Radio Białystok | Wiadomości | Skontrolowano blisko 50 placów zabaw w Białymstoku

Skontrolowano blisko 50 placów zabaw w Białymstoku

16.04.2018, 16:59, akt. 17:06

Strażnicy miejscy wraz z pracownikami Zarządu Mienia Komunalnego skontrolowali blisko 50 placów zabaw w Białymstoku. Takie kontrole mają zapewnić bezpieczeństwo korzystających z placów dzieci. Plac do kontroli może zgłosić każdy mieszkaniec miasta.

Foto: Monika Kalicka
Foto: Monika Kalicka

Kontrole są konieczne

Zadaniem corocznych kontroli placów zabaw jest sprawdzenie stanu urządzeń oraz ich utrzymanie w czystości. Jak czytamy w komunikacie prasowym białostockiego magistratu, kontrole są konieczne, by dzieci, które wraz z nadejściem wiosny częściej bawią się na świeżym powietrzu, mogły bezpiecznie korzystać z czystych i sprawnych huśtawek, piaskownic i zjeżdżalni.

Przegląd dotyczył 49 placów zabaw, należących do gminy Białystok.

Z informacji przekazanych przez Urząd Miejski w Białymstoku wynika, że podczas kontroli placów stwierdzono nieprawidłowości wynikające w dużej mierze ze zużycia poszczególnych elementów takich jak: siedziska, belki mocujące czy odeskowanie piaskownic i ławek.

Administratorom, którzy zarządzają placami zabaw urzędnicy zalecili konserwację i odmalowanie miejsc w których bawią się dzieci. Wszystkie zadania muszą zostać wykonane do końca maja, w tym terminie ma być także wymieniony piasek w piaskownicach.

Rzeczniczka Straży Miejskiej w Białymstoku Joanna Szerenos-Pawilcz powiedziała, że strażnicy zwracali szczególną uwagę na to, czy urządzenia na placach zabaw są stabilne, czy nie są uszkodzone, zdewastowane, czy "nie wystają z nich ostre krawędzie, gwoździe, które mogłyby być groźne dla dzieci".

Sprawdzano m.in., czy na placach zabaw pali się papierosy

Podczas patroli strażnicy sprawdzali, czy na place zabaw nie są wyprowadzane zwierzęta, czy nie jest tam spożywany alkohol i czy nie są naruszane przepisy o zakazie palenia papierosów. Takie wykroczenia funkcjonariusze mogą ukarać mandatami, które w "rażących przypadkach mogą wynieść do 500 zł." - poinformowała Joanna Szerenos-Pawilcz.

Rzeczniczka białostockiej Straży Miejskiej podała, że najczęściej mieszkańcy zgłaszają problem dużej ilości śmieci na placach zabaw oraz informacje o osobach, które w tych miejscach spożywają alkohol.

W ocenie pracowników Zarządu Mienia Komunalnego i strażników miejskich wiosenne akcje kontrolowania miejskich placów zabaw skutecznie poprawiają bezpieczeństwo dzieci, dlatego będą kontynuowane.

- Dzięki nim najmłodsi mieszkańcy Białegostoku mogą się bezpiecznie bawić – powiedział cytowany w komunikacie, zastępca prezydenta miasta Przemysław Tuchliński, który jednocześnie zachęcił mieszkańców do zgłaszania miejsc, gdzie place zabaw są zanieczyszczone lub występują w nich usterki. Mieszkańcy mogą zgłaszać takie sytuacje do Straży Miejskiej pod numerem telefonu 986.

Na terenach Gminy Białystok jest łącznie 60 placów zabaw oraz 17 terenów rekreacyjnych. Kolejne "przeglądy funkcjonalne będą wykonywane co najmniej raz w miesiącu, do zakończenia sezonu". - poinformował białostocki magistrat.

| red: mag

ZOBACZ TEŻ:


W gminie Czyżew powstaną Otwarte Strefy Aktywności

9.04.2018, 18:20

Tak zwane Otwarte Strefy Aktywności, z siłowniami zewnętrznymi i placami zabaw, mają powstać w kilku wsiach w gminie Czyżew.


W Suwałkach ma być czysto i zielono - rozpoczęły się wiosenne porządki

3.04.2018, 12:50

Ma być czysto i zielono. W Suwałkach rozpoczynają się wiosenne porządki. Do końca kwietnia dziury w miejskich ulicach mają być załatane, przystanki autobusowe umyte, a urządzenia na placach zabaw sprawdzone pod względem technicznym.


Powstanie nowy żłobek na blisko 200 miejsc w Białymstoku

29.03.2018, 15:06

Blisko dwieście miejsc dla maluchów znajdzie się w nowym żłobku, który do końca listopada ma być zbudowany w Białymstoku.


Dzieci będą się bawić, seniorzy ćwiczyć – w Suchowoli powstaje strefa rekreacji

3.03.2018, 17:04

Ma służyć głównie dzieciom oraz seniorom - w centrum Suchowoli powstaje strefa rekreacji. W parku miejskim już pojawiły się specjalne urządzenia - będzie tam plac zabaw i siłownia.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Fotolia.com
POGODA
24.01.2019, 11:14, akt. 11:43

Mróz w Podlaskiem nie odpuszcza


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok