Radio Białystok | Wiadomości | Żubry Białystok przegrały mecz z AZS Politechniką Opolską 90:98 [zdjęcia, wideo]

autor: Grzegorz Pilat, Robert Bońkowski

4.05.2019, 11:00, akt. 23:07

Żubry Białystok w półfinale play-off grały w sobotę (4.05) z AZS Politechnika Opolska. Bliżej awansu do 1. ligi są koszykarze z Opola po zwycięstwie 98:90 nad Żubrami.

Żubry Białystok - AZS Politechnika Opolska, 4.05.2019, fot. Joanna Szubzda

0:00
0:00
Żubry Białystok przegrały mecz z AZS Politechniką Opolską 90:98 - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.

Wyrównana pierwsza i druga kwarta

Rywalizacja toczy się do dwóch wygranych. Rywale to bardzo doświadczona ekipa, której trenerem jest były wybitny reprezentant Polski Dominik Tomczyk. Politechnika Opolska, podobnie jak Żubry Białystok, po sezonie zasadniczym zajęła pierwsze miejsce w swojej grupie. Pierwsze spotkanie Żubry przegrały u siebie w sobotę (04.05) 90:98. Rewanż w Opolu zaplanowano w niedzielę 12 maja.

Pierwsza kwarta przebiegała po myśli koszykarzy Tomasza Kujawy. Białostoczanie rzucali punkt za punkt z przyjezdnymi z Opola. Na pierwszą przerwę zespoły zeszły z tą samą liczbą zdobytych oczek - 21:21.

W drugiej kwarcie przewagę zaczęli zyskiwać opolanie, lecz po błędach w ataku z punktowym prowadzeniem po pierwszej połowie meczu schodzili jednak koszykarze z Białegostoku. Po 20 minutach meczu Żubry prowadziły 43:42.

Lepsza gra opolan w końcówce

Trzecia i czwarta kwarta to przewaga koszykarzy AZS Politechniki Opolskiej. Więcej zbiórek, więcej rzutów za trzy punkty i zdecydowana gra po obwodzie sprawiły, że goście zaczęli uciekać punktowo Żubrom Białystok. Przewaga opolan uwidoczniła się w ostatniej kwarcie, bowiem po trzech pierwszych - Żubry przegrywały zaledwie trzema punktami, 65:68.

Ostatnia część meczu to częste błędy w obronie białostoczan oraz brak skuteczności rzutów za dwa i trzy punkty. Wykorzystali to natychmiast dobrze dysponowani koszykarze z Opola. Żubry Białystok przegrały mecz 90:98. Białostoczan czeka teraz trudny mecz w Opolu. Jeśli będą chcieli przedłużyć marzenia o bezpośrednim awansie do koszykarskiej 1. ligi - muszą wygrać mecz rewanżowy, który zostanie rozegrany 12 maja.

Tomasz Kujawa: słaba obrona zadecydowała o porażce

Trener Żubrów Białystok nie krył rozgoryczenia po pierwszym meczu z AZS Politechniką Opolską. Kujawa powiedział, że zawiodła gra drużynowa w defensywie oraz skuteczność w ataku.

Gra była zbyt szarpana, zbyt indywidualna i niestety, ale przy takim wymagającym przeciwniku źle to się skończyło. Były momenty dobrej gry, ale większość meczu graliśmy naprawdę źle

- powiedział trener Żubrów Białystok.

Bartłomiej Wróblewski: zagraliśmy zbyt słabo w defensywie

Koszykarz Żubrów Białystok Bartłomiej Wróblewski powiedział po meczu, że o wyniku zadecydowała skuteczność rywali przy rzutach za trzy punkty.

Przegraliśmy tym, że zagraliśmy dzisiaj słabo w defensywie. Trener nas uczulał przed spotkaniem, że zespół z Opola dysponuje bardzo dobrą grą na obwodzie, nie zatrzymaliśmy ich, rzuty za trzy punkty i przegrywamy. Nie załamujemy się jednak, za tydzień gramy rewanż

- powiedział koszykarz Żubrów Białystok.

Dominik Tomczyk: zagraliśmy kapitalny mecz w ataku

Dominik Tomczyk trener drużyny z Opola, a niegdyś wybitny reprezentant Polski powiedział, że zdawali sobie sprawę z tego jak trudnym przeciwnikiem jest zespół z Białegostoku, jednak bardzo dobrą grą w ataku udało się wygrać mecz.

Zdawaliśmy sobie sprawę, że Żubry Białystok to trudny przeciwnik. Zagraliśmy kapitalnie w ataku i grą w ataku wygraliśmy dzisiejszy mecz. Dzisiaj byliśmy dzielni. Bardzo się z tego cieszymy

- powiedział trener AZS Politechniki Opolskiej.

| red: mak, rbon, wsz, zmj

Już tylko osiem zespołów z całego kraju liczy się w walce o pierwszą ligę koszykarzy. Wśród nich są Żubry Białystok i Tur Basket Bielsk Podlaski.

Żubry Białystok rozbiły Sokół Międzychód 100:60 i awansowały do ćwierćfinału play-off [zdjęcia, wideo]

18.04.2019, 00:03

Po niespodziewanej porażce w Międzychodzie 78:83, by wyłonić drużynę, która awansuje do trzeciej rundy play-off potrzebny był dodatkowy mecz. W Białymstoku Żubry ostatecznie pokonały przyjezdnych 100:60.

Koszykarze Żubrów Białystok i Tura Basket Bielsk Podlaski po meczach w kolejnej rundzie play-off

14.04.2019, 10:54

Podlaskie zespoły zagrały rewanże ze swoimi przeciwnikami. Tur wygrał w Kielcach z AZS UJK, a Żubry Białystok uległy w Międzychodzie Sokołowi.

Żubry i Tur ze zwycięstwami w drugiej rundzie play-off o koszykarską 1. ligę

6.04.2019, 09:18

To kolejny etap walki o koszykarską pierwszą ligę. W sobotę (6.04) koszykarze Żubrów Białystok i Tura Basket Bielsk Podlaski od wygranych rozpoczęli rywalizację w drugiej rundzie play-off.