Radio Białystok | Wiadomości | W Łomży rozpoczął się 32. Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Walizka"

W Łomży rozpoczął się 32. Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Walizka"

12.06.2019, 13:36, akt. 13:41

Przedstawienia lalkowe i uliczne teatrów m.in. z Polski, Nowej Zelandii, Chin, Hiszpanii i Serbii znalazły się w programie rozpoczętego w środę w Łomży (Podlaskie) 32. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Walizka". Impreza potrwa do soboty.

W Łomży rozpoczął się 32. Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Walizka", fot. Adam Dąbrowski
W Łomży rozpoczął się 32. Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Walizka", fot. Adam Dąbrowski

W Łomży rozpoczął się 32. Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Walizka" - relacja Adama Dąbrowskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Organizatorem wydarzenia jest Teatr Lalki i Aktora w Łomży

Tytułowa "Walizka" jest symbolem małych form, które można łatwo zagrać niemal w każdych warunkach. Teatr "w walizce" ma nawiązywać do tzw. teatrów wędrujących, które swoje przedstawienia wystawiały nie na scenie, a np. na miejskich rynkach. To również przypomnienie tradycji teatru jarmarcznego.

W tym roku będzie można obejrzeć 13 spektakli konkursowych z 10 krajów - m.in. z Chin, Niemiec, Nowej Zelandii, Hiszpanii i Polski wybranych z ponad 130 zgłoszeń.

- To geograficznie i kulturowo bardzo różne zespoły i przedstawienia - mówił na konferencji prasowej dyrektor artystyczny "Walizki" i dyrektor łomżyńskiego teatru Jarosław Antoniuk. Dodał, że "trudno jest je sklasyfikować, czy poddać ogólnej idei, gdyż mówią różnymi środkami ekspresji twórczej, odmiennymi językami i stawiają na różnorodność".

Spektakle dotykają szeroko pojętej kultury i spraw społecznych

Antoniuk we wstępie do festiwalowego katalogu napisał, że spektakle dotykają szeroko pojętej kultury i spraw społecznych, a skierowane są do widzów w różnym wieku, zarówno tych najmłodszych, jak i dorosłych. "Zaproszone teatry w swoich spektaklach sięgają do klasyki, dotykają sytuacji trudnych w życiu człowieka, wyborów - czasami tragicznych, proponują teatr dla dzieci, teatr formy, teatr zaangażowany, który marzy o lepszym życiu człowieka, teatr dialogu i partnerstwa" - dodał.

Najwięcej w programie jest propozycji dla dzieci. Tuż po uroczystym otwarciu festiwalu, pokazano spektakl z Nowej Zelandii "Kotuku i księżycowe dziecko". - Maorysi wierzą, że spotkanie choć jednej białej czapli, Kotuku, przynosi szczęście. Ale co, jeśli ta, którą spotkaliśmy spadając z Księżyca, jest stara i zrzędliwa? - zaprasza na wspólną przygodę teatr.

Po raz pierwszy na festiwalu wystąpi teatr z Chin

Po raz pierwszy na festiwalu wystąpi teatr z Chin. Guangxi Puppetry Theatre pokaże "Obrazki z Chin". To - jak zapowiadają organizatorzy - "zróżnicowane i barwne przedstawienie, łączące zachodni taniec klasyczny, sztukę lalkarską i kulturę Chin na tle tradycyjnej scenerii".

Najmłodsi będą mogli obejrzeć też "Dziewczynkę z zapałkami" słoweńskiego Mini Teatru opowiedzianą współczesnym językiem.

Antoniuk podkreślił, że festiwal stara się walczyć ze stereotypem, iż teatr lalek jest tylko dla dzieci, stąd w programie znalazły się propozycje także dla młodzieży i dorosłych. Starsi widzowie będą mogli obejrzeć m.in. spektakl podejmujący tematykę tożsamości narodowej i tolerancji "Marzenia nie umierają" niemieckiego zespołu Cosmino Productions, sztukę "Końcówkę" Samuela Becketta w wykonaniu włoskiego Teatrino Giullare i "Niepodległość słoików" Teatru Papahema.

Kilka plenerowych spektakli, w ramach imprez towarzyszących, będzie można obejrzeć na Starym Rynku w Łomży. Będzie to m.in. poetycka impresja teatralna odwołująca się do świata dziecka "Zapach czasu" Teatru KTO czy "Summit 2.0" Teatru Ósmego Dnia, który stanowi próbę pokazania bawiących się kosztem ludzi i decydujących o ich losach władców świata, celebrytów.

Festiwal zakończy się w sobotę wieczorem, wtedy też poznamy zwycięzców tegorocznej edycji.

"Walizka" została dofinansowana m.in. z budżetu Łomży, środków Ministerstwa Kultury oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Jarosław Antoniuk

12.06.2019, 12:25

"Będzie to festiwal pełen niespodzianek i interesujący pod względem artystycznym. Jako organizatorzy bardzo się cieszymy, że możemy skompletować bardzo ciekawy zbiór wydarzeń artystycznych" - mówi Jarosław Antoniuk.


Trwa WIGRASZEK. Setki młodych aktorów wystąpią w Suwałkach

11.06.2019, 12:10

Kilkuset młodych aktorów z Polski, Litwy, Łotwy, Białorusi, Słowacji i Ukrainy bierze udział w wielkim święcie teatru.


W Różanymstoku rozpoczyna się festiwal Bez Granic

10.06.2019, 10:10

Będą warsztaty artystyczne, występy teatralne i koncerty. W Różanymstoku rozpoczyna się w poniedziałek (10.06) 10. edycja Festiwalu Bez Granic.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Historia złotego

Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi

„Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” Radek Rak

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia BiałystokDariusz Marek Srzednicki, fot. Marcin Gliński
BIAŁYSTOK
24.11.2020, 12:24, akt. 14:59

Nie żyje Dariusz Marek Srzednicki

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok