Radio Białystok | Wiadomości | Partia KORWIN chce debaty o sobotnich wydarzeniach w Białymstoku

Partia KORWIN chce debaty o sobotnich wydarzeniach w Białymstoku

25.07.2019, 12:43, akt. 12:50

O debatę o sobotnich wydarzeniach w Białymstoku z udziałem władz miasta i województwa - postuluje partia KORWiN. Taka debata miałaby wskazać jak w przyszłości uniknąć aktów przemocy podczas zgromadzeń.

fot. Marcin Gliński
fot. Marcin Gliński

W sobotę (20.07) ulicami Białegostoku przeszedł pierwszy Marsz Równości pod hasłem "Białystok domem dla wszystkich". Na trasie marszu odbyły się też inne zgromadzenia, kontrmanifestacje. Przemarsz kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci, policja musiała użyć gazu. W stronę uczestników marszu rzucano kamieniami, petardami, jajkami i butelkami, wykrzykiwano też obraźliwe słowa. Policji do tej pory udało się zidentyfikować ponad 90 osób łamiących prawo.


Zidentyfikowano ponad 90 osób w zw. z łamaniem prawa podczas Marszu Równości w Białymstoku


Pomysł debaty, którą mieliby współorganizować i wziąć w niej udział władze miasta, województwa, a także członkowie partii politycznych, przedstawił w czwartek (25.07) szef lokalnych struktur partii KORWIN Marcin Sawicki. W jego ocenie, na tych wydarzeniach ucierpieli zwykli mieszkańcy Białegostoku, miasto jest też źle postrzegane przez innych.


Premier Mateusz Morawiecki potępił chuligańskie wybryki podczas białostockiego Marszu Równości


Sawicki mówił, że jeszcze w czwartek ma spotkać się z przedstawicielem środowiska lewicowego i rozmawiać o formule debaty. 

- Jeśli my się dogadamy, to ja uważam, że już wtedy każde środowisko będzie mogło śmiało wziąć udział w tej debacie - mówił Sawicki. Dodał, że nie podoba mu się kłótnia między marszałkiem województwa podlaskiego a prezydentem miasta i ich wzajemne oskarżenia, bo traci na tym wizerunkowo miasto.

- Myślę, że wszyscy są zgodni co do tego, że nie ma miejsca na przemoc słowną, nie ma miejsca na przemoc fizyczną w naszym mieście, nigdy nie było na to miejsca i nie będzie zgody - powiedział Marcin Sawicki i dodał, że stąd pomysł na debatę. 

Jego zdaniem powinna ona być rozmową "bez obwiniania się o to, kto był winny, kto dopuścił, kto nie dopuścił, tylko co będzie w przyszłości".

Pytany przez PAP, czego oczekuje po rozmowie ze środowiskiem lewicowym, Sawicki powiedział, że zrozumienia. 

- Zrozumienia drugiej strony, nie zrozumienia bandytów, bo na bandytów jest tylko paragraf. Zrozumienia tych wszystkich seniorów, tych osób, które organizowały liczne zgromadzenia, tych osób, które się modliły przed kościołem, że są ludzie, którzy mają inny pogląd, po prostu - mówił Sawicki. Dodał, że każda ze stron musi zrozumieć, iż się różnimy i np. nie organizować Marszu Równości przy obiektach sakralnych, ale też sprawić, by legalnie odbywające się zgromadzenie mogło przejść ulicami miasta.

Sawicki powiedział, że debata powinna być zorganizowana do połowy sierpnia, zapowiedział też, że wyśle oficjalne pisma do władz miasta i województwa. 

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Truskolaski: być może w zawiadomieniu rozszerzę zarzuty wobec marszałka Kosickiego

24.07.2019, 15:36

Nie tylko możliwość przekroczenia uprawnień przez marszałka województwa podlaskiego Artura Kosickiego, ale też wywieranie nacisków by zakazać organizacji Marszu Równości może znaleźć się w zawiadomieniu do prokuratury, które przygotowuje prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.


Piontkowski o działaczach PiS na blokadzie Marszu Równości: Nie ma ustaleń, które by to potwierdzały

24.07.2019, 13:45

Nie ma żadnych ustaleń, które by to potwierdzały - powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski pytany o kwestie dotyczące obecności podlaskich działaczy PiS na blokadzie Marszu Równości w Białymstoku. Piontkowski jest pełnomocnikiem PiS na Podlasiu.


Białostocka studentka chce walczyć o pozytywny wizerunek miasta

23.07.2019, 20:37

Sobotnie wydarzenia związane z Marszem Równości rozniosły się szerokim echem po całym świecie. Białystok przedstawiany jest przez ogólnoświatowe media jako miasto homofobiczne i nacjonalistyczne.


Władze Jagiellonii Białystok wydały stanowisko ws. zajść związanych z Marszem Równości

23.07.2019, 20:09

Po trzech dniach od Marszu Równości głos zabierają władze Jagiellonii Białystok. 


Sąd aresztował mężczyznę za pobicie 14-latka przed Marszem Równości

23.07.2019, 19:46

Zaatakował nastolatka idącego na Marsz Równości w Białymstoku - teraz najbliższe 2 miesiące spędzi w areszcie.


Niski przelot śmigłowca nad marszem w Białymstoku. SG: Kontrola jest prowadzona w trybie pilnym

23.07.2019, 15:39

Kontrola dotycząca niskiego przelotu śmigłowca podczas zabezpieczania marszu równości w Białymstoku została wszczęta już w sobotę; jest prowadzona w trybie pilnym - poinformowała chor. sztab. Anna Michalska z sekcji prasowej Komendy Głównej Straży Granicznej.


Młodzież Wszechpolska zadowolona, że udało się utrudnić przebieg marszu równości

23.07.2019, 12:46

Białostoccy działacze Młodzieży Wszechpolskiej zapewniają, że nie brali udziału w ataku na uczestników legalnego marszu równości, który w sobotę przeszedł ulicami miasta.


Poseł Truskolaski złożył zawiadomienie do prokuratury na radnego z PiS wz. z wpisem po Marszu Równości

23.07.2019, 12:07

Poseł PO-KO Krzysztof Truskolaski złożył we wtorek (23.07) zawiadomienie do prokuratury ws. gróźb karalnych pod adresem jego i prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego we wpisie w mediach społecznościowych po sobotnim Marszu Równości radnego sejmiku Sebastiana Łukaszewicza (PiS).


Prezydent Białegostoku chce wyjaśnienia od Jagiellonii ws. zamieszek podczas Marszu Równości

22.07.2019, 19:15

O wyjaśnienie roli Jagiellonii w zamieszkach podczas sobotniego marszu równości zwrócił się prezydent Białegostoku.  


"W imię wartości" - reportaż Dominiki Dębskiej

21.07.2019, 22:08

W sobotę na ulice Białegostoku wyszły tysiące ludzi, by w kilkudziesięciu manifestacjach żądać swoich praw.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Oddaj krew
stock.adobe.com
REGION
31.05.2020, 14:56, akt. 15:02

W gminie Kolno będą kluby seniora
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok