Radio Białystok | Wiadomości | Białostoccy radni PiS chcą rozszerzenia bezpłatnej komunikacji miejskiej dla uczniów

Białostoccy radni PiS chcą rozszerzenia bezpłatnej komunikacji miejskiej dla uczniów

20.02.2019, 12:01, akt. 12:38

Białostoccy radni PiS przygotowali projekt bezpłatnej komunikacji miejskiej dla uczniów szkół ponadpodstawowych w mieście. Chcą, by było to rozszerzenie ulgi obowiązującej od prawie pół roku, obejmującej uczniów podstawówek i gimnazjów.

fot. Wojciech Szubzda
fot. Wojciech Szubzda

Białostoccy radni PiS chcą rozszerzenia bezpłatnej komunikacji miejskiej dla uczniów - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Radni PiS, którzy w tej kadencji samorządu są opozycją w Radzie Miasta Białegostoku, proponują bezpłatne od września 2019 r. przejazdy miejską komunikacją dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Chodzi o osoby w wieku do 21 lat, mieszkające w Białymstoku i o przejazdy w tzw. I strefie taryfowej, która obejmuje miasto i część podmiejskich miejscowości. W ich ocenie w budżecie Białegostoku znalazłyby się na to pieniądze. Rada Miasta Białegostoku ma zająć się sprawą na sesji 25 lutego.

W uzasadnieniu projektu uchwały radni PiS zwracają uwagę, że idea bezpłatnej komunikacji miejskiej jest "znana i z powodzeniem realizowana w wielu polskich miastach". Wymieniają Częstochowę, Sopot, Gdańsk i Wrocław. W ich ocenie wprowadzenie bezpłatnej komunikacji dla uczniów w innych miastach nie spowodowało podwyżki cen biletów.

Ulga obejmowałaby około 13 tys. osób

Powołując się na informacje przekazane przez magistrat w odpowiedzi na interpelację, przewodniczący klubu radnych PiS Henryk Dębowski mówił w środę na konferencji prasowej, że ulga obejmowałaby około 13 tys. osób, a roczny koszt jej wprowadzenia to 5,5 mln zł. Radna Katarzyna Siemieniuk dodała, że projekt wpisuje się w działania dotyczące komunikacji miejskiej w Białymstoku, takie jak zmiany w infrastrukturze drogowej czy zakup nowych autobusów.

Radny Piotr Jankowski wskazywał też, że rokrocznie w budżecie miasta są inwestycje zaplanowane, ale nie zrealizowane. Jako możliwe źródło sfinansowania takiej ulgi wskazywał oszczędności na przetargach. Jego zdaniem kwota 5,5 mln zł w tej skali jest "skromna", a do tego przyjęta "na wyrost", bo dotyczy wszystkich uczniów w grupie docelowej, a – jak zaznaczył – nie wszyscy oni jeżdżą miejską komunikacją.

KO nie ma na razie stanowiska w tej sprawie

Większościowy klub radnych Koalicji Obywatelskiej nie ma na razie stanowiska w tej sprawie. Zbiera się w czwartek i zajmie się wówczas tematyką najbliższej sesji. Opiniując projekt, prezydent miasta Tadeusz Truskolaski napisał, że przyznanie bezpłatnych przejazdów uczniom szkół ponadpodstawowych należy uzależnić od możliwości pokrycia nadwyżką budżetową utraconych wpływów. W innej sytuacji konieczna będzie podwyżka cen biletów.

Są miasta bogatsze i są miasta biedniejsze. Generalnie nie jestem przeciwnikiem tego, żeby ludziom dawać, tylko trzeba mieć z czego. Jak ktoś ma, to rozdaje. My mamy na razie wysoki deficyt i na razie nie widzę takiej możliwości ze względów finansowych. 

- powiedział w środę dziennikarzom pytany o propozycję PiS prezydent Truskolaski

Od 1 września 2018 r. z bezpłatnych przejazdów miejskimi autobusami korzystają mieszkający w Białymstoku uczniowie podstawówek i gimnazjów.

Pomysł bezpłatnych przejazdów dla uczniów, zgłoszony przez radnych PiS, którzy w Radzie Miasta Białegostoku poprzedniej kadencji mieli samodzielną większość, został przegłosowany w maju ub. roku. Nie poparła go wtedy część klubu radnych prezydenta Tadeusza Truskolaskiego, a niektórzy radni Platformy Obywatelskiej wstrzymali się od głosu, podkreślając, że nie wiadomo, jakie skutki dla budżetu miasta przyniesie wprowadzenie tej ulgi. 

źródło: PAP | red: maj

ZOBACZ TEŻ:


Radni PiS zgłaszają kilkadziesiąt pomysłów do budżetu Białegostoku na 2019 r.

15.11.2018, 13:36

Ponad trzydzieści propozycji inwestycji zgłoszonych im przez mieszkańców, chcieliby ująć w budżecie Białegostoku na 2019 r. radni PiS. Projekt budżetu przygotowany przez prezydenta jest już gotowy, w czwartek (15.11) powinien trafić do biura rady miasta.


Henryk Dębowski [wideo]

8.11.2018, 06:09

Białostoccy radni Prawa i Sprawiedliwości zachęcają mieszkańców, by zgłaszali propozycje inwestycji w ramach przyszłorocznego budżetu miasta. Teraz jednak stracili większość w radzie. Czy zatem te propozycje przeforsują?


Bezpłatna komunikacja miejska dla uczniów z Białegostoku

10.09.2018, 18:11

Uczniowie białostockich podstawówek i gimnazjów mogą od 1 września za darmo korzystać z miejskiej komunikacji. Przysługuje ona jednak tylko tym osobom, które w Białymstoku mieszkają.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Wybory do Europarlamentu


fot. Monika Kalicka
PRACA
21.05.2019, 06:43, akt. 10:23

Mikrofon szuka człowieka

Pożar domu w Żywkowie, 20.05.2019, fot. Ryszard Minko
POŻAR
20.05.2019, 18:49, akt. 21.05.2019, 07:12

Pożar domu w Żywkowie niedaleko Zabłudowa [zdjęcia]Białystok, fot. Mariusz Gajlewicz
POGODA
20.05.2019, 14:49, akt. 18:03

Ulewy i grad w Podlaskiem


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok