Radio Białystok | Wiadomości | Krzysztof Jurgiel zapowiada prace nad nowym programem dla regionów wschodniej Polski

Krzysztof Jurgiel zapowiada prace nad nowym programem dla regionów wschodniej Polski

30.05.2019, 16:56, akt. 17:24

Powołanie wspólnego z posłami z pięciu regionów wschodniej Polski zespołu, który będzie pracował nad nowym programem dla tych województw zapowiedział były minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, który zdobył mandat w PE w niedawnych wyborach.

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik

Krzysztof Jurgiel, który był "dwójką" na liście PiS za Karolem Karskim, podsumował w czwartek (30.05) na konferencji prasowej w Białymstoku swoją kampanię i dziękował wyborcom.


- Udało nam się zdecydowanie w tym okręgu wygrać, co powoduje, że mamy zobowiązanie do jeszcze lepszego działania i realizacji tych spraw, które były poruszane podczas kampanii wyborczej. Pragnę podziękować też za głosy oddane na moją osobę. Myślę, że mam dobry wynik i będę pracował tak, żeby ten wynik był w przyszłości jeszcze lepszy - mówił Krzysztof Jurgiel.


Zaznaczył, że "zaczyna działać merytorycznie" i przypomniał, że oprócz programu, z którym szło do wyborów Prawo i Sprawiedliwość, będzie chciał się dodatkowo skupić i pracować nad obiecaną przez niego w kampanii "piątką" dla województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, głównie nad tematyką rolną (np. w negocjacjach nad nową wspólną polityką rolną), polityką spójności oraz nad nowym programem dla regionów wschodniej Polski.

W latach 2007-2013 województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie i podkarpackie korzystały - oprócz swoich programów regionalnych - z dodatkowych pieniędzy z UE ze specjalnego, dedykowanego tym regionom - jako najbiedniejszym wówczas w UE - programu "Rozwój Polski Wschodniej". W latach 2014-2020 ten program jest kontynuowany pod nazwą "Polska Wschodnia".


- Po pierwsze powołamy z posłami, wspólnie, taki zespół programowy na terenie tych pięciu województw (...) taki zespół konsultacyjny, który będzie współpracował z zespołem parlamentarnym ds. Polski wschodniej, a także z marszałkami poszczególnych województw i z rządem przede wszystkim, bo rząd jest wnioskodawcą tego programu - mówił dziennikarzom Krzysztof Jurgiel.


Zapowiedział, że program będzie opracowywany przez władze regionów, których dotyczy. Przypomniał, że w ramach Związku Województw działa zespół ds. programu dla Polski wschodniej, a osobą koordynującą te działania jest marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki. W pracach będą też współuczestniczyć samorządowcy, przedsiębiorcy i przedstawiciele innych - jak to określił - "obszarów, którzy będą objęci tym programem".

Krzysztof Jurgiel poinformował, że pierwsze spotkanie tego zespołu ma się odbyć do połowy lipca, tuż po rozpoczęciu przez Parlament Europejski pracy, co ma nastąpić 2 lipca. Dodał, że nowy program dla wschodniej Polski powinien być przyjęty do końca 2020 r.


źródło: PAP | red: zmj

ZOBACZ TEŻ:


Krzysztof Jurgiel

28.05.2019, 08:32

"W swojej tej pracy pięcioletniej będę chciał pokazać, że nie zawiodłem zaufania, że podejmowane działania i zadania będą służyły naszemu regionowi".


Karol Karski, Krzysztof Jurgiel i Tomasz Frankowski z naszego regionu wejdą do Parlamentu Europejskiego

27.05.2019, 06:47

W okręgu wyborczym obejmującym północno-wschodnią Polskę będzie nie dwóch, a trzech europosłów - potwierdziła oficjalnie w poniedziałek (27.05) po południu PKW. Oprócz Karola Karskiego i Tomasza Frankowskiego mandat zdobył również Krzysztof Jurgiel.


PiS wygrywa wybory do Europarlamentu w Podlaskiem

27.05.2019, 15:08

W prawie wszystkich powiatach województwa podlaskiego - poza hajnowskim - wygrało Prawo i Sprawiedliwość.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Kult" Łukasza Orbitowskiego

RadioRower
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok