Radio Białystok | Wiadomości | Zmiany w szpitalach będą "gwoździem do trumny" - alarmują podlascy starostowie

Zmiany w szpitalach będą "gwoździem do trumny" - alarmują podlascy starostowie

autor: Ryszard Minko

11.01.2019, 11:51, akt. 12:26

Wiele szpitali tonie w długach, a wprowadzone zmiany dla części z nich będą przysłowiowym „gwoździem do trumny” – piszą starostowie z województwa podlaskiego w specjalnym stanowisku wobec sytuacji w ochronie zdrowia.

© fusho1d- stock.adobe.com
© fusho1d- stock.adobe.com

Chodzi głównie o wprowadzone niedawno nowe normy dotyczące liczby zatrudnianych pielęgniarek i położnych na określoną liczbę łóżek szpitalnych. Z uwagi na trudności finansowe i kłopoty w zatrudnieniu dodatkowych osób, część placówek, by dostosować się do wymogów ministerstwa zdrowia, będzie zmuszona zmniejszyć liczbę łóżek. 

Szacuje się, że by zapewnić ciągłość usług zgodnie z nowymi normami, trzeba będzie ograniczyć tę liczbę aż o jedną trzecią – piszą starostowie. To wprost może przełożyć się na pacjentów, którzy będą dłużej czekali na leczenie.

Starostowie na posiedzeniu Konwentu Powiatów Województwa Podlaskiego zwracają też uwagę na kłopoty związane z wprowadzonymi podwyżkami dla lekarzy i roszczeniami kolejnych grup zawodowych – między innymi laborantów i rehabilitantów. Piszą, że koszty podwyżek w znacznej części przerzucono na szpitale, które i tak mają spore kłopoty finansowe. 

Dlatego na posiedzeniu Konwentu Powiatów Województwa Podlaskiego starostowie przyjęli stanowisko, w którym domagają się podwyższenia o co najmniej 20 procent finansowania działalności oraz zmiany w normach zatrudnienia pielęgniarek, tak by nie były one zależne od liczby łóżek, ale od liczby leczonych pacjentów.


| red: mak

ZOBACZ TEŻ:


Mniej łóżek w podlaskich szpitalach – wszystko przez nowe przepisy

9.01.2019, 14:56

Niektóre podlaskie szpitale już zmniejszają liczbę łóżek, niektóre się do tego przygotowują. To w związku z nowymi przepisami dotyczącymi zatrudnienia odpowiedniej liczby pielęgniarek na określoną liczbę łóżek.


6 tys. mieszkańców Białegostoku skorzysta z bezpłatnej rehabilitacji

9.01.2019, 12:51

Sześć tysięcy mieszkańców Białegostoku skorzysta w ciągu trzech lat z bezpłatnej rehabilitacji dzięki 1,5 mln zł na ten cel z budżetu miasta. Zabiegi przeprowadzi poradnia rehabilitacyjna szpitala miejskiego.


Białostocki szpital dziecięcy ma nową karetkę od WOŚP

4.01.2019, 14:41

Wartą ponad pół miliona złotych specjalistyczną karetkę do transportu dzieci dostał w piątek od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny (UDSK) w Białymstoku. Dar przekazał osobiście szef WOŚP Jerzy Owsiak.


W niektórych podlaskich szpitalach może być zmniejszona liczba łóżek

2.01.2019, 17:02

Ten problem dotknie przede wszystkim szpitale powiatowe. W niektórych może być zmniejszona liczba łóżek. To w związku z nowymi przepisami dotyczącymi zatrudnienia odpowiedniej liczby pielęgniarek na określoną liczbę łóżek.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


RadioRower


fot. Marek Romanowski
MÓWI SIĘ
19.08.2019, 16:48, akt. 17:14

Wysyp grzybów w podlaskich lasach


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok