NIK w Białymstoku Tomasz Ambrozik, w każdej wykryto nieprawidłowości.

"Na przykład w Komendzie Miejskiej Policji w Białymstoku stwierdzone nieprawidłowości polegały na nieprzedstawieniu do badań technicznych 8 z 10 kontrolowanych przez nas pojazdów. W efekcie te pojazdy poruszały się po drogach bez ważnych badań technicznych" - tłumaczy Tomasz Ambrozik.

Według kontrolerów - policjanci z białostockiej komendy miejskiej mieli też nie wpisywać do ewidencji wielu informacji o wypadkach i kolizjach pojazdów służbowych. 9 spośród 10 kontrolowanych pojazdów miało być też naprawianych poza policyjnymi stacjami obsługi bez opinii kontrolera technicznego policji.

Rzecznik podlaskiej policji nadkomisarz Tomasz Krupa mówi, że odpowiedzialni za te nieprawidłowości już zostali ukarani.

Komendant Miejski Policji w Białymstoku zwrócił już uwagę osobom odpowiedzialnym za te niedociągnięcia. Zostali oni też zobowiązani do tego, by do takich sytuacji w przyszłości nie dochodziło - wyjaśnia nadkom. Tomasz Krupa.

Kierowcy bez przeszkolenia

Kolejna nieprawidłowość to, zdaniem kontrolerów NIK, brak szkoleń dotyczących kierowania pojazdami służbowymi - a takie zapotrzebowanie zgłaszali policjanci z Augustowa. Nadkomisarz Tomasz Krupa wyjaśnia, że w pierwszej kolejności funkcjonariusze muszą zapewnić bezpieczeństwo. Dopiero potem można myśleć o szkoleniach.

Zawsze na pierwszym miejscu stawiamy bezpieczeństwo mieszkańców województwa podlaskiego i tym zajmujemy się przede wszystkim. Przy ograniczonych możliwościach kadrowych jasnym jest, że szkolenia z techniki jazdy będą sprawą mniej pilną - mówi rzecznik podlaskiej policji.

Po ukazaniu się wyników kontroli NIK, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że do 2020 roku zamierza kupić prawie 4,5 tysiąca nowych radiowozów. Teraz w Polsce jest prawie 22 tysiące policyjnych, służbowych samochodów.

| red: sk, maj

ZOBACZ TEŻ:


Jeden telefon może uratować życie - przypominają policjanci

22.02.2018, 10:42

Policjanci proszą o informację o osobach samotnych, czy bezdomnych, które według nas potrzebują pomocy. Jest to szczególnie istotne wtedy, kiedy jest bardzo niska temperatura - przypomina naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Łomży Adrian Karolczuk.


Oszust podszywający się pod oficera CBŚ próbował okraść 60-latkę

21.02.2018, 16:21

Oszust podszywający się pod oficera Centralnego Biura Śledczego próbował okraść suwalczankę. Kobieta ufnie wykonywała jego polecenia i niewiele brakowało, a oddałaby mu 12 tys. funtów.


Kierowcy mogą już zapłacić za mandat kartą - w radiowozach są terminale płatnicze

30.01.2018, 14:43

Terminale płatnicze, które mają usprawnić opłacanie mandatów drogowych, już działają w radiowozach podlaskich policjantów.


NIK krytykuje program walki z Afrykańskim Pomorem Świń

29.01.2018, 15:10

Program bioasekuracji ASF okazał się nieskuteczny, bo nie udało się zahamować rozwoju tej choroby w Polsce - oceniła Najwyższa Izba Kontroli w opublikowanym w poniedziałek (29.01) raporcie.


NIK o e-Zdrowiu w Podlaskiem - system użyteczny, wdrażanie z przeszkodami

4.01.2018, 11:55

Podlaski System Informacyjny e-Zdrowie jest nowoczesny i użyteczny, ale jego wdrażanie przebiega z przeszkodami - oceniła Najwyższa Izba Kontroli. Zwraca uwagę m.in. na konieczność przeprowadzenia akcji informacyjnej i rozszerzenia projektu o kolejne placówki.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Choinka na niebiesko


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok