Radio Białystok | Wiadomości | Ekspert PO odniósł się krytycznie do propozycji nowych rządowych projektów

Ekspert PO odniósł się krytycznie do propozycji nowych rządowych projektów

16.04.2018, 15:45, akt. 16:27

Krytycznie do propozycji nowych rządowych projektów, takich jak obniżenie podatku CIT czy składki ZUS dla małych firm, odniósł się w poniedziałek (16.04) w Białymstoku główny ekonomista PO prof. Andrzej Rzońca.

Ekspert PO odniósł się krytycznie do propozycji nowych rządowych projektów, fot. Edyta Wołosik
Ekspert PO odniósł się krytycznie do propozycji nowych rządowych projektów, fot. Edyta Wołosik

Konwencja PiS i Zjednoczonej Prawicy

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział podczas sobotniej konwencji PiS i Zjednoczonej Prawicy w Warszawie kilka nowych projektów, których realizację rozpocznie niebawem rząd. Chodzi m.in. o niższy ZUS dla małych firm, obniżenie CIT dla małych i średnich przedsiębiorstw do 9 proc., wyprawkę szkolną w wysokości 300 zł dla uczniów, program "Dostępność+", na który ma zostać przeznaczone 23 mld zł, a także 5 mld zł na stworzenie nowego funduszu dróg lokalnych. Zaproponował również wprowadzenie minimalnej emerytury dla kobiet, które urodziły co najmniej czwórkę dzieci, osiągnęły wiek emerytalny, ale nie mają nawet minimalnego świadczenia.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej w Białymstoku prof. Andrzej Rzońca odniósł się krytycznie do propozycji Mateusza Morawieckiego. Zwrócił uwagę, że w przypadku małych firm, tylko niewielki ich procent płaci podatek CIT, bo zdecydowana większość rozlicza się poprzez PIT. Andrzej Rzońca mówił, opierając się na danych o przedsiębiorstwach z 2015 roku, że z propozycji premiera skorzystałoby jedynie 135 tys. na 2,3 mln takich podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. - Czyli nie skorzystałoby na tej propozycji ponad 94 proc. firm - dodał.

Zarzucił PiS, że jest partią, która nie obniża podatków, a "systematycznie je podnosi". W tym kontekście wymienił m.in. podatek od kredytów, od polis ubezpieczeniowych, galerii handlowych i biurowców. - Tych różnego rodzaju metod dokręcania podatkowej śruby jest bardzo dużo, natomiast są one robione w sposób niezrozumiały - ocenił prof. Andrzej Rzońca. Odnosząc się do propozycji obniżki składki ZUS (obowiązującej przy określonym poziomie dochodów), dowodził, że w rezultacie będzie ona wyższa dla wielu przedsiębiorców.

Za "zupełnie niewiarygodną" ekonomista uznał zapowiedź wybudowania 100 tys. mieszkań do 2019 roku w ramach programu "Mieszkanie+". Zarzucił PiS, że zlikwidował program MdM ("Mieszkanie dla młodych"), który "umożliwił 110 tys. młodych rodzin zamieszkanie we własnym domu". Jego zdaniem równie niewiarygodnie brzmi zapowiedź dofinansowania budowy dróg lokalnych "w ustach premiera rządu partii, która "obcięła" inwestycje publiczne".

- PiS dla rodziców w wieku szkolnym ma 300 zł, a dla swoich działaczy - dziesiątki tysięcy, a nawet miliony złotych - w ten sposób ekspert ekonomiczny Platformy Obywatelskiej skomentował propozycję w sprawie wyprawki szkolnej.

Emerytury dla kobiet

W jego ocenie zapowiedź emerytur dla kobiet, które wychowały czworo lub więcej dzieci to "kolejny krok do demontażu systemu emerytalnego w Polsce". Zwrócił uwagę, że będzie to likwidacja zasady, iż do otrzymywania emerytury trzeba wcześniej pracować zawodowo. - Nie można rozmontowywać systemu emerytalnego, bo skończy się to tym, że w ogóle nie będzie pieniędzy na wypłatę - przekonywał Andrzej Rzońca.

Zapowiedział, że Platforma nie będzie się "ścigać z Prawem i Sprawiedliwością na populizm". - My przedstawiamy program, który ma zapewnić polskiej gospodarce szybszy wzrost, a szybszy wzrost to wyższe dochody Polaków - dodał ekspert PO.

źródło: PAP | red: mag

ZOBACZ TEŻ:


Tomasz Cimoszewicz zrezygnował z członkostwa w Gabinecie Cieni PO

4.04.2018, 20:41

Poseł Tomasz Cimoszewicz zrezygnował w środę (4.04) z prac w Gabinecie Cieni PO. To reakcja na zaproszenie do współpracy w tym gremium europosła Kazimierza M. Ujazdowskiego, którego poseł PO uważa za "religijnego fundamentalistę". Rozczarowany tą decyzją jest szef podlaskiej PO Robert Tyszkiewicz.


Po województwie podlaskim będą jeździły "Konwoje wstydu" – mają przypominać o ministerialnych nagrodach

4.04.2018, 20:23

"Zależy nam na tym, aby Polacy we wszystkich regionach poznali, jakie jest prawdziwe oblicze PiS". Tymi słowami szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej  Robert Tyszkiewicz określił akcję "Konwój Wstydu". 


Podlascy posłowie PO oceniają przepisy dotyczące zakazu handlu w niedziele

10.03.2018, 12:28

"Wprowadzenie zakazu niedzielnego handlu to dowód na to, że państwo autorytarne wkracza w życie zwykłych ludzi". Tymi słowami szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej poseł Robert Tyszkiewicz ocenia przepisy, zgodnie z którymi w niedzielę (11.03) większość sklepów powinna zostać zamknięta.


Radni PiS: dofinansowanie prywatnych żłobków nie z budżetu miasta

9.02.2018, 16:31

Radni PiS, którzy w Radzie Miasta Białystok mają samodzielną większość, nie zgadzają się na to, by z budżetu miasta dofinansowywane były miejsca w prywatnych żłobkach.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Fotolia.com
POGODA
24.01.2019, 11:14, akt. 11:43

Mróz w Podlaskiem nie odpuszcza


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok