Radio Białystok | Wiadomości | Uroczystości pogrzebowe byłego premiera Jana Olszewskiego

Uroczystości pogrzebowe byłego premiera Jana Olszewskiego

autor: Katarzyna Kozłowska

16.02.2019, 10:53, akt. 16:02

Główne uroczystości pogrzebowe b. premiera Jana Olszewskiego odbywały się w sobotę (16.02). Msza żałobna rozpoczęła się o godz. 11:00 w Bazylice Archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Po południu Jan Olszewski spoczął na cmentarzu na Wojskowych Powązkach. Uroczystości miały charakter państwowy.

Fot. Katarzyna Cichoń
Fot. Katarzyna Cichoń


0:00
0:00
Wspomnienie Jana Olszewskiego - relacja Katarzyny Kozłowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Olszewskiego żegnają żołnierze AK i powstańcy warszawscy

Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował we wtorek, że "organizatorem" pogrzebu będzie KPRM, jako że wśród wielu aktywności społecznych i politycznych, Jan Olszewski był też prezesem Rady Ministrów".

Główne uroczystości pogrzebowe b. premiera zaplanowano na sobotę. O  godz.10:40 trumna z ciałem b. premiera została wyprowadzona z  Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej i nastąpiło przejście do Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela, gdzie o godz. 11:00 odbyła się msza żałobna. Po godz. 13:00 kondukt pogrzebowy wyruszył pod pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie premiera Olszewskiego pożegnali żołnierze Armii Krajowej, byli powstańcy warszawscy oraz działacze antykomunistycznej opozycji.

Następnie na lawecie wojskowej w asyście policyjnej i szwadronu  kawalerii, kondukt przemieścił się na cmentarz wojskowy na Powązkach, gdzie o godz. 14:45 rozpoczął się pogrzeb.

Bp Dydycz: Jan Olszewski modli się by Matka Najświętsza pukała do serc Polek i Polaków

Jestem  głęboko przekonany, że Jan Olszewski już teraz modli się by Matka Najświętsza pukała do serc Polek i Polaków, by wyrzekli się złych postaw; nigdy nie można nawet pomyśleć o tym, aby Polska walczyła z Polską - powiedział w homilii bp Antoni Dydycz.

Duchowny  mówił o rodzinnych korzeniach Jana Olszewskiego, jego dzieciństwie i  młodości, wojennych losach i późniejszej działalności, aż do ostatnich lat życia.

Wskazał, że w roku 1995 Jan Olszewski założył Ruch Odbudowy Polski. 

Kandydował na prezydenta Rzeczypospolitej po pierwszym pięcioleciu Aleksandra Kwaśniewskiego, jednakże tuż przed wyborami zrezygnował. Przy prezydencie Lechu Kaczyńskim pełni funkcję doradcy, a 3  maja 2009 r. zostanie odznaczony Orderem Orła Białego

 – wyliczał bp Dydycz.

Jak mówił, Olszewski "nadal starał się uczestniczyć w życiu publicznym zawsze patrząc prosto w oczy przechodniom i rozmówcom". "Ale źle się zaczęło dziać w państwie polskim z powodu napięć politycznych i nadużyć zwłaszcza gospodarczych. Polemiki (...) zaczęły się przeradzać w  agresję. I co najgorsze, niektóre formacje polityczne zaczęły ogłaszać wojnę polsko - polską. Coś straszliwego, niegodnego Polki i Polaka. Polska prowadziła wojny i nieraz bardzo ciężkie. Nie zawsze zwyciężała,  ale nigdy nie prowadziła wojny ze sobą. To potworne oszczerstwo nie  znajdowało zgody w umyśle i sercu byłego premiera" - powiedział  duchowny.

A jeżeli były jakieś napięcia wewnętrzne to nie Polski z Polską, ale Polski z liberum veto i ze wszystkimi, którzy zrywali obrady sejmu lub w  nich przeszkadzali. Polska walczyła ze zdrajcami, jak to miało miejsce  chociażby przed rozbiorami. Z wszystkimi, którzy chcieli handlować jej  wolnością, którzy kolaborowali z wrogiem. Polska nigdy i nigdzie nie  prowadziła wojny ze sobą. Z tym oszczerstwem nie godził się Jan  Olszewski

 - dodał.

I dlatego – jak stwierdził - "jest głęboko przekonany, że zmarły już  teraz modli się wespół ze św. Janem Pawłem II, z bł. ks. Jerzym  Popiełuszko, upraszczając Matkę Najświętszą, aby pukała do serc Polek i  Polaków, iżby wyrzekli się takich postaw, a zwłaszcza gorszych jeszcze  praktyk".

- Trzeba walczyć ze złem. Ono przecież zdarza się w życiu, może mieć  miejsce w naszych czasach, ale nigdy nie można nawet pomyśleć o tym, aby  Polska walczyła z Polską, wszakże nie można lekceważyć, jak było  wspomniane wcześniej, ani zdrad, ani chciwości, ani pychy, ani  nienawiści. To nie Polska walczy z Polską. Taka choroba może dotknąć  Polkę lub Polaka, ale nigdy Polski – podkreślił.

Prezydent na mszy pogrzebowej: był on nie tylko świadkiem historii RP, ale jej kreatorem

- Jan Olszewski był nie tylko świadkiem historii RP, ale jej kreatorem; walczył o Polskę, w której ma zwyciężać uczciwość, a nie cynizm i  draństwo - podkreślił podczas mszy pogrzebowej b. premiera prezydent  Andrzej Duda. - Był świadectwem tego, że nawet będąc pokonanym, można  pozostać wiernym swym ideałom - zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Prezydent zabierając głos w archikatedrze oświadczył, że Jan Olszewski "przez swoje życie był nie tylko świadkiem historii  Rzeczpospolitej Polskiej (...), ale był kreatorem historii  Rzeczpospolitej Polskiej, był z całą pewnością, patrząc na te 100 lat  odrodzonej Polski po 1918 roku jedną z najważniejszych postaci w jej  historii".

Andrzej Duda podkreślił, że Jan Olszewski był "prawdziwie niekomunistycznym premierem, prawdziwie niekomunistycznego rządu".  Prezydent mówił, że "wolna, suwerenna i niepodległa Polska" była  marzeniem i dążeniem b. premiera.

Prezydent zaznaczył, że Jan Olszewski walczył o Polskę, w której "ma  zwyciężać uczciwość, a nie cynizm i draństwo". - To było (...) wielkie  motto jego całego życia. O taką Polskę walczył, taki testament nam  zostawia, że to jest nasz obowiązek - powiedział Andrzej Duda.

Można było wpisywać się do księgi kondolencyjnej

Rano do KPRM została przywieziona trumna z ciałem Jana Olszewskiego.  Trumnę do budynku kancelarii premiera wnieśli m.in. Antonii Macierewicz  i Piotr Naimski. Następnie została ona przejęta przez żołnierzy i ustawiona w hallu KPRM.

Hołd zmarłemu oddali m.in.: premier Mateusz Morawiecki, szefowa  kancelarii prezydenta Halina Szymańska, lider PiS Jarosław Kaczyński,  marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski,  wicepremierzy Beata Szydło i Piotr Gliński, a także ministrowie.

Następnie do księgi kondolencyjnej wpisali się m.in. prezes PiS, wicepremier Gliński, szef KPRM Jacek Sasin, szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski.

W intencji premiera odbyła się też msza żałobna w kościele św. Aleksandra na pl. Trzech Krzyży, a po niej trumna z ciałem premiera została przeniesiona w kondukcie z KPRM do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Starym Mieście w Warszawie.


Żałoba narodowa

Prezydent Andrzej Duda zarządził po śmierci Jana Olszewskiego żałobę narodową od północy z czwartku na piątek, do soboty do godz. 19:00.

Jan Olszewski zmarł w ub. czwartek w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 r. został odznaczony Orderem Orła Białego.


źródło: PAP | red: rbon, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


"Premier" - audycja Katarzyny Kozłowskiej

15.02.2019, 00:01

"To był mąż stanu, mój obrońca, mój premier" - tak o zmarłym premierze Janie Olszewskim mówi więzień stanu wojennego. Partyjni koledzy z Ruchu Odbudowy Polski w swoich wspomnieniach podkreślają, że dzięki darowi przekonywania, porywał do walki o suwerenną Polskę, a odwagą przerażał politycznych oponentów, którzy na różne sposoby blokowali jego działalność.


Żałoba narodowa – zmieniły się plany niektórych instytucji kulturalnych w Białymstoku

16.02.2019, 07:00

O północy z czwartku na piątek (14/15.02) rozpoczęła się żałoba narodowa po śmierci byłego premiera Jana Olszewskiego, którą zarządził prezydent Andrzej Duda. Będzie obowiązywać do godz. 19:00 w sobotę (16.02). W tym czasie flagi państwowe zostaną opuszczone do połowy masztu.


Nie żyje były premier Jan Olszewski

8.02.2019, 08:51

Nie żyje Jan Olszewski, b. premier, obrońca opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL - poinformował w piątek (8.02) Antoni Macierewicz. Olszewski miał 88 lat; był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
OiFP KONCERT DYPLOMANTÓW UMFC FILII W BIAŁYMSTOKU

REKLAMA
NIETEATR ŻYCIORYS - Wojciech Wysocki | monodram poetycki

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok