Radio Białystok | Wiadomości | Kobiety w dyplomacji i UE wśród tematów Festiwalu Dyplomatycznego w Białymstoku

Kobiety w dyplomacji i UE wśród tematów Festiwalu Dyplomatycznego w Białymstoku

4.02.2019, 14:39, akt. 15:08

Kobiety w dyplomacji i różne aspekty działalności Unii Europejskiej - to główne tematy wykładów i dyskusji z udziałem m.in. polityków i naukowców, Festiwalu Dyplomatycznego w Białymstoku.

fot. Dawid Gromadzki, UM Białystok
fot. Dawid Gromadzki, UM Białystok

Czwarta edycja festiwalu odbędzie się w dniach 18-22 lutego - poinformowali organizatorzy.

Główni organizatorzy festiwalu, to Instytut Historii i Nauk Politycznych Uniwersytetu w Białymstoku (UwB) oraz II Liceum Ogólnokształcące; pomysł wsparły też władze miasta. Od tego roku patronem przedsięwzięcia jest b. minister spraw zagranicznych prof. Stefan Meller (1942-2008), jako historyk aktywnie działający w przeszłości również w białostockim środowisku naukowym.

Festiwal Dyplomatyczny ma przybliżać młodzieży wiedzę o współczesnym świecie, sprawach międzynarodowych, dyplomacji; ma też zachęcać młodych ludzi do dyskusji i debat. 

- Trzy poprzednie edycje pokazały, że przyjeżdżają do Białegostoku bardzo ważni ludzie, że młodzież bardzo chętnie uczestniczy w spotkaniach i może się dużo dowiedzieć, szczególnie z pierwszej ręki - mówił w poniedziałek na konferencji prasowej prezydent miasta Tadeusz Truskolaski.

Wśród prelegentów tegorocznej edycji będą byli dyplomaci oraz - mniej lub bardziej czynni - politycy. Wykład inauguracyjny ma wygłosić były szef MSZ Radosław Sikorski, który będzie mówił nt. "Polska w Unii - pasażer na gapę czy współprowadzący?". Wykłady i dyskusje mają dotyczyć też np. polskiej polityki wschodniej, dyplomacji parlamentarnej czy działalności poselskiej w zakresie polityki zagranicznej.

- Dla nas to przede wszystkim takie dosłowne otwarcie na świat, bo dyplomacja, sprawy międzynarodowe, to jest to, co pozwala naszym przyszłym absolwentom, obecnym studentom, spojrzeć na to, co się dzieje w kwestiach międzynarodowych bardziej szczegółowo - mówił rektor UwB prof. Robert Ciborowski. Podkreślił, że dyplomacja to jest również "tworzenie nowego wizerunku świata". "Różnego rodzaju relacji, które pozwalają nam później zdecydowanie lepiej funkcjonować" - dodał rektor.

Tradycyjnie jeden dzień imprezy poświęcony będzie krajowi, który ma w Białymstoku swój konsulat honorowy. W tym roku będzie to Wielkie Księstwo Luksemburga.

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Festiwal Literacki "Autorzy i książki. Podlaskie podsumowanie"

7.02.2019, 15:46

W dniach 7-9 lutego 2019 r. w siedzibie głównej Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku odbędzie się III edycja festiwalu literackiego "Autorzy i książki. Podlaskie podsumowanie".


Festiwal Sztuk Dawnych - imieniny Izabeli Branickiej

18.11.2018, 07:52

Festiwal Sztuk Dawnych na stałe wrósł w mapę kulturalnych wydarzeń w Białymstoku. Są koncerty, możliwość zwiedzania piwnic pałacowych, występy grup tanecznych i gawędy o patronce święta, Izabeli Branickiej.


Festiwal Literacki Zebrane

12.10.2018, 11:20
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Oddaj krew
źródło: stock.adobe.com
SZKOŁA
1.06.2020, 12:18, akt. 12:58

Do wakacji nauczanie zdalneźródło: stock.adobe.com
REGION
1.06.2020, 10:33, akt. 10:36

W Sokółce powstanie łąka kwietnaźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok