Radio Białystok | Wiadomości | Koniec sporu sądowego o budowę stadionu w Białymstoku

Koniec sporu sądowego o budowę stadionu w Białymstoku

1.08.2018, 16:18, akt. 16:26

Ostatecznie zakończył się sądowy spór miasta Białystok z pierwszym wykonawcą stadionu w tym mieście. W związku z wycofaniem skarg kasacyjnych, Sąd Najwyższy umorzył postępowanie kasacyjne - poinformowało biuro prasowe tego sądu. Wcześniej strony zawarły bowiem ugodę.

Fotolia.com
Fotolia.com

Kilkuletni proces cywilny o odszkodowanie

Chodzi o kilkuletni proces cywilny o odszkodowanie. Spór rozpoczął się w połowie 2011 roku, kiedy miasto Białystok, z powodu opóźnienia, wypowiedziało umowę pierwszemu wykonawcy stadionu, czyli polsko-francuskiemu konsorcjum spółek Eiffage. Ostatecznie obiekt został dokończony przez inną firmę i już od czterech lat jest użytkowany, ale trzeba było za niego zapłacić więcej.

Władze miasta przed sądem domagały się od konsorcjum Eiffage blisko 137 mln zł, w tym różnicy w cenie, którą musiały zapłacić kolejnemu wykonawcy za dokończenie budowy. Pozwane konsorcjum wnioskowało nie tylko o oddalenia powództwa, ale też - w pozwie wzajemnym - domagało się od miasta w sumie ponad 30 mln zł. Miały być to przede wszystkim kary umowne z odsetkami oraz różnica między wartością prac wykonanych a tym, co zapłacił mu inwestor, czyli miasto.

We wrześniu 2015 r. Sąd Apelacyjny w Białymstoku (jako sąd II instancji) w dużej części uwzględnił powództwo Białegostoku i - w prawomocnym wyroku - przyznał samorządowi ponad 100 mln zł plus odsetki.

Od tego orzeczenia pozwane konsorcjum złożyło kasacje do Sądu Najwyższego. W oczekiwaniu na ich rozpoznanie, strony próbowały (z propozycją wystąpił wykonawca) dojść do porozumienia poza salą sądową. Z tego powodu dwa razy składały też zgodne wnioski o zawieszenie postępowania kasacyjnego przed SN.

Ostatecznie 5 marca zawarły pozasądową ugodę, podpisując ją w formie aktu notarialnego. Ustalona kwota ugody to 80 mln zł; pieniądze już wpłynęły na konto samorządu. Według prawników reprezentujących w tym sporze Białystok, to najwyższa w Polsce kwota ugody, jaką udało się uzyskać samorządowi.

Dlatego strony złożyły zgodne wnioski o umorzenie postępowania kasacyjnego i zamknięcie w ten sposób - ciągnącego się przed kolejnymi sądami - sporu prawnego. SN wnioski te uwzględnił i swoim postanowieniem umorzył to postępowanie.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Jest ugoda ws. budowy stadionu w Białymstoku

21.03.2018, 19:55

Władze Białegostoku zawarły pozasądową ugodę z pierwszym wykonawcą miejskiego stadionu, polsko-francuskim konsorcjum, które miasto pozwało w procesie cywilnym. O szczegółach strony nie chcą na razie mówić, przed SN wciąż zawieszone jest postępowanie kasacyjne w sprawie.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

Filmowe ferie zimowe z ŻUBROFFKĄ, zubroffka.pl
KULTURA
16.01.2021, 18:03, akt. 18:14

Filmowe ferie zimowe z ŻUBROFFKĄźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok