Radio Białystok | Wiadomości | II Podlaski Kongres Pamięci Narodowej

II Podlaski Kongres Pamięci Narodowej

autor: Marta Nazarko

7.11.2018, 19:36, akt. 19:46

O kształtowaniu się polskiej państwowości po roku 1918 dyskutowali w środę w Białymstoku historycy z całego kraju i samorządowcy podczas II Podlaskiego Kongresu Pamięci Narodowej. Spotkanie było elementem obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

Kongres Pamięci Narodowej - Fot. Marta Nazarko
Kongres Pamięci Narodowej - Fot. Marta Nazarko

Kongres Pamięci Narodowej - relacja Marty Nazarko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Organizatorem Podlaski Urząd Wojewódzki i IPN w Białymstoku

Kongres zorganizował oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku i Podlaski Urząd Wojewódzki. Wzięli w nim udział m.in. historycy, samorządowcy z regionu, a także przedstawiciele środowisk zajmujących się upamiętnianiem wydarzeń historycznych.

Kongres rozpoczęło odśpiewanie "Roty" i odczytanie listu prezesa IPN dra Jarosława Szarka, skierowanego do uczestników. List odczytał dyrektora białostockiego oddziału IPN dr Piotr Kardela.

W liście prezes IPN przypomniał słowa Józefa Piłsudskiego, który powiedział, że "naród, który traci pamięć, przestaje być narodem, staje się jedynie zbiorem ludzi czasowo zajmujących dane terytorium". Szarek napisał, że państwo musi być świadome swej wartości i wspólnoty narodowej:

Musimy ciągle powracać do naszej przeszłości, do korzeni, z których wyrastamy, z nich czerpać, tak jak czynili to nasi przodkowie, podtrzymywać pamięć o dniach chwały, ale też nie zapominać o klęskach, które także uczą nas wielkości. Z każdej klęski byliśmy zdolni powstać. Pamiętać musimy, że ciągłość narodu zapewnia jego kultura, która jest nośnikiem tożsamości, ona nas odkrywa i kształtuje jako naród

– napisał cytowany prezes IPN.

Profesor dr hab. Tadeusz Wolsza podczas wykładu "Drogi do niepodległości" powiedział, że polska droga do niepodległości była skomplikowana i początkowo wydawała się trudna do zrealizowania. Omówił taktykę działania Romana Dmowskiego i Józefa Piłsudskiego.

Mówiąc o Piłsudskim, historyk powiedział, że dowódca zakładał zarówno:

zwycięstwo kroczące z Zachodu na Wschód, czyli w pierwszej fazie wojny zwycięstwo państw centralnych nad Rosją, a w drugiej fazie wojny zwycięstwo mocarstw zachodnich nad państwami centralnymi. Wynikło z tego to, że w tej wojnie będą pokonani wszyscy zaborcy ziem polskich, co stało się faktem w listopadzie 1918 roku

– podkreślił prof. Wolsza.

Nie tylko jubileusz Polski

Ocenił, że rok 1918 jest nie tylko jubileuszem Polski, bo wiele państw odzyskało wtedy niepodległość, ale to właśnie odzyskanie niepodległości przez Polskę "graniczyło w pewnym sensie z cudem, bo żadne inne państwo nie zbudowało czegoś takiego jak legiony, jak Polska Organizacja Wojskowa, Piłsudski i Dmowski stworzyli coś, co było niepowtarzalne w skali Europy" – mówił profesor.

Jesteśmy generacją szczęśliwców. Dożyliśmy momentu, który nie był dany naszym poprzednikom. Ten czas jest dla nas bardzo ważny, trzeba o tym mówić głośno

– powiedziała Małgorzata Gmurczyk-Wrońska.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski mówił, że setna rocznica odzyskania niepodległości to wyjątkowy jubileusz:

Ta piękna polska tradycja ma służyć również nam, abyśmy naszą niepodległość i państwowość na wszelkich możliwych polach umacniali, żebyśmy mogli jako naród stworzyć jak najlepsze warunki do tego, aby indywidualne i zbiorowe marzenia polskich obywateli w ramach naszego państwa jak najlepiej zrealizować

– mówił Paszkowski i przypomniał, że "okres od 11 listopada 1918 nie był czasem cieszenia się przez 100 lat niepodległością, bo były okupacje, prześladowania, kolejne zrywy Polaków i ogromne tragedie".

Przyznano Srebrny Krzyż Zasługi

Podczas uroczystości Srebrny Krzyż Zasługi, przyznany przez prezydenta RP, otrzymał wieloletni działacz Klubu Inteligencji Katolickiej w Białymstoku Aleksander Orłowski, który, jak podkreślił wojewoda - ma bardzo duże zasługi w kultywowaniu pamięci narodowej.

Kongres poprzedziła zorganizowana przez białostocki oddział IPN gra miejska. Jak wyjaśniła Magdalena Dzienis z IPN, gra polegała na odszukaniu miejsc pamięci w mieście, związanych z odzyskaniem niepodległości lub z innymi historycznymi wydarzeniami:

na przykład tablicę na cmentarzu wojskowym upamiętniającą grób nieznanego żołnierza, pomnik Konstytucji 3 maja i inne

– mówiła Dzienis. W grze udział wzięło 17 uczestników, najlepsi okazali się uczniowie z XI Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku, którym wręczono nagrody książkowe.

Podczas spotkania zostały otwarte okolicznościowe wystawy. Zaprezentowano film pokazujący, jak powstawał mural "Selfie niepodległości", który zostanie odsłonięty w Białymstoku w niedzielę.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


"Polskie drogi do Niepodległości" w Szkole Podstawowej nr 5 w Łomży

7.11.2018, 18:53

Uroczystość pt. "Polskie drogi do Niepodległości" w Szkole Podstawowej nr 5 rozpoczęła miejskie obchody 11.listopada w Łomży.


Działacze stowarzyszeń chcą uzupełnić napis na Pomniku Bohaterów Ziemi Białostockiej

7.11.2018, 18:16

Ta procedura ma uporządkować sprawę, która ciągnie się siedem lat. Jesienią 2011-go roku działacze różnych stowarzyszeń w ramach "odkomunizowania" Pomnika Bohaterów Ziemi Białostockiej umieścili samowolnie napisy: Bóg, Honor, Ojczyzna i koronę na głowie orła.


Białostockie gry miejskie z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości

7.11.2018, 11:25

To lekcja historii w terenie, związana z przypadającą w tym roku setną rocznicą odzyskania Niepodległości przez Polskę.


Studenci UwB chcą śpiewająco uczcić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

6.11.2018, 20:09

Jedni biegają, inni szyją stukilometrowe flagi, a studenci Uniwersytetu w Białymstoku śpiewająco chcą uczcić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok