Radio Białystok | Wiadomości | Wyroki w procesie dotyczącym obrotu papierosami z przemytu

Wyroki w procesie dotyczącym obrotu papierosami z przemytu

24.04.2018, 17:12, akt. 17:38

Kary więzienia, grzywny sięgające kilkudziesięciu tysięcy złotych, przepadek mienia równowartości nielegalnego towaru - taki wyrok zapadł we wtorek (24.04) przed sądem w Białymstoku wobec ośmiu osób oskarżonych o obrót papierosami z przemytu.

Fotolia.com
Fotolia.com

Prokuratura zarzucała im działalność w 2013 roku w zorganizowanej grupie przestępczej, która skupowała, przechowywała, przewoziła i zbywała przemycone z Białorusi papierosy. Przestępstwa skarbowe były realizowane w różnych składach osobowych m.in. w Grajewie, Białymstoku, Olecku (Warmińsko-Mazurskie) i Łomży.

Zarzut czynnej napaści na funkcjonariusza 

W przypadku działań osoby uznanej za głównego oskarżonego straty podatkowe Skarbu Państwa zostały przez prokuraturę wyliczone na ponad 3,1 mln zł. Prokuratura zarzucała też temu mężczyźnie czynną napaść na funkcjonariusza Straży Granicznej. 

Chodziło o próbę kontroli drogowej w sierpniu 2013 roku niedaleko miejscowości Obrubniki. Kierowca nie zatrzymał się, uderzył w pogranicznika przodem auta i wiózł na masce, próbując zrzucić, udało mu się to po kilkuset metrach, gdy gwałtownie zahamował.


Zakończył się proces ws. obrotu papierosami i alkoholem z przemytu


Przestępstwa skarbowe były popełniane w różnych składach osobowych - ogłaszając wyrok, Sąd Okręgowy w Białymstoku przez ponad półtorej godziny odczytywał zarzuty. Ostatecznie orzekł kary od 3 lat do roku więzienia (część w zawieszeniu) wobec każdego ze skazanych, a także grzywny od 70 tys. zł do kilkuset złotych. Dodatkowa kara to przepadek mienia równowartości papierosów z przemytu.

Prokuratura dla 5 osób chciała od 4 lat do 1,5 roku więzienia bez zawieszenia, a dla pozostałych - od 2 lat do 1,5 roku w zawieszeniu na 4 lata. Wnioskowała też o grzywny do 150 tys. zł, jak również o przepadek mienia równowartości papierosów, które w zarzutach były przypisane oskarżonym.

Sąd przyjął, że dowody na przestępstwa skarbowe były jednoznaczne (były wśród nich nagrania z podsłuchów prowadzonych przez SG), ale nie było zorganizowanej grupy przestępczej, co wpłynęło na treść zarzutów i wymiar kar.

Uniewinnieni od zarzutu działania w zorganizowanej grupie przestępczej

Uzasadniając wyrok, sędzia Anna Hordyńska mówiła, że oskarżeni działali w różnych konfiguracjach personalnych, popełniając przestępstwa skarbowe, ale nie można było tego zdefiniować jako zorganizowanej grupy przestępczej, m.in. z powodu braku struktury i podziału ról.

Dlatego od tego zarzutu sąd oskarżonych uniewinnił. Zmienił też kwalifikację prawną zdarzenia z sierpnia 2013 roku. Odwołując się do orzecznictwa ocenił, że nie można przyjąć, iż doszło do czynnej napaści na funkcjonariusza SG, a było to działanie kwalifikowane w Kodeksie karnym jako stosowanie przemocy wobec funkcjonariusza po to, by zaniechał czynności służbowych.

źródło: PAP

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W białostockim areszcie matka próbowała dostarczyć synowi haszysz

14.03.2018, 15:43

Matce nie udało się dostarczyć synowi paczki. Dodatkowo będzie mieć teraz kłopoty. Funkcjonariusze białostockiego aresztu udaremnili kolejną próbę przemytu narkotyków.


W Kuźnicy przechwycono nielegalne papierosy o wartości 50 tys. zł

13.03.2018, 12:28

Kontrabandę o wartości ponad 50 tysięcy złotych udaremnili funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z drogowego przejścia granicznego w Kuźnicy.


Próba przemytu w Kuźnicy - 51-latek próbował wwieźć do Polski sterydy

2.03.2018, 10:03

Tabletki i ampułki ze sterydami oraz hormonami próbował przemycić do Polski 51-letni kierowca białoruskiego autobusu.


Celnicy z województwa podlaskiego udaremnili 2 próby przemytu nielegalnych papierosów

11.01.2018, 14:09

Podlascy celnicy udaremnili dwie próby przemytu nielegalnych papierosów. Gdyby zatrzymana kontrabanda trafiła do sprzedaży straty Skarbu Państwa z tytułu utraconych podatków wyniosłyby ponad 150 tys. złotych.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

REKLAMA
OiFP - Maciej Sztor


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok