Radio Białystok | Wiadomości | W Łomży zakończył się Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Walizka"

W Łomży zakończył się Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Walizka"

16.06.2019, 09:38, akt. 10:06

13 spektakli konkursowych i 3 plenerowe jako imprezy towarzyszące - w Łomży zakończył się Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Walizka".

Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Walizka" w Łomży, fot. Adam Dąbrowski
Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Walizka" w Łomży, fot. Adam Dąbrowski

W Łomży zakończył się Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Walizka" - relacja Adama Dąbrowskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


4 dni z teatrem

"Walizka" to jeden z ważniejszych polskich festiwali, prezentujących małe formy teatralne wystawiane na niewielkich scenach. Jego organizatorem jest Teatr Lalki i Aktora w Łomży.

W tym roku na festiwalu, który trwał od środy, można było obejrzeć 13 spektakli konkursowych wyłonionych z ponad 130 zgłoszeń. Były to teatry m.in. z Polski, Hiszpanii, Chin, Słowacji i Niemiec.


Spektakl "Gra czasu" z Grand Prix 

Grand Prix festiwalu i 5 tys. zł otrzymało przedstawienie "Gra czasu" w wykonaniu Davida Zuazoli z Hiszpanii. Jak napisali organizatorzy w katalogu festiwalowym, spektakl "Gra czasu" to "unikalne i awangardowe widowisko łączące lalki i elementy mechaniczne".

Nagrodę za najlepszą reżyserię i 3 tys. zł otrzymała Katarina Aulitisova za reżyserię przedstawienia "Historie ścian" w wykonaniu słowackiego Bratislava Puppet Theatre. W tym przedstawieniu doceniono również scenografię i nagrodę za nią otrzymał Marketa Placha.

Za muzykę nagrodę otrzymali Paweł Szamburski i Patryk Zakrocki, którzy stworzyli muzykę do przedstawienia „Piaskowy Wilk” w wykonaniu Teatru Lalka.


Białostoccy aktorzy nagrodzeni na festiwalu w Łomży

Przyznano też kilka nagród aktorskich, które otrzymali: Rachel Karafistan za rolę w spektaklu "Marzenia nie umierają" niemieckiego COSmino Productions, Vesna Kuzmic za rolę w spektaklu "Dziewczynka z zapałkami" słoweńskiego Mini Teatru. Jury nagrodziło też zespołową nagrodę aktorską, którą otrzymali aktorzy Białostockiego Teatru Lalek występujący w spektaklu "Ony": Ryszard Doliński, Łucja Grzeszczyk i Michał Jarmoszuk.

Jury, któremu przewodniczył Wojciech Kobrzyński, wyraziło też swoje uznanie dla organizatorów festiwalu "za wspaniały dobór interesujących spektakli". Wyraziło też nadzieję, że w kolejnych latach na "Walizce" będą prezentowane różnorodne spektakle o wysokich walorach artystycznych.

Festiwal "Walizka" to zarówno spektakle lalkowe dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Obok przedstawień konkursowych prezentowane są też spektakle w nurcie off, które są spektaklami plenerowymi i odbywają się przeważnie na Starym Rynku w Łomży.

"Walizka" została dofinansowana m.in. z budżetu Łomży, środków Ministerstwa Kultury oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

źródło: PAP | red: sk

ZOBACZ TEŻ:


Artyści z Czech, Izraela i Japonii na jednej scenie – trwa festiwal teatralny "Metamorfozy Lalek"

16.06.2019, 07:44

Teatry lalkowe z przedstawieniami dla dorosłych widzów, m.in. z Polski, Czech, Białorusi, Estonii, Izraela i Japonii można zobaczyć podczas 3. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek dla Dorosłych "Metamorfozy Lalek" w Białymstoku.


Nie będzie Europejskiego Nakazu Aresztowania dla Rafała Gawła - podał portal DoRzeczy.pl

15.06.2019, 10:09

Skazany prawomocnie założyciel Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych Rafał Gaweł uzyskał norweskie obywatelstwo, co oznacza, że nie może być poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania - podał w piątek portal DoRzeczy.pl.


W Łomży rozpoczął się 32. Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Walizka"

12.06.2019, 13:36

Przedstawienia lalkowe i uliczne teatrów m.in. z Polski, Nowej Zelandii, Chin, Hiszpanii i Serbii znalazły się w programie rozpoczętego w środę w Łomży (Podlaskie) 32. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Walizka". Impreza potrwa do soboty.


Łomżyński teatr poszukuje aktorów-amatorów

22.05.2019, 10:56

To szansa na sprawdzenie swoich sił w profesjonalnym spektaklu teatralnym. Teatr Lalki i Aktora w Łomży poszukuje aktorów.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Kult" Łukasza Orbitowskiego

RadioRower

OSP z Lipska ma nowy wóz strażacki, fot. Konrad Skokowski
LIPSK
19.10.2019, 18:17, akt. 18:23

OSP z Lipska ma nowy wóz strażacki

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok