Radio Białystok | Wiadomości | Białostoccy kupcy chcą przywrócenia tanich wiz zakupowych dla Białorusinów. Ich obroty spadają

Białostoccy kupcy chcą przywrócenia tanich wiz zakupowych dla Białorusinów. Ich obroty spadają

autor: Ryszard Minko

30.04.2019, 12:40, akt. 13:24

Około tysiąca podpisów białostockich kupców zebrała PO pod petycją w sprawie przywrócenia wcześniejszych zasad dotyczących tzw. wiz zakupowych - poinformował podlaski poseł Robert Tyszkiewicz.

Białostoccy kupcy chcą przywrócenia tanich wiz zakupowych dla Białorusinów, źródło: Biuro Zarządu Regionu Podlaskiego PO RP
Białostoccy kupcy chcą przywrócenia tanich wiz zakupowych dla Białorusinów, źródło: Biuro Zarządu Regionu Podlaskiego PO RP

Nawet o 80 proc. niższe obroty 

Handlujący na miejskim bazarze alarmują, że po wprowadzeniu przez Polskę i Białoruś ograniczeń w handlu notują kilkudziesięcioprocentowy spadek obrotów.

Jak mówi jeden z nich, jeszcze kilka miesięcy temu na bazarze słyszało się rozmawiających Białorusinów, dziś ich prawie nie ma, nie robią też zakupów. W niektórych przypadkach kupcy notują prawie 80-procentowy spadek obrotów.

Jak podkreślają handlarze, Białorusini skarżą się na likwidację tanich wiz zakupowych, które zastąpiono drogimi turystycznymi. Drugim problemem są też wprowadzone przez białoruskie władze restrykcyjne limity zakupowe.

"Likwidacja tanich wiz była błędem"

Z inicjatywy białostockich kupców przygotowaniem petycji do szefa resortu spraw zagranicznych zajęli się podlascy politycy Platformy Obywatelskiej.


- Likwidacja tanich wiz zakupowych dla Białorusinów była błędem, dlatego należy jak najszybciej przywrócić wizy zakupowe - mówi podlaski poseł Robert Tyszkiewicz.


Poseł dodaje, że docierają do niego sygnały także z innych branż o zapaści handlu z turystami zza wschodniej granicy. Spadki notuje branża hotelarska i gastronomiczna. Zdaniem Roberta Tyszkiewicza problem jak najszybciej powinien trafić pod obrady komisji spraw zagranicznych.

Robert Tyszkiewicz dodaje, że konieczne jest wrócenie do rozmów dotyczących wprowadzenia Małego Ruchu Granicznego. Mimo że rządy Polski i Białorusi podpisały stosowne dokumenty, to umowa o przygranicznych ułatwieniach w handlu nadal nie obowiązuje.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Obostrzenia dotyczące Białorusinów - to mniejsze zarobki białostoczan - uważają handlarze i "Narodowcy"

25.04.2019, 19:12

Obostrzenia dotyczące Białorusinów znacząco wpływają na zarobki białostoczan. Tak uważają handlujący na bazarze przy ul. Kawaleryjskiej, a wspierają ich działacze Ruchu Narodowego - Konfederacji.


Małżeństwo z Białorusi jest podejrzane o kradzież ubrań z białostockich sklepów

18.04.2019, 15:40

Nawet pięć lat więzienia grozi małżeństwu z Białorusi, które jest podejrzane o kradzież ubrań w białostockich sklepach.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: Urząd Miejski w Białymstoku
BIAŁYSTOK
19.09.2020, 07:38, akt. 14:13

"Dzień Rowerów" w Białymstoku


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok