Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku rozpoczęła się kolejna edycja Festiwalu Dyplomatycznego

W Białymstoku rozpoczęła się kolejna edycja Festiwalu Dyplomatycznego

autor: Edyta Wołosik

18.02.2019, 17:32, akt. 18:09

Wykłady i dyskusje z udziałem m.in. polityków, dyplomatów i naukowców złożą się na rozpoczęty w poniedziałek (18.02) IV Festiwal Dyplomatyczny w Białymstoku. Wykład inauguracyjny wygłosił b. szef MSZ Radosław Sikorski.

Festiwal Dyplomatyczny w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska
Festiwal Dyplomatyczny w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska

Festiwal potrwa do piątku

Festiwal, który organizują II Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku oraz Instytut  Historii i Nauk Politycznych Uniwersytetu w Białymstoku, potrwa do piątku (22.02). Impreza ma przybliżać młodzieży wiedzę o współczesnym świecie,  sprawach międzynarodowych, dyplomacji; ma też zachęcać młodych ludzi do  dyskusji i debaty. Festiwal zainaugurowano w auli wydziału  historyczno-socjologicznego uniwersytetu. Wzięli w nim udział przede  wszystkim studenci, licealiści, wykładowcy i nauczyciele oraz zaproszeni  goście.

- Pięć dni spotkań, pięć dni rozmów, pięć dni dialog, bo wierzymy, że  szkoły na wszystkich poziomach, a przede wszystkim uniwersytet, jest  miejscem, gdzie powinno uczyć się takich wartości jak odwaga, otwartość, odpowiedzialność - mówił podczas otwarcia jeden z organizatorów dr  Jacek Brzozowski z Uniwersytetu w Białymstoku i nauczyciel w II LO.  Wyraził nadzieję, że festiwal będzie miejscem spotkań i mądrych rozmów o  Polsce i polityce zagranicznej, ponieważ - jak podkreślił - "wszystkich  nas to bezpośrednio dotyczy".

Radosław Sikorski w swoim wykładzie o Polsce w Unii Europejskiej  mówił, że w jego ocenie rząd PiS nie prowadzi polityki zagranicznej.

Polska dokonała radykalnego zwrotu ideologicznego, zamiast być jak  najsilniejszym ogniwem Unii Europejskiej, jednym z grupy G6, a po  wyjściu Brytyjczyków G5, i z takich pozycji być bardzo dobrym  sojusznikiem Stanów Zjednoczonych i dobrym przyjacielem Izraela, ale  szanowanym, przyjęliśmy postawę podwykonawcy - powiedział Sikorski. Podał przykład tej postawy w organizacji konferencji bliskowschodniej,  która odbyła się w ubiegłym tygodniu w Warszawie.

Sikorski mówił, że Polska jest obecnie obok głównego nurtu  europejskiego i aby do niego wrócić - w jego ocenie - musi spełnić trzy  warunki: nie łamać Konstytucji RP, a przez robienie tego - jak mówił -  "jesteśmy na cenzurowanym w Unii Europejskiej", wrócić do roli  przywództwa w "unii obronnej" oraz wrócić do kwestii przystąpienia do  strefy euro. To - jak mówił - spowoduje, że Polska będzie mogła być  lepsza od innych w rywalizacji międzynarodowej.

Patronem festiwalu jest prof. Stefan Meller

Od tego roku patronem Festiwalu Dyplomatycznego jest b. minister  spraw zagranicznych prof. Stefan Meller (1942-2008), który jako historyk  aktywnie działał w przeszłości również w białostockim środowisku naukowym.

Mellera wspominał prof. Cezary Kuklo z UwB, który mówił, że był on  wybitnym historykiem, a prywatnie jego kolegą. Kuklo powiedział, że  Meller interesował się i angażował nie tylko w swoją pracę, ale całego  środowiska historycznego, i - jak podkreślił - nie był on "gabinetowym  historykiem".

Wspominał też przyjazdy Mellera na wykłady do Białegostoku. Kuklo  mówił, że pracował tam od 1974 roku a prowadził wykłady, ćwiczenia i  magisterium; sam Meller miał mówić o swoich przyjazdach, że to nie tylko  możliwość wykładania, ale też poznania nowego środowiska naukowego.  Kuklo mówił, że po dymisji ze stanowiska szefa MSZ w 2006 roku, Meller  wrócił w 2007 roku na kilka wykładów do Białegostoku, chciał być też  ponownie tu zatrudniony - ale jak dodał Kuklo - zdrowie już mu nie  pozwoliło wrócić.

Były ambasador RP w Kanadzie i na Cyprze Paweł Dobrowolski mówił, że  Meller potrafił bardzo szybko nawiązać relację z rozmówcą, a  przywiązywał go do siebie przez opowiedzenie anegdoty i poczucie humoru.  Dobrowolski mówił, że miał on też duży dystans do siebie i potrafił  opowiadać. Dodał, że był jedynym mu znanym szefem MSZ, który był poetą i  wydał tomiki wierszy.

W kolejne dni Festiwalu Dyplomatycznego będzie można posłuchać m.in. o  kobietach w dyplomacji, czy różnych aspektach działalności Unii  Europejskiej. Tradycyjnie jeden dzień imprezy poświęcony będzie krajowi,  który ma w Białymstoku swój konsulat honorowy. W tym roku będzie to  Wielkie Księstwo Luksemburga.

Imprezę dofinansowano z budżetu Białegostoku.

| red: mag

ZOBACZ TEŻ:


Kobiety w dyplomacji i UE wśród tematów Festiwalu Dyplomatycznego w Białymstoku

4.02.2019, 14:39

Kobiety w dyplomacji i różne aspekty działalności Unii Europejskiej - to główne tematy wykładów i dyskusji z udziałem m.in. polityków i naukowców, Festiwalu Dyplomatycznego w Białymstoku.


Blisko 20 debat i wykładów - zakończył się "Festiwal Dyplomatyczny"

23.02.2018, 19:23

Blisko 20 wykładów, debat m.in. z dyplomatami, politykami i naukowcami odbyło się podczas zakończonego w piątek (23.02) 3. Festiwalu Dyplomatycznego w Białymstoku. Można było porozmawiać np. o stosunkach polsko-amerykańskich, współczesnym terroryzmie czy polityce wschodniej.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Nasz Moniuszko


fot. Monika Kalicka
PRACA
21.05.2019, 06:43, akt. 10:23

Mikrofon szuka człowieka

Pożar domu w Żywkowie, 20.05.2019, fot. Ryszard Minko
POŻAR
20.05.2019, 18:49, akt. 21.05.2019, 07:12

Pożar domu w Żywkowie niedaleko Zabłudowa [zdjęcia]Białystok, fot. Mariusz Gajlewicz
POGODA
20.05.2019, 14:49, akt. 18:03

Ulewy i grad w Podlaskiem


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok