Radio Białystok | Wiadomości | Krzysztof Kuczkowski laureatem Nagrody Literackiej im. F. Karpińskiego

Krzysztof Kuczkowski laureatem Nagrody Literackiej im. F. Karpińskiego

autor: Dorota Sokołowska

15.11.2018, 11:51, akt. 18.11.2018, 09:17

Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana po raz 24 przyznało Ogólnopolską Nagrodę Literacką imienia Franciszka Karpińskiego.

fot. Joanna Żemojda
fot. Joanna Żemojda

Konferencja naukowa o historii pisma "Topos" w Książnicy Podlaskiej - relacja Doroty Sokołowskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W ramach konferencji w Książnicy Podlaskiej w czwartek (15.11) została wręczona nagroda Krzysztofowi Kuczkowskiemu, założycielowi pisma "Topos", za stworzenie oryginalnego modelu poezji metafizycznej oraz zorganizowanie i prowadzenie przez ćwierć wieku dwumiesięcznika.  

Nagroda wręczana od 1995 r.

Ogólnopolska Nagroda im. Franciszka Karpińskiego przyznawana jest przez Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" od 1995 r. Jej laureatami zostają osoby, których twórczość wyrasta z nurtu chrześcijańskiego. W poprzednich edycjach uhonorowani zostali m. in.: ks. Jan Twardowski, Ernest Bryll, prof. Anna Świderkówna, prof. Irena Sławińska, prof. Teresa Kostkiewiczowa, prof. Stefan Sawicki, Jan Leończuk, Waldemar Smaszcz, Wojciech Wencel, prof. Elżbieta Feliksiak, Przemysław Dakowicz, Wiesław Myśliwski, ks. Jerzy Szymik.

Białystok nie jest przypadkowym miejscem

Celem Nagrody jest pogłębianie i upowszechnianie, czym w wymiarze chrześcijańskim jest literatura. Białystok nie jest przypadkowym miejscem wręczania tej Nagrody. Franciszek Karpiński – jeden z najwybitniejszych polskich poetów epoki oświecenia, prekursor stylu sentymentalnego w literaturze polskiej, poeta ludowy i narodowy – był związany właśnie z Białymstokiem. Przebywał na dworze Branickich od 1785 roku. To właśnie tu, w starym kościele farnym, po raz pierwszy śpiewane były „Pieśni nabożne” Franciszka Karpińskiego.

| red: sk, mag, rbon

ZOBACZ TEŻ:


Najnowsze książki wydane przez Książnicę Podlaską trafią do polskich dzieci na Wschodzie

6.11.2018, 14:23

Do najmłodszych Polaków na Wschodzie trafi część egzemplarzy nowych książek dla dzieci wydanych przez Książnicę Podlaską w Białymstoku. Pomoże w tym stowarzyszenie Wspólnota Polska, z którym biblioteka rozpoczyna bliższą współpracę.


Książnica Podlaska kupiła cenne rękopisy z XIX w.

13.08.2018, 13:45

Dziewięć rękopisów z XIX w., związanych z istniejącą wówczas w Białymstoku placówką zajmującą się edukacją dziewcząt ze szlacheckich rodzin, kupiła na aukcji antykwarycznej Książnica Podlaska.


Książnica Podlaska kupiła listy z podpisami Melchiora Wańkowicza

11.07.2018, 09:33

Trzy listy – dwa maszynopisy z odręcznymi podpisami Melchiora Wańkowicza oraz list Jerzego Godorowskiego z Białegostoku do autora m.in. książek "Ziele na kraterze" czy "Bitwa o Monte Cassino" – kupiła Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.


Dzięki abolicji Książnica Podlaska odzyskała 1/3 przetrzymywanych książek

19.06.2018, 19:34

Trwająca od 9 do 16 czerwca abolicja dla czytelników, którzy nie zwrócili książek we właściwym terminie do Książnicy Podlaskiej, przyniosła zwrot 1/3 woluminów. Rekordzista zwrócił książki po ośmiu latach od wypożyczenia - poinformowała dyrektor biblioteki Jolanta Gadek.


Ks. prof. Jerzy Szymik laureatem Nagrody Literackiej im. F. Karpińskiego

25.11.2017, 20:07

Teolog, poeta i publicysta ks. prof. Jerzy Szymik został laureatem Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego, przyznanej po raz 23. przez Civitas Christiana. Uroczystość wręczenia tej nagrody miała miejsce w sobotę wieczorem w Białymstoku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


"Kamerdyner" Marek Klat, Paweł Paliński, Mirosław Piepka, Michał Pruski


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok