Radio Białystok | Wiadomości | Masło z Hajnówki i piwo dubeltowe na liście produktów tradycyjnych

Masło z Hajnówki i piwo dubeltowe na liście produktów tradycyjnych

8.11.2018, 15:16, akt. 15:23

Masło z Hajnówki i piwo dubeltowe - to dwa nowe produkty z województwa podlaskiego, które zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

arinahabich, Fotolia.com
arinahabich, Fotolia.com

O wpisanie masła wnioskowała spółdzielnia mleczarska z Hajnówki, a piwa - osoba fizyczna z Białegostoku, spadkobierca tradycji tego piwa w swojej rodzinie - poinformował w czwartek (08.11) Marcin Muszyc z urzędu marszałkowskiego w Białymstoku.

Wpisów na listę dokonano w październiku.

Masło jest wytwarzane w Hajnówce, a wnioskodawca wpisania piwa na listę produktów tradycyjnych rozważa jego produkcję, być może zarejestrowanie produktu posłuży także do konsolidacji regionalnych producentów piwa rzemieślniczego - wyjaśnił Muszyc. Dodał, że w rejestracji piwa dubeltowego chodziło o zachowanie, zebranie tradycji jego produkcji.

Masło z Hajnówki

W opisie masła z Hajnówki zamieszczonym na stronie internetowej ministerstwa rolnictwa można przeczytać, że produkt ten pochodzi z terenów, gdzie jest mało przemysłu, a łąki charakteryzują się dużą różnorodnością traw i ziół.

"Niegdyś każda gospodyni we własnej zagrodzie wyrabiała masło, w tak zwanych masłobojkach lub masłobijkach. Mleko trzymało się w glinianych garnkach, a później w konewkach z kranikiem i szybką, która ułatwiała oddzielenie mleka od śmietany, z której powszechnie wyrabiano masło. Masło z Hajnówki – czy to do dziś wytwarzane przez niektórych mieszkańców, czy też wyprodukowane z użyciem urządzeń w zakładzie – zachowuje podobny smak i właściwości" - czytamy w opisie produktu.

Wytwórcy hajnowskiego masła podkreślają, że produkt ten "zawdzięcza swoją wyjątkowość niezmienionej technologii produkcji". "Maselnice przemysłowe wykorzystywane są do dziś dla podtrzymania tradycji, a także w dalszym ciągu praktykowane są niektóre fazy produkcji masła, np. formowanie osełki i jej pakowanie w pergamin nadal odbywa się ręcznie" - podano.

Piwo dubeltowe

W opisie piwa dubeltowego przypomniano tradycje piwowarskie browaru folwarku Knyszyn założonego w 1553 r., który wytwarzał piwo na dwór króla Zygmunta I i Augusta, historie piwowarskie opisywane także przez etnografa Zygmunta Glogera ( zm. w 1910 r.). Wspominana jest także tradycja browarów białostockich.

"Obecnie mianem "piwa podlaskiego dubeltowego" określamy piwo bazujące wyłącznie na naturalnych surowcach i dodatkach. Jak niegdyś, w rzemieślniczym procesie produkcji, nie stosuje się mikrofiltracji, która wyjaławia napój z wartości odżywczych i negatywnie wpływa na smak" - czytamy w opisie produktu na stronie ministerstwa rolnictwa.

Lista Produktów Tradycyjnych

Na Liście Produktów Tradycyjnych jest 69 podlaskich produktów tradycyjnych, w całej Polsce ponad 1,8 tys. Lista ta powstała pod koniec 2004 r. w ramach ustawy o rejestracji i ochronie nazw i oznaczeń produktów rolnych i środków spożywczych oraz o produktach tradycyjnych.

Jak przypomina na swojej stronie urząd marszałkowski w Białymstoku, listę prowadzi minister rolnictwa we współpracy z marszałkami województw. Trafiają tam produkty, których wyjątkowość wynika z tradycyjnych metod produkcji wykorzystywanych co najmniej od 25 lat, są elementem dziedzictwa kulturowego danej społeczności. Wpis na Listę Produktów Tradycyjnych nie oznacza ochrony danego produktu, a potwierdzenie, że dany produkt spełnia wymogi uznania za tradycyjny.

źródło: PAP | red: mag

ZOBACZ TEŻ:


"Podlaskie Ziołami Pachnące" w Muzeum Kultury Ludowej [zdjęcia]

9.09.2018, 07:22

Właściwości zdrowotne ziół można było m.in w niedzielę (9.09) poznać podczas festynu etnograficznego "Podlaskie Ziołami Pachnące", który zorganizowało Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej.


Koła Gospodyń Wiejskich promują dziedzictwo kulturowe regionu

1.07.2018, 12:04

Trzy Koła Gospodyń Wiejskich z Podlasia zakwalifikowały się do projektu kulinarnego, realizowanego przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.


Pływanie na Byle Czym z Certyfikatem Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej [zdjęcia]

3.02.2017, 20:22

Wybrano Najlepsze Produkty Turystyczne w regionie. 3 z nich dostały Certyfikat Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Białystok Biega


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok