Radio Białystok | Wiadomości | Czesław Renkiewicz wygrywa w Suwałkach. W Augustowie i Sejnach druga tura

Czesław Renkiewicz wygrywa w Suwałkach. W Augustowie i Sejnach druga tura

autor: Marcin Kapuściński, Marta Sołtys

22.10.2018, 06:03, akt. 19:31

Obecny prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz wygrał w pierwszej turze w wyborów samorządowych.

Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz - fot. Marcin Kapuściński
Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz - fot. Marcin Kapuściński

Czesław Renkiewicz zdobył 63,15 proc. głosów. Jego główny rywal - kandydat Prawa i Sprawiedliwości - Grzegorz Mackiewicz zdobył ponad 21 procent głosów.


Wyniki w Suwałkach:

Czesław Renkiewicz - 63,15 proc. (KWW Łączą nas Suwałki)

Grzegorz Mackiewicz - 21,09 proc. (KW Prawo i Sprawiedliwość)

Sławomir Sieczkowski -  8,56 proc. (KWW Mieszkańcy Suwałk)

Grzegorz Gorlo -  5,30 proc. (KWW Suwalskiego Porozumienia Prawicy)

Mariusz Szmidt - 1,9 proc. (KW Platforma, Nowoczesna, Koalicja Obywatelska)

Frekwencja wyborcza w Suwałkach wyniosła 47 proc.


Rada miasta w Suwałkach

Komitet Czesława Renkiewicza "Łączą nas Suwałki" wprowadzi najwięcej, bo 12 radnych do 23-osobowej rady miejskiej. 

Z komitetu PiS będzie w radzie 7 osób. Po dwóch kandydatów będą miały komitety Koalicji Obywatelskiej i Mieszkańców Suwałk.

Druga tura w Augustowie
Burmistrz Augustowa Wojciech Walulik o reelekcję powalczy z Mirosławem Karolczukiem. Zdobył 32,32 proc. głosów mieszkańców Augustowa. Jego były zastępca - 24,64 proc. Obaj spotkają się w drugiej turze.

Wojciech Walulik cieszy się, że mimo sporych trudności, z jakimi borykał się przez ostatni rok, mieszkańcy po raz  kolejny mu zaufali.


- Planuję dalej prowadzić kampanię pozytywną i przekonać tych jeszcze nieprzekonanych do mojej osoby, że jestem gwarantem szybkiego rozwoju  miasta. Tak jak to robiłem dotychczas. Startowałem z trudnej pozycji. Tutaj przewrócił się cały układ władzy. Właściwie przez ponad rok byłem bombardowany przez radnych miejskich. Mimo to udało mi się bardzo wiele rzeczy zrobić. Nie spoczywam jednak na laurach i będę walczył do końca - zapowiada burmistrz.


Kandydat ugrupowania Nasze Miasto - Mirosław Karolczuk do listopada 2017 roku przez 3 lata pełnił funkcję wiceburmistrza  Augustowa. Obecnie pracuje jako wicedyrektor Powiatowego Urzędu Pracy. Jak zapowiada, będzie walczył o głosy mieszkańców, którzy w I turze poparli trzech pozostałych kandydatów.


- Ponad 7,5 tysiąca mieszkańców uważa, że Augustów może rozwijać się lepiej i dynamiczniej przy większym i szybciej realizowanym zakresie inwestycji. Chcę reprezentować tych mieszkańców. Chcę przekonać ich, że miasto może się szybciej rozwijać, a projekty, które zaproponuję, wszyscy powinni poprzeć, ponieważ będą dobrym rozwiązaniem dla Augustowa - podkreśla Mirosław Karolczuk.


Kolejne miejsca zajęli Adam Sieńko - 21,21 proc., Marcin Kleczkowski - 20,43 proc., Marian Dyczewski - 1,4 proc.

Większość w miejskiej radzie zdobył komitet Prawa i Sprawiedliwości. Wprowadzi 8 radnych. Po 6 samorządowców weszło z list Komitetu Obywatelskiego i Naszego Miasta. Jedyny radny komitetu Porozumienie Samorządowe - Dobry Wybór to Wojciech Walulik.


Wybory w Sejnach

Walka o sejneński Ratusz rozstrzygnie się także w drugiej turze. Zmierzą się w niej obecny burmistrz Arkadiusz Nowalski z byłą miejską urzędniczką Jolantą Bagińską. Bezpartyjny kandydat uzyskał lepszy wynik wyborczy, ale popierana przez Platformę Obywatelską kandydatka wprowadziła do rady więcej osób.

Arkadiusz  Nowalski zdobył 38,72 proc. głosów, a jego główna konkurentka 28,23 proc. Pozostali kandydaci zdobyli odpowiednio: były burmistrz Jan Stanisław Kap - 17,08 proc., dyrektor szkoły Andrzej Małkiński - 13,64 proc., a ustępujący przewodniczący miejskiej rady Zdzisław Rzepiejewski tylko 2,32 proc.

Rada miasta - będzie losowanie. Zarówno Nowalski, jak i Bagińska wywalczyli sobie również mandaty radnych. W przypadku wyboru na stanowisko burmistrza będą musieli z nich zrezygnować.

Urzędujący włodarz ma dodatkowo czterech radnych, a była kierownik referatu gospodarki miejskiej co najmniej pięcioro. Nie jest to jeszcze pewne, bo jeden z jej kandydatów zdobył tyle samo głosów co konkurent z innej listy. W radzie są dwa takie przypadki i tu o wyborze zadecyduje losowanie.

Dwóch radnych wprowadził również komitet Prawa i Sprawiedliwości, a jednego komitet Ziemia Sejneńska.


| red: mik, mag, zmj, kapStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Słuchowisko w Polskim Radiu Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok