Radio Białystok | Wiadomości | Ryszard Petru: mamy ok. 10 tys. podpisów pod inicjatywą obywatelską ws. przywrócenia handlu w niedzielę

Ryszard Petru: mamy ok. 10 tys. podpisów pod inicjatywą obywatelską ws. przywrócenia handlu w niedzielę

9.04.2019, 15:11, akt. 15:23

Około 10 tys. podpisów udało się dotąd zebrać pod inicjatywą obywatelskiej ustawy przywracającej handel we wszystkie niedziele - poinformował w Białymstoku lider partii Teraz! Ryszard Petru. Wraz z grupą zwolenników projektu zbierał on we wtorek (09.04) podpisy w tym mieście.

Fotolia.com
Fotolia.com

- Zbieramy podpisy pod ustawą, która przywraca handel we wszystkie niedziele, jednocześnie gwarantuje pracownikom dwie niedziele w miesiącu wolne od pracy - mówił Petru na konferencji prasowej w centrum Białegostoku. - To bardzo ważna ustawa dlatego, że daje nam wolność, poczucie tego, że my sami decydujemy o tym, w jaki sposób spędzamy dni wolne od pracy i nie będą nam żadni politycy narzucali, co mamy robić w niedzielę - dodał.

Podawał dane, według których ok. 35 tys. studentów straciło możliwość pracy w weekendy, a małe sklepy straciły wskutek ograniczeń w handlu w niedzielę ok. 20-30 proc. przychodów, równocześnie zyskały stacje benzynowe i zagraniczne sieci dyskontowe.

Ryszard Petru przypomniał, że do marszałka Sejmu trafił wniosek o rejestrację obywatelskiego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Uwolnijmy handel". Po jego zarejestrowaniu (wydaniu postanowienia o przyjęciu zawiadomienia), komitet będzie miał trzy miesiące na przedstawienie 100 tys. podpisów pod projektem ustawy.

Zgodnie z przepisami, komitet inicjatywy ustawodawczej może utworzyć grupa co najmniej 15 obywateli polskich, którzy mają prawo wybierania do Sejmu. Po zebraniu 1 tys. podpisów obywateli popierających projekt, pełnomocnik komitetu zawiadamia marszałka Sejmu o utworzeniu komitetu. Jeżeli zawiadomienie spełnia ustawowe warunki, marszałek w terminie 14 dni od jego doręczenia, postanawia o przyjęciu zawiadomienia.

Tysiąc podpisów dołączonych do zawiadomienia stanowi część wymaganej liczby 100 tys. podpisów osób popierających obywatelski projekt ustawy. Projekt taki powinien być wniesiony do Sejmu w ciągu trzech miesięcy od dnia, w którym marszałek Sejmu wyda postanowienie o przyjęciu zawiadomienia o powstaniu komitetu.

Podobny projekt ustawy ws. handlu Nowoczesna - kiedy kierował nią jeszcze Petru - złożyła w Sejmie w październiku 2017 r. Petru mówił w Białymstoku, że projekt jest zgłaszany teraz w formie inicjatywy obywatelskiej bo - jak powiedział - wcześniej wszystkie inicjatywy poselskie były odrzucane w pierwszym czytaniu.

- Nie było w ogóle możliwości debaty na ten temat, a uważam, że jest ona niezbędna i potrzebna. Akurat Podlasie czy Białystok jest miejscem, gdzie - w dużym stopniu - sklepy, ludzie zarabiali na handlu przygranicznym - mówił lider partii Teraz!. Mówił o eksporcie polskich towarów poprzez taki handel; w jego ocenie, zamknięcie sklepów w niedzielę w sposób istotny ogranicza taką możliwość.

Pytany czy taki projekt ustawy mógłby być zgłoszony jeszcze w tej kadencji Sejmu powiedział, że chciałby, by tak się stało. - Presja jest potrzebna, podpisy obywateli są podpisami suwerena (...) Mam świadomość, że marszałek Sejmu może przetrzymywać wiele rzeczy w +zamrażarce+, ale mam nadzieję, że w tym wypadku PiS będzie pamiętał o tym, co obiecywał Polakom: inicjatywy, które są społeczne, obywatelskie, będą rozpatrywane - mówił Ryszard Petru.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Zakaz handlu w niedziele

7.03.2019, 13:44

Przed rokiem, po wprowadzeniu nowych przepisów, zmieniły się zwyczaje zakupowe Polaków. Mało który temat wzbudzał tyle emocji, co zakaz handlu w niedzielę.


Od 2019 r. handlować można tylko w jedną - ostatnią niedzielę miesiąca

2.01.2019, 12:38

Handlować można tylko w jedną - ostatnią niedzielę miesiąca. Od nowego roku zaostrzone są przepisy dotyczące ograniczenia handlu w niedzielę.


Zakaz handlu w niedziele

16.05.2018, 12:46

Jak przedsiębiorcy próbują radzić sobie z zakazem handlu w niedziele.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: Urząd Miejski w Białymstoku
BIAŁYSTOK
19.09.2020, 07:38, akt. 14:13

"Dzień Rowerów" w Białymstoku


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok