Radio Białystok | Wiadomości | "(Nie) obecni w przedszkolu i w szkole - dzieci, uczniowie z chorobą przewlekłą" - konferencja w CEN

"(Nie) obecni w przedszkolu i w szkole - dzieci, uczniowie z chorobą przewlekłą" - konferencja w CEN

autor: Marcin Mazewski

20.03.2019, 19:53, akt. 21:11

Dialog z rodzicami, indywidualizacja zajęć, pomoc psychologa - to tylko niektóre z rozwiązań. Nad tym, jak zapewnić komfort dzieciom przewlekle chorym w szkole - w Białymstoku zastanawiali się nauczyciele, psycholodzy i rodzice.

Choroba przewlekła ucznia nie może być problemem – podkreślają psycholodzy, fot. Marcin Mazewski
Choroba przewlekła ucznia nie może być problemem – podkreślają psycholodzy, fot. Marcin Mazewski

Jak zapewnić komfort dzieciom przewlekle chorym w szkole - zastanawiali się pedagodzy - relacja Marcina Mazewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


"To jest poważny problem i nauczyciele często nie radzą sobie, zgłaszają się do nas, stąd potrzeba dyskusji" - mówi dyrektor CEN Ewa Ściana.

O potrzebie szczerej rozmowy między wychowawcą a rodzicem mówił nauczyciel i tata dziecka chorującego na cukrzycę.

Trzeba nawiązać kontakt z rodzicem, przeprowadzić wywiad, na co to dziecko choruje, jak reaguje. I na początku potrzeba spojrzeć na nie, nie z perspektywy nauki. Wówczas dla dziecka ważny jest aspekt psychologiczny, akceptacji rówieśniczej - jak go przyjmą po wyjściu ze szpitala - mówi Tomasz Kłubowicz.

Jak mówił dyrektor Wydziału Przedszkoli, Szkół Podstawowych i Kształcenia Specjalnego, Kuratorium Oświaty w Białymstoku Krzysztof Sochoń, najważniejsza jest koalicja między nauczycielem, a rodzicem, dyrektorem, wychowawcą, pielęgniarką, pracownikami szkoły i specjalistami.

Należy stworzyć takie warunki, żeby dziecko nie czuło dyskomfortu związanego z chorobą. Tu dziecko przewlekle chore realizuje taką samą podstawę programową jak dziecko zdrowe i od tego nie ma odstępstw. Tylko nauczyciel tę podstawę dostosowuje do aktualnych możliwości i potrzeb tego dziecka, bo one mogą być różne - dodaje Krzysztof Sochoń.

Konferencję "(Nie) obecni w przedszkolu i w szkole - dzieci, uczniowie z chorobą przewlekłą" zorganizowało Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku.

| red: sk, maj

ZOBACZ TEŻ:


Uczniowie suwalskich szkół średnich wspierają niepełnosprawnych

15.03.2019, 13:39

Grają w siatkówkę aby się zintegrować ale też wesprzeć niepełnosprawnych - uczniowie suwalskich szkół średnich uczestniczą w "Międzyszkolnym Meczu Charytatywnym" zorganizowanym przez Młodzieżową Radę Miasta w Suwałkach.


Wybór szkoły dla niepełnosprawnego dziecka

13.03.2019, 17:04

Jaką szkołę wybrać dla swojego niepełnosprawnego dziecka?


Niepełnosprawni kibice Jagiellonii zaczynają jeździć w zorganizowanej grupie na mecze wyjazdowe

12.03.2019, 07:22

Chcą kibicować drużynie nie tylko w Białymstoku, ale i na wyjazdach. Niepełnosprawni kibice Jagiellonii Białystok zaczynają jeździć w zorganizowanej grupie na mecze wyjazdowe.Około 900 osób w Podlaskiem dostanie pomoc, by odnaleźć się na rynku pracy

5.03.2019, 16:02

Około 900 osób bez pracy, niepełnosprawnych i o niskich kwalifikacjach skorzysta z pomocy, by odnaleźć się na rynku pracy, usamodzielnić czy zaktywizować w ramach czterech projektów, na które dotacje z UE przyznał we wtorek zarząd województwa podlaskiego.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


RadioRower


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok