Radio Białystok | Wiadomości | Klawesynowy utwór rozbrzmiewa z białostockiego ratusza

Klawesynowy utwór rozbrzmiewa z białostockiego ratusza

21.07.2019, 18:19, akt. 18:42

Zbliża się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej w Białymstoku. Koncert inaugurujący już za tydzień w niedzielę (28.07) - w tym roku wyjątkowo w synagodze w Tykocinie.

ysuel, stock.adobe.com
ysuel, stock.adobe.com

Już od tygodnia w południe z białostockiego ratusza oprócz hejnału rozbrzmiewa króciutki fragment muzyki granej na klawesynie - mówi dyrektor Artystyczna Festiwalu Anna Urszula-Kucharska. To fragment utworu Couperina "Les Baricades Mistérieuses", cały utwór będzie można usłyszeć 31 lipca podczas recitali w Galerii Sleńdzińskich.

Muzyka z ratusza to promocja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej w Białymstoku. To również sposób na uhonorowanie patronki Festiwalu Julitty Sleńdzińskiej - klawesynistki - jednej z prekursorek gry na instrumentach historycznych w Polsce. Klawesynowy "hejnał" będzie przypominał o barokowej tradycji  Białegostoku do 4 sierpnia.

Koncert inaugurujący Festiwal Muzyki Dawnej odbędzie się w niedzielę (28.07). W tym roku wyjątkowo w synagodze w Tykocinie. W programie koncertu znajdą się XVI-wieczne polskie pieśni kompozytorów takich jak Mikołaj Gomółka czy Wacław z Szamotuł oraz ich konkordancje, czyli polskie melodie jednogłosowe. Usłyszymy też renesansowe instrumenty dęte. (Na koncert będzie transport z Białegostoku).

A na zakończenie Festiwalu (4.08) w Auli Magna Pałacu Branickich, zabrzmi koncert "Cztery Pory Roku". To będzie zestawienie zbioru "Pory roku" autorstwa dwóch kompozytorów - Antonia Vivaldiego i Giovanniego Guida. Początek o 19:00.

Szczegółowy program Festiwalu Muzyki Dawnej w Białymstoku na stronie galeriaslendzinskich.pl.

| red: wszStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Gwiazdka z Książką

"Drogi Święty Mikołaju" Nataszy Sochy i Magdy Mazur

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok