Radio Białystok | Wiadomości | Trwa odśnieżanie miasta - możliwe kolejne opady

Trwa odśnieżanie miasta - możliwe kolejne opady

autor: Adam Janczewski, Iza Serafin

16.01.2019, 09:03, akt. 15:42

Mieszkańcy Białegostoku mieli problemy z dotarciem do pracy - w wielu miejscach zalega kilkunastocentymetrowa warstwa śniegu.

fot. od słuchacza
fot. od słuchacza

Możliwe opóźnienia PKS - relacja Edyty Wołosik

Zima sparaliżowała drogi w Białymstoku - relacja Katarzyny Kozłowskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Spadło ponad 15 cm śniegu

Bardzo trudno poruszać się po ulicach i chodnikach w Białymstoku, po wczorajszych intensywnych opadach śniegu. Mieszkańcy mieli ogromne problemy z dotarciem do pracy.

W mieście spadło około 16 centymetrów śniegu. W wielu miejscach tworzą się korki. Tak jest m.in. w okolicach ulic Hetmańskiej, Jana Pawła II, Miłosza, Zwierzynieckiej i Piastowskiej.


Padać zacznie znów po popołudniu i będą to opady marznące, powodujące gołoledź

- mówi Magdalena Pękala z Białostockiego Biura Prognoz

Możliwe opóźnienia PKS

Sytuacja na razie się unormowała, choć trzeba liczyć się z tym, że opóźnienia autobusów białostockiego PKS-u mogą wystąpić, bo synoptycy na dziś zapowiadają gołoledź.

Zdecydowanie gorzej - jak mówią pasażerowie i kierowcy było wczoraj, gdy część kursów trzeba było odwołać.  

Wypadek w Kleosinie

Policjanci apelują o ostrożność i cierpliwość - mówi nadkomisarz Tomasz Krupa z zespołu prasowego podlaskiej policji. A słuchacze informują nas, że w niektórych miejscach Białegostoku przejechanie kilkusetmetrowego odcinka zajmuje nawet godzinę.

Po intensywnych opadach śniegu na podlaskich drogach wciąż są trudne warunki jazdy. Na ulicy Zambrowskiej w Kleosinie doszło do kolizji dwóch tirów, jeden z nich wpadł do rowu.

W miejscu zdarzenia obowiązuje ruch wahadłowy.

Wciąż trudne warunki na drogach

W Białymstoku nadal obowiązuje specjalna procedura współdziałania wszystkich służb, by po opadach śniegu miasto było przejezdne - poinformował magistrat. Intensywne śnieżyce przeszły nad Białymstokiem we wtorek, ale w środę wciąż w wielu miejscach są trudności komunikacyjne.
W informacji przekazanej przez departament komunikacji społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku oceniono, że "paraliżu nie ma, choć ekstremalne warunki pogodowe spowodowały, że sytuacja na drogach jest trudna".

Podczas porannego szczytu komunikacyjnego w wielu miejscach tworzyły się korki, czas dojazdu do centrum z podmiejskich miejscowości i dzielnic na obrzeżach miasta był kilka razy dłuższy, niż zwykle. Zasypane były chodniki.

Wciąż trwa odśnieżanie miasta, ale prognozy przewidują kolejne opady śniegu, nawet marznącego

- podał magistrat.

W informacji podano, że od początku miesiąca w mieście niemal codziennie pada śnieg; tzw. akcja czynna firm odśnieżających prowadzona była przez czternaście dni (dane do 16 stycznia).

Według komunikatu, na miniony wtorek synoptycy zapowiadali "jedynie zachmurzenie z przejściowymi i okresowymi opadami śniegu".

Tymczasem śniegu spadło dużo więcej – ok. 30-40 cm. Takiej burzy śnieżnej nie mieliśmy od lat. Intensywne opady śniegu rozpoczęły się ok. godz. 10.30 i trwały nieprzerwanie do ok. godz. 16.30. Silny wiatr powodował zawieje i zamiecie śnieżne. W akcji odśnieżania miasta brały udział wszystkie możliwe jednostki – 36 pługo-posypywarek na ulicach głównych, 24 na ulicach osiedlowych i 24 na chodnikach

- podał departament komunikacji społecznej.

W związku z intensywnymi opadami Biuro Zarządzania Kryzysowego uruchomiło we wtorek specjalną procedurę współdziałania policji, strażaków i straży miejskiej z firmami odśnieżającymi, by zapewnić przejezdność.

Do Białegostoku przez kilka godzin nie były wpuszczane ciężarówki od strony Warszawy i Augustowa, służby na przejściach granicznych z Białorusią również czasowo wstrzymały odprawy takich pojazdów.

W nocy śnieg padał znowu, co dodatkowo pogorszyło rano sytuację komunikacyjną w mieście. Na godziny popołudniowe i noc ze środy na czwartek zapowiadane są kolejne opady śniegu, przechodzące w śnieg z deszczem, niewykluczony jest nawet marznący deszcz.

Dlatego specjalna procedura współdziałania służb ma obowiązywać nadal, aż do unormowania się pogody.


źródło: PAP | red: maj, rbon

ZOBACZ TEŻ:


Fatalne warunki na drogach - kierowcy muszą zmniejszyć prędkość i ostrożnie wykonywać manewry

15.01.2019, 16:13

Mniejsza prędkość, przewidywanie i planowanie manewrów. Dzięki temu bezpieczniej dojedziemy do celu, kiedy na drodze są bardzo trudne warunki do jazdy, a na nawierzchni leży warstwa śniegu lub lodu.


Śnieżyca w woj. podlaskim – wiele kolizji i wypadków, korki na ulicach

15.01.2019, 08:39

W województwie podlaskim są trudne warunki drogowe, w wielu miejscach jest ślisko i okresowo pada gęsty, marznący śnieg.


Śliskie drogi i chodniki - trzeba uważać w całym regionie

14.01.2019, 12:28

Ostrożności nigdy za wiele. To powiedzenia idealnie oddaje poniedziałkową (14.01) sytuację na białostockich chodnikach. Padający deszcz zamarza i jest bardzo ślisko.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


"Pokój z widokiem. Lato 1939" Marcina Wilka

Fotolia.com
WYPADEK
18.08.2019, 11:44, akt. 12:03

Wypadek koło Krynek - 4 osoby ranneźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok