Radio Białystok | Wiadomości | UwB i PB wspólnie zainaugurowały nowy rok akademicki

UwB i PB wspólnie zainaugurowały nowy rok akademicki

8.10.2018, 05:30, akt. 19:44

To było historyczne wydarzenie w życiu białostockich szkół wyższych. Dwie największe uczelnie publiczne w regionie – Uniwersytet w Białymstoku i Politechnika Białostocka wspólnie zainaugurowały nowy rok akademicki. W ten sposób pośrednio potwierdzono fakt rozmów nad ewentualnym połączeniem uczelni.

Kampus Uniwersytetu w Białymstoku, fot. Joanna Żemojda
Kampus Uniwersytetu w Białymstoku, fot. Joanna Żemojda

UwB i PB wspólnie zainaugurowały nowy rok akademicki - relacja Ryszarda Minko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Uroczystość w Operze i Filharmonii Podlaskiej

Uroczystość odbyła się w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Wziął w niej udział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin a także m.in. parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele  biznesu, kultury i organizacji pozarządowych.

Jak powiedział rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis, wspólna inauguracja odbywa się na wzór innych miast, gdzie taka inauguracja to już tradycja. - Wspólnym spotkaniem chcemy podkreślić jedność środowiska akademickiego - powiedział Dzienis przed rozpoczęciem uroczystości. Według niego ta jedność jest bardzo potrzebna  i ważna zwłaszcza teraz, gdy obowiązuje nowa ustawa o szkolnictwie wyższym. Dodał, że wspólna inauguracja, to także okazja do pokazania  współpracy pomiędzy uczelniami, np. przy realizacji różnych projektów.  Rektor PB przypomniał, że kilka lat temu podpisano list intencyjny o współpracy przy budowaniu i promocji marki Białegostoku, jako miasta akademickiego.

Wspólna inauguracja to historyczny moment

Podczas inauguracji rektorzy obu uczelni podkreślali, że wspólna inauguracja to historyczny moment, bo odbyła się po raz pierwszy, ale  także odbywa się w szczególnym roku - obchodów stulecia niepodległości  Polski. Jak mówił rektor Uniwersytetu w Białymstoku prof. Robert  Ciborowski, być może ta uroczystość stanie się inspiracją, aby w przyszłości także inne uczelnie dołączyły do wspólnej inauguracji. 

Wicepremier Gowin, który wygłosił wykład inauguracyjny mówił, że Ustawa 2.0 (Konstytucją dla Nauki) to wynik szeroko prowadzonych konsultacji ze środowiskiem akademickim, które proponowało zmiany, a  część z nich - jak dodał - została uwzględniona. Mówił, że najbliższe dwanaście miesięcy będzie czasem intensywnej pracy m.in. nad nowymi statutami uczelni i regulaminami studiów.

Reforma nauki to zwiększenie nakładów na szkolnictwo wyższe

Jak mówił Gowin, reforma nauki to także zwiększenie nakładów na szkolnictwo wyższe i w przyszłym roku - jak poinformował - wzrosną one łącznie o 5 mld zł. 

- To jest znaczący wzrost, to duży wysiłek dla  naszego budżetu" - mówił Gowin. Wymienił, że z budżetu państwa będzie to wzrost o 1,35 mld zł, ze środków unijnych o 600 mln zł, zostaną wyemitowane też obligacje Skarbu Państwa w łącznej sumie 3 mld zł.  Wicepremier liczy, że w przyszłości uda się przeznaczać na naukę 1 proc. PKB. Mówił, że dziś "jesteśmy w połowie drogi".

Jarosław Gowin mówił też, że nowa ustawa to wspieranie nie tylko najlepszych uczelni w kraju, ale też tych ze średnich i mniejszych ośrodków  naukowych. 

Zasadą zrównoważonego rozwoju kierowaliśmy się także  rozdzielając obligacje Skarbu Państwa. Te 3 mld zł zostały już  podzielone w oparciu o pewien zobiektywizowany algorytm, ale staraliśmy  się uwzględnić przede wszystkim potrzeby uczelni właśnie regionalnych

- mówił Jarosław Gowin.

W 2019 roku obie białostockie uczelnie, PB i UwB, dostaną po ok. 30,5 mln zł na inwestycje - poinformował wicepremier jeszcze przed uroczystością na konferencji prasowej.

Natomiast na konferencji prasowej zorganizowanej wspólnie z rektorami dwóch białostockich uczelni Gowin poinformował, że obligacje Skarbu Państwa będzie można zamienić na "żywą gotówkę" i do od uczelni będzie  zależało na co te środki przeznaczy. 

Ocenił, że wspólna inauguracja dwóch uczelni była "mądrym posunięciem". - Polskie uczelnie nie powinny ze sobą konkurować, polskie uczelnie powinny łączyć potencjały, a konkurować z uczelniami zagranicznymi - mówił Gowin. Dodał, że te dwie białostockie uczelnie są  ważne ze względu na rozwój miasta i regionu. Mówił, że jeśli zdecydują się połączyć i stać się jednym ośrodkiem badawczym, będą mogły liczyć na  wsparcie rządu.

Na razie decyzji o połączeniu uczelni nie ma

Na razie decyzji o połączeniu uczelni nie ma. Dzienis podczas konferencji prasowej mówił, że najbliższy czas pokaże, czy lepiej być uczelnią regionalną czy jednym ośrodkiem. W jego ocenie, jeśli uczelnie miałyby się łączyć, to aby stworzyć "coś o wiele lepszego" niż tworzą w  pojedynkę. Rektor Ciborowski mówił, że jeszcze za wcześnie na deklaracje  w tej sprawie, ale nie można "zamykać drzwi". Dodał, że gdyby w  Białymstoku powstała uczelnia badawcza, to byłby wielki sukces dla  miasta, bo takich ośrodków ma być w kraju tylko kilka. 

Na Politechnice Białostockiej rok akademicki rozpoczęło 7,5 tys.  studentów, w tym ponad 2 tys. na pierwszym roku. Natomiast na  Uniwersytecie w Białymstoku kształcić się będzie niemal 10 tys.  studentów, w tym blisko 3,5 tys. na pierwszym roku.

źródło: PAP | red: rbon, sk, mag

ZOBACZ TEŻ:


Młodzi naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku z prestiżowymi stypendiami

20.09.2018, 17:55

Dwóch młodych naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku dostanie prestiżowe stypendia ministra nauki.


Studenci za wynajem mieszkań w Białymstoku zapłacą więcej - alternatywą akademiki

10.09.2018, 10:43

Cena, standard i lokalizacja - głównie na to zwracają uwagę studenci szukający lokum na zbliżający się rok akademicki. Wiąże się to z wyborem między domem studenta a stancją.


Pierwsi absolwenci Politechniki Białostockiej ponownie spotkali się na uczelni

7.09.2018, 15:18

Grupa blisko 30 osób spotkała się na Politechnice Białostockiej. To pierwsi absolwenci wydziałów mechanicznego i elektrycznego. Uczelnie kończyli 50 lat temu.


Uniwersytet w Białymstoku liderem w pozyskiwaniu grantów w Podlaskiem

4.09.2018, 16:31

Białostocki uniwersytet liderem w pozyskiwaniu grantów w Podlaskiem. Tak wynika ze statystyki konkursów rozstrzygniętych przez Narodowe Centrum Nauki od 2011 do połowy 2017 roku.


Podlaskich uczelni nie ma w czołówce rankingu Perspektyw

29.05.2018, 08:55

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku to jedyna uczelnia z województwa podlaskiego, która znalazła się w pierwszej trzydziestce rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2018.


Ranking Studiów Inżynierskich - Politechnika Białostocka poza czołówką

17.04.2018, 08:32

Jury Rankingu Studiów Inżynierskich oceniało 21 najpopularniejszych kierunków studiów technicznych.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Hero Run"Blondynka"- plan serialu, fot. Szymon Nieścior
SUPRAŚL
17.07.2019, 19:07, akt. 19:23

Na planie "Blondynki" w Supraślu

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok