Radio Białystok | Wiadomości | Cerkiewne święto Ofiarowania NMP – prawosławni mogą już śpiewać kolędy

Cerkiewne święto Ofiarowania NMP – prawosławni mogą już śpiewać kolędy

4.12.2018, 12:39, akt. 12:52

Świętem Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny prawosławni rozpoczęli we wtorek (4.12) okres bożonarodzeniowy. Od tego dnia mogą już śpiewać kolędy, a w czasie nabożeństw występują motywy świąteczne.

Świąteczny Białystok, fot. Monika Kalicka
Świąteczny Białystok, fot. Monika Kalicka

Według kalendarza juliańskiego, z którego polska Cerkiew korzysta przy ustalaniu dat świąt religijnych, prawosławne Boże Narodzenie rozpocznie się wigilią 6 stycznia, czyli 13 dni po świętach w Kościele katolickim, korzystającym z kalendarza gregoriańskiego.

Prawosławne Święto Ofiarowania NMP (zwane też Świętem Wprowadzenia Bogurodzicy do Świątyni) jest jednym z 12 najważniejszych świąt w cerkiewnym kalendarzu liturgicznym. Ustanowione zostało w VII w. i wiąże się ze znanym z tradycji wydarzeniem, kiedy to trzyletnią Maryję rodzice postanowili poświęcić Bogu i uroczyście wprowadzili ją do świątyni jerozolimskiej.

Święto ma pokazywać rodzicom, że dzieci powinny od najmłodszych lat uczestniczyć w życiu religijnym, uczęszczać na nabożeństwa i katechezy. Stanowi początek okresu bożonarodzeniowego. W cerkwiach usłyszeć już można teksty liturgiczne mówiące o Bożym Narodzeniu, można też śpiewać kolędy.

Główne uroczystości w diecezji białostocko-gdańskiej odbyły się w katedrze św. Mikołaja w Białymstoku. Przewodniczył im ordynariusz tej diecezji abp Jakub.

Przedstawiciele polskiej Cerkwi liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. osób. Według danych GUS, ale uznawanych przez hierarchów za niemiarodajne, przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce w ostatnim spisie powszechnym zadeklarowało 156 tys. osób. Przyjmuje się, że centrum prawosławia jest województwo podlaskie – to tam są największe w kraju skupiska wiernych Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

źródło: PAP | red: maj

ZOBACZ TEŻ:


Zapusty z ukraińskimi pieśniami 02.12.2018

2.12.2018, 00:14

Dubicze Cerkiewne, Ryboły, Kuraszewo i Parcewo to miejscowości, w których odbyły się zapustowe koncerty z udziałem ukraińskiego zespołu z Łotwy oraz kwartetu z Ukrainy.


Prawosławni rozpoczęli duchowe przygotowania do świąt - Post Filipowy

28.11.2018, 07:23

Prawosławni rozpoczęli w środę (28.11) 40-dniowy post przygotowujący do świąt Bożego Narodzenia. Nazywany jest on "Postem Filipowym", od imienia Apostoła, którego pamięć Cerkiew wspominała we wtorek (29.11).
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Kult" Łukasza Orbitowskiego

RadioRower
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok