Radio Białystok | Wiadomości | Białostoccy sędziowie nie chcą orzekać w sprawie byłej dyrektor jednej ze szkół policealnych

Białostoccy sędziowie nie chcą orzekać w sprawie byłej dyrektor jednej ze szkół policealnych

autor: Marta Nazarko

23.02.2019, 11:09, akt. 11:14

Proces ma się toczyć w Zambrowie. To dlatego, że na ławie oskarżonych mają zasiąść jeszcze dwie inne osoby, a jedna z nich należy do rodziny sędziego pracującego w Sądzie Rejonowym w Białymstoku.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Była dyrektor jednej ze szkół policealnych Barbara R. usłyszała prawie 750 zarzutów. Większość dotyczy korupcji.

Miała ona przyjmować pieniądze, ale też np. biżuterię, m.in. w zamian za zatrudnianie w placówce, czy przedłużanie umów o pracę.

Ponadto - zdaniem śledczych - nękała, zastraszała, czy publiczne podważała kompetencje zawodowe swoich podwładnych. Jeden z zarzutów dotyczy też przywłaszczenia autorstwa zestawu zadań egzaminacyjnych, by dostać za to wynagrodzenie.

Ale w sprawie tej oskarżone są też dwie inne osoby - to prawnicy. Zdaniem prokuratury - działali w porozumieniu z Barbarą R. A chodzi o wystawianie faktur za szkolenia kadry szkoły, choć oskarżeni - jak twierdzą śledczy - wiedzieli, że do takich szkoleń nie doszło.

Poszkodowanym jest w tym przypadku Urząd Marszałkowski w Białymstoku, który te szkolenia finansował.

Akt oskarżenia w tej sprawie trafił do Sądu Rejonowego w Białymstoku ale wszyscy pracujący tam sędziowie złożyli wnioski o wyłączenie ich z udziału w sprawie.

Jak poinformowała rzecznik sądu sędzia Beata Wołosik - to dlatego że "jedna z osób oskarżonych, jest osobą najbliższą w stosunku do sędziego orzekającego w tutejszym Sądzie".

Sędzia wskazała też, że z dużym prawdopodobieństwem wyłączyliby się też sędziowie innych sądów okręgu białostockiego, dlatego sprawę przekazano do Zambrowa.


| red: rbon

ZOBACZ TEŻ:


Prawomocne wyroki skazujące za napaść na Białorusinów na tle narodowościowym

21.02.2019, 12:38

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w czwartek (21.02) kary od 10 miesięcy do roku więzienia dla trzech mężczyzn, odpowiadających za pobicie Białorusinów na tle narodowościowym. Do incydentu doszło prawie rok temu w Gołdapi. Wyrok jest prawomocny.


Sprzedawali "podróbki" - 6 oszustów stanęło przed łomżyńskim sądem

20.02.2019, 18:35

Oszuści, którzy podrobione towary sprzedali ponad tysiącu osób z całej Polski - skazani. 


Sąd oddalił zażalenie burmistrza - marsz w Hajnówce może się odbyć

20.02.2019, 10:35

Nie ma zakazu organizacji marszu środowisk narodowych w Hajnówce. Sąd Apelacyjny w Białymstoku oddalił w środę zażalenie burmistrza tego miasta. Skarżył on postanowienie sądu I instancji uchylające taki zakaz.


Z powodu choroby sędzi, od początku ruszył proces ws. zabójstwa w Ełku

18.02.2019, 14:44

Chociaż pozostały tylko mowy końcowe i ogłoszenie wyroku, to od początku rozpoczął się dzisiaj (18.02) proces Tunezyjczyka oskarżonego o zabójstwo w noc sylwestrową w Ełku w 2016 roku. Rzecznik prasowy suwalskiego sądu okręgowego Marcin Walczuk wyjaśnia, że powodem tej decyzji jest zmiana w składzie sędziowskim.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


RadioRower


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok