Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku otwarto oddział biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców

W Białymstoku otwarto oddział biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców

7.05.2019, 14:39, akt. 14:42

Pomoc, np. prawną, mogą dostać małe i średnie firmy z województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego w otwartym we wtorek w Białymstoku oddziale biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Podobne biura działają już w Poznaniu i Krakowie.

fot. Adam Janczewski
fot. Adam Janczewski

W Białymstoku otwarto oddział biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców - relacja Adama Janczewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W uroczystości wzięli m.in. udział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz, marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, parlamentarzyści Porozumienia, przedstawiciele wyższych uczelni, organizacji skupiających przedsiębiorców.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz przypomniał, że centrala rzecznika w Warszawie i oddziały pracują nad tym, by przyjęta przed rokiem przez Sejm "Konstytucja Biznesu" "jak najszybciej weszła w życie w pełnym zakresie".

Przypomniał kilka zasad tej konstytucji, które mówią m.in. o tym, by wątpliwości w interpretacjach w postępowaniach administracyjnych rozstrzygać na korzyść przedsiębiorców, zasadę "co nie jest zakazane, jest dozwolone" czy też zasadę pewności prawa, proporcjonalności kar wymierzanych przed administrację.

"Jeżeli wprowadzimy te zasady w życie, już je wprowadzamy w zasadzie, bo przez rok pracy udało nam się wiele zrobić, doprowadzimy do tego, że polscy przedsiębiorcy będą mogli prowadzić działalność tak samo bezpiecznie, tak samo skutecznie, jak przedsiębiorcy w krajach tzw. starej Unii czy krajach o ugruntowanej gospodarce rynkowej, o czym przecież wszyscy marzyliśmy od 1989 r." - mówił Abramowicz.

Rzecznik zachęcał przedsiębiorców do zgłaszana wszelkich sytuacji, w których firmy uznają, że Konstytucja Biznesu jest łamana. Dodał, że Rzecznik może brać udział w toczących się postępowaniach "na prawach prokuratora". Wskazał, że udało się dotychczas wygrać cztery sprawy. Mówił również, że Rzecznik zajmuje się pokazywaniem dobrej pracy urzędów, samorządów, a takiej jest coraz więcej, ale też złych przykładów. Przypomniał, że Rzecznik zajmuje się również np. opiniowaniem projektów ustaw za pośrednictwem Rady Przedsiębiorców, promocją przedsiębiorczości.

Wicepremier Jarosław Gowin powiedział, że "Konstytucja Biznesu" to "bardzo ważny akt prawny", ale wciąż trzeba jeszcze sporo działań, by zmieniać nawyki urzędników.

"Mam świadomość, że również w tej kadencji powstają takie potworki legislacyjne, które utrudniają życie przedsiębiorcom, zamiast ułatwiać. I właśnie dlatego potrzebna była instytucja taka jak rzecznik praw małych i średnich - a więc polskich - przedsiębiorców, bo mały i średni biznes, to jest biznes polski" - mówił Gowin. Dodał przy tym, że każde "mądre państwo" wspiera głównie własnych przedsiębiorców, "narodowy kapitał". Wskazywał także, że rolą państwa jest służyć obywatelom, przedsiębiorcom.

"Te biura to są takie +grupy komandosów+, ludzi przywiązanych do idei wolności gospodarczej, zdeterminowanych, żeby działać na rzecz praw polskich przedsiębiorców" - ocenił Gowin.

Oprócz Białegostoku biura Rzecznika są zlokalizowane w Poznaniu, Krakowie i Gdańsku. Gowin ocenił, że biuro w Białymstoku jest "szczególnie potrzebne", bo region rozwija się, jest wiele osób przedsiębiorczych, funkcjonuje tu wiele firm, również dużych i znanych np. z branży mleczarskiej czy produkcji maszyn.


źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Podlaskie szkoły wyższe otrzymają prawie 50 milionów złotych

4.05.2019, 08:46

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznało granty uczelniom na uatrakcyjnienie oferty dydaktycznej.


Uniwersytet Medyczny w Białymstoku utworzył stronę internetową z mapą potencjału badawczego

29.04.2019, 15:49

Dysponują wybitnymi ekspertami, nowoczesnym sprzętem i doskonałymi laboratoriami, które mają być teraz szerzej otwarte dla przedsiębiorców.


Politechnika Białostocka promuje firmy, które kształcą studentów w praktyce

25.04.2019, 18:17

Promocja firm, które współpracują z uczelnią w praktycznym kształceniu studentów - to główny cel programu "Partner Politechniki Białostockiej w kształceniu praktycznym". W czwartek na uczelni po raz pierwszy wręczono specjalne certyfikaty takim przedsiębiorcom.


Ponad 120 mln zł dla firm z regionu, przyznał od grudnia Zarząd Województwa Podlaskiego

25.04.2019, 18:00

Są to pieniądze m.in. na patenty, promocję, czy badania. Ponad 120 mln zł przyznał firmom z regionu, od początku kadencji, czyli od grudnia ubiegłego roku, Zarząd Województwa Podlaskiego.


Od czerwca podlaskie mikro, małe i średnie firmy mogą się starać o bony na innowacje

5.04.2019, 14:13

Od czerwca podlaskie mikro, małe i średnie firmy mogą się starać w Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego w Białymstoku o pieniądze na badania nad nowymi produktami czy rozwiązaniami, by podnieść swoją konkurencyjność. PFRR dostała na ten cel 10 mln zł.


Podlascy kontrolerzy wykryli oszustów - jedna z firm nie zarejestrowała 600 tys. zł przychodu

29.03.2019, 19:17

Blisko 600 tysięcy złotych przychodu nie zarejestrowała jedna z podlaskich firm z branży spożywczej.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Pomagamy szpitalom

Świąteczny Koncert Życzeń

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej
Andrzej Strumiłło, fot. Sylwia Krassowska
WAŻNE!
9.04.2020, 17:30, akt. 17:37

Nie żyje Andrzej Strumiłło


źródło: stock.adobe.com
KORONAWIRUS
8.04.2020, 18:30, akt. 9.04.2020, 12:24

18 nowych przypadków zakażenia w Podlaskiem
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok