Radio Białystok | Wiadomości | Ogłoszono konkurs na nazwę centrum nauki - propozycje można składać do 4 lutego

Ogłoszono konkurs na nazwę centrum nauki - propozycje można składać do 4 lutego

autor: Edyta Wołosik

21.01.2019, 16:26, akt. 16:34

Konkurs na nazwę centrum popularyzacji nauki, powstającego w Białymstoku, ogłosił w poniedziałek Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, który realizuje projekt. W konkursie może wziąć udział każdy; swoje propozycje należy przesyłać do 4 lutego.

Wizualizacje centrum nauki w Białymstoku, źródło: BPN-T
Wizualizacje centrum nauki w Białymstoku, źródło: BPN-T

Główną nagrodą w konkursie jest robot edukacyjny Photon, a autorzy najciekawszych propozycji otrzymają zaproszenia na uroczyste otwarcie centrum.

W konkursie może wziąć udział każdy bez względu na wiek. Zgłoszenia przyjmowane są poprzez wypełnienie formularza dostępnego na stronie internetowej Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego. Prace należy przesyłać do 4 lutego, a laureatów poznamy 7 lutego.

Zależy nam na tym, żeby ta nazwa była prosta, łatwa do zapamiętania, niepodobna do istniejących nazw, żeby w pozytywny sposób przywoływała funkcje, jakie to centrum popularyzacji nauki ma pełnić

- mówi dyrektor Białostockiego Parku Naukowo - Technologicznego, który realizuje  inwestycję - Anna Daszuta-Zalewska.

- Centrum nauki będzie pełnić rolę ośrodka popularyzującego naukę i innowacje na Podlasiu. Mamy nadzieję, że stanie się ono takim podlaskim centrum nauki, odwiedzanym nie tylko przez białostoczan, ale też dzieci i młodzież z całego województwa – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.


Powstające na stadionie miejskim centrum ma służyć szeroko pojętej popularyzacji nauki wśród dzieci, młodzieży, ale też dorosłych. Podzielone będzie na dwie części: strefę "Małego Odkrywcy" przeznaczoną dla najmłodszych odbiorców w wieku 3 – 10 lat oraz "Wystawę Główną" dla młodzieży i dorosłych. Będzie to miejsce, w którym odwiedzający będą mogli eksperymentować oraz uczyć się przez zabawę.

W lutym rozpoczną się prace budowlane w części "Mali Odkrywcy" i potrwają do końca marca 2019 roku. Natomiast prace w miejscu, gdzie będzie się mieścić wystawa główna centrum nauki zaczną się 1 kwietnia i mają być kontynuowane do końca sierpnia 2019 roku. Całe centrum ma być gotowe i oddane do użytku na początku 2020 roku.

W Podlaskiem nie ma dotychczas żadnej placówki pełniącej rolę centrum nauki. Będzie się ono mieścić w już istniejących pomieszczeniach pod trybunami stadionu miejskiego. W lipcu 2018 r. podpisano umowę z wykonawcą prac. Przeprowadzi je wybrana w przetargu firma Trias Avi z Warszawy; wartość umowy to 25,4 mln zł, 17 mln zł z tej kwoty to dotacja z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020. 

źródło: PAP | red: mak

ZOBACZ TEŻ:


W lutym zaczną się prace budowlane w powstającym centrum nauki w Białymstoku

5.01.2019, 19:12

Pierwszego lutego rozpoczną się prace budowlane w pomieszczeniach Stadionu Miejskiego w Białymstoku, gdzie powstanie centrum nauki, nazywane dotąd Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy - poinformował Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, który realizuje projekt.


Podlascy nauczyciele przeszkoleni – teraz mogą zakładać Kluby Młodego Odkrywcy

1.12.2018, 14:20

Chcą zachęcać swoich uczniów do nauki przez eksperymenty. Kilkunastu nauczycieli z północno-wschodniej Polski spotkało się w Białymstoku na warsztatach organizowanych przez wydział matematyki Uniwersytetu i Centrum Nauki Kopernik.


Na terenie Stadionu Miejskiego w Białymstoku powstanie Centrum Popularyzacji Nauki

18.11.2018, 11:32

Jest coraz bliżej realizacji białostockiego centrum popularyzacji nauki. Trwają prace projektowe i aranżacyjne - mają być gotowe w grudniu.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


RadioRower


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok