Radio Białystok | Wiadomości | Podlaski zespół Projekt SWADA z wyróżnieniem w Konkursie Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja"

Podlaski zespół Projekt SWADA z wyróżnieniem w Konkursie Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja"

autor: Andrzej Bajguz

20.05.2019, 07:41, akt. 07:46

Podlaski zespół Projekt SWADA otrzymał wyróżnienie na 22. Konkursie Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja" organizowanym przez Polskie Radio.

fot. Agata Awruk
fot. Agata Awruk

Jury doceniło zespół "za śmiałe zderzenie odległych zjawisk muzycznych i kulturowych". Założycielem Projektu SWADA jest Wiktor Szczygieł - podlaski producent i promotor muzyki z pogranicza basowej elektroniki i hip hopu. Swada to wyraz fascynacji Wiktora muzyką Podlasia, skąd pochodzi jego matka i muzyką Amazonas w Kolumbii, gdzie urodził się jego ojciec. Wszystko w elektronicznej, basowej oprawie. 


Jak określa sam autor: „To próba usłyszenia tego, co by było, gdyby młodzież w białoruskich wioskach pod Hajnówką miała w 1989 roku dostęp do samplerów MPC i automatów TR – 808”.


Skład:

Wikson Szczygieł - samplery, syntezatory, sekwencery

Maciej Dzitkowski - śpiew, rap

Nika Jurczuk - śpiew

Wioletta Bociuk - śpiew
Grand Prix konkursu – nagrodę ufundowaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 15 tysięcy złotych przyznano zespołowi Lumpeks za swobodną, odważną, pełną wyobraźni i wyczucia interpretację tradycji muzycznych.

Pierwszą nagrodę ufundowaną przez Polskie Radio w wysokości 10 tysięcy złotych zespołowi kakofoNIKT & Chór Pogłosy za połączenie wyrafinowanej elektronicznej przestrzeni z archaicznymi formami wokalnymi w postaci rytualnego teatrum.

Drugą nagrodę ufundowaną przez Polskie Radio w wysokości 6 tysięcy złotych zespołowi Trimagine za wysoki kunszt muzyczny i spójną wizję artystyczną

Trzecią nagrodę ufundowaną przez Polskie Radio w wysokości 4 tysięcy złotych zespołowi Krzikopa za współczesne odczytanie wielowiekowych tradycji Górnego Śląska.

Nagrodę specjalną im. Czesława Niemena zespołowi Trimagine za oryginalność, szlachetność i liryczność interpretacji.

Nagrodę dla najlepszego instrumentalisty „Złote Gęśle” dla Michała Jońca z zespołu kakofoNIKT & Chór Pogłosy za przekraczanie utartych ścieżek sztuki perkusyjnej.

Nagrodę publiczności „Burza Braw” otrzymał zespół Karuzela.


| red: majStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


RadioRower© Oliver Sved - fotolia.com
WYPADEK
16.09.2019, 12:47, akt. 12:53

2 osoby ranne w wypadku k. Hajnówki

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok