Radio Białystok | Wiadomości | Uniwersytet w Białymstoku wybuduje nową siedzibę biblioteki

Uniwersytet w Białymstoku wybuduje nową siedzibę biblioteki

17.04.2018, 12:38, akt. 14:00

Uniwersytet w Białymstoku ogłosił przetarg na budowę nowego i nowoczesnego gmachu uczelnianej biblioteki. Budynek ma stanąć na kampusie uczelni do 2020 roku.

Kampus Uniwersytetu w Białymstoku, fot. Joanna Żemojda
Kampus Uniwersytetu w Białymstoku, fot. Joanna Żemojda

O zamiarach budowy nowego gmachu biblioteki władze Uniwersytetu w Białymstoku (UwB) informowały już wcześniej. Dotychczasowy budynek, który znajduje się w centrum miasta, wraz z przylegającym do niego budynkiem rektoratu uczelnia sprzedała władzom województwa podlaskiego za 25 mln zł. Sprzedaż miała związek z przenoszeniem poszczególnych wydziałów uczelni do nowego kampusu, gdzie docelowo ma działać niemal cały uniwersytet.

W ubiegłym roku powstał projekt nowej biblioteki, obecnie władze uczelni ogłosiły przetarg na budowę oraz wyposażenie budynku. Oferty można składać - jak można przeczytać w ogłoszeniu przetargowym zamieszczonym w Biuletynie Informacji Publicznej uczelni - do 9 maja. Inwestycja ma zakończyć się do 31 lipca 2020 roku.

Władze uczelni szacują - jak informowały wcześniej - że koszt budowy nie przekroczy 20 mln zł, a budynek powstanie ze środków własnych. Liczą, że z biblioteki studenci będą mogli korzystać od roku akademickiego 2020/2021.

Jak powiedział cytowany w komunikacie prorektor UwB ds. kształcenia prof. Wojciech Śleszyński, przetarg to kolejny krok, który przybliża uczelnię do realizacji jej planu. 

Uczelniana biblioteka będzie miała nową, dostosowaną do jej potrzeb i wizji rozwoju siedzibę. Tym samym rozbudowujemy nasze miasteczko akademickie, w którym docelowo chcemy zlokalizować jak najwięcej jednostek uczelni

 - dodał prof. Wojciech Śleszyński.

Nowa siedziba biblioteki uniwersyteckiej będzie miała ponad 3 tys. metrów kw., będzie można w niej pomieścić 12 tys. metrów bieżących półek na woluminy. Biblioteka zostanie zbudowana na planie pięciokąta, będzie dwupiętrowa. Bryła ma nawiązywać do budynków kampusu. Na parterze znajdzie się magazyn o powierzchni ponad 850 m kw., który pomieści 500 tys. woluminów. Na tym poziomie znajdą się też pokoje pracy dla pracowników. Główną częścią na piętrze będzie atrium - zielone miejsce do wspólnego spędzania czasu, stąd będzie dostęp do czytelni z antresolą dla 150 osób, sali konferencyjnej oraz szkoleniowej.

W nowej bibliotece znajdzie się też gabinet urodzonego w Białymstoku, ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie, Ryszarda Kaczorowskiego, w którym znajdą się m.in. jego biurko i fotel, a także pamiątki i liczne publikacje należące do prezydenta.

Nowy kampus UwB otwarto w 2014 roku. To największa inwestycja w dziejach uczelni; koszt budowy oraz wyposażenia obiektów w nowoczesny sprzęt to blisko 250 mln zł, w większości sfinansowany z funduszy unijnych. Swoje siedziby mają tam m.in. wydziały: matematyki, fizyki, informatyki oraz biologiczno-chemiczny.

źródło: PAP | red: mak

ZOBACZ TEŻ:


W centrum przyrodniczym UwB można oglądać minerały, meteoryty i tektyty

12.04.2018, 17:29

Około 600 różnych minerałów, skamieniałości, meteorytów i tektytów można oglądać na wystawie w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym Uniwersytetu w Białymstoku. To okazy podarowane uczelni przez parę białostockich geologów. Wystawa będzie czynna do końca bieżącego roku.


Blisko 800 nowych eksponatów w centrum przyrodniczym Uniwersytetu w Białymstoku

7.11.2017, 15:45

Blisko 800 różnych minerałów, skamieniałości, meteorytów i tektytów trafiło do Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego Uniwersytetu w Białymstoku. Kolekcja to dar geologów - Ireny i Jana Data. Zbiór będzie można zobaczyć na wystawie w 2018 roku.


Za 3 lata ma powstać nowy gmach biblioteki Uniwersytetu w Białymstoku

6.06.2017, 14:31

Do 2020 roku ma powstać nowy gmach biblioteki Uniwersytetu w Białymstoku - poinformowały we wtorek (6.06) władze uczelni. Budynek stanie na kampusie uczelni, władze szacują, że jego koszt nie przekroczy 20 mln zł.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Gwiazdka z Książką

"Drogi Święty Mikołaju" Nataszy Sochy i Magdy Mazur

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok