Radio Białystok | Wiadomości | "Wstrzymujemy wydatki". Prezydent Białegostoku wprowadza oszczędności w związku z zapowiedzią zmian podatkowych

"Wstrzymujemy wydatki". Prezydent Białegostoku wprowadza oszczędności w związku z zapowiedzią zmian podatkowych

14.08.2019, 14:52, akt. 15:09

Nawet o 150 mln zł rocznie może zmniejszyć się budżet Białegostoku wskutek zmian legislacyjnych, dotyczących obniżenia stawki podatku dochodowego - szacuje prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Do szefów miejskich placówek i spółek wystosował pismo z decyzją o wprowadzeniu oszczędności.

Urząd Miejski w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
Urząd Miejski w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda

"Drastyczne kroki" w urzędzie


- Nowa rzeczywistość wymusza drastyczne kroki, inwestycje miejskie w nadchodzącym roku ograniczać się będą wyłącznie do tych zawczasu rozpoczętych i tych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania miasta - napisał prezydent Truskolaski w piśmie do dyrektorów miejskich jednostek organizacyjnych, przesłanym w środę (14.08) mediom przez Departament Komunikacji Społecznej magistratu.


Jak zaznaczył, chodzi o wprowadzane przez rząd zmiany legislacyjne, dotyczące obniżenia stawki podatku dochodowego, co wpłynie na wysokość kwoty, która - jako udział w tym podatku - trafia na konto samorządu. Jak podał, "wskutek działań rządowych" dochody budżetu miasta zmniejszą się w skali roku nawet o 150 mln zł (budżet miasta na 2019 rok zakłada dochody przekraczające 2,1 mld zł - PAP).


- W związku z tym wstrzymuję wszelkie wydatki poza tymi, które wynikają z konieczności zapewnienia ciągłości działania jednostki. Proszę zatem o rezygnację z wszelkich działań mogących skutkować nowymi zobowiązaniami finansowymi - napisał Tadeusz Truskolaski, który jest też prezesem zarządu Unii Metropolii Polskich.


Prezydent wyraził przy tym nadzieję, że takie działania będą przejściowe, zaś "dotkliwe ograniczenia dochodów samorządu, wynikające z inicjatyw rządowych, zostaną w odpowiedni sposób zrekompensowane". "W przeciwnym wypadku zmuszeni będziemy stwierdzić, iż jest to podjęta z premedytacją, próba ograniczenia samodzielności niezależnego samorządu terytorialnego" - ocenił.

"Zwijamy się, jeśli chodzi o inwestycje"

Kilka dni temu na konferencji prasowej, odnosząc się do miejskich inwestycji, Tadeusz Truskolaski mówił, że "będzie duży problem w następnych latach". 

- Tak naprawdę, powiem państwu, zwijamy się, jeśli chodzi o inwestycje - mówił dziennikarzom prezydent. Dodał, że nawet dokończenie niektórych drogowych inwestycji może być dla miasta "ogromnym ciężarem".

"Gminom grozi stagnacja, a niektórym nawet bankructwo"

Pod koniec lipca do Sejmu wpłynął rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który zakłada m.in. obniżenie PIT z 18 do 17 proc. oraz co najmniej dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodów. Przewidziane w nim rozwiązania mają wejść w życie 1 października. 1 sierpnia weszły w życie przepisy o "zerowym PIT" dla osób do 26. roku życia.

Samorządy i ich korporacje od dłuższego czasu alarmują, że planowane zmiany, plus wydatki na podwyższone pensje nauczycieli, odbiją się w poważnym stopniu na ich budżetach. - Działania rządu, m.in. zmiany w PIT,  powodują, że sytuacja finansowa jest kryzysowa; kilkuset gminom grozi stagnacja, a niektórym nawet bankructwo - przekonywali przed miesiącem po posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Dokumentację w tej sprawie przekazali premierowi.

Szacunki organizacji samorządowych mówią o kwocie 5,2 mld zł rocznie, której nie będzie w budżetach samorządów wskutek planowanych zmian podatkowych.


źródło: PAP | red: zmj

ZOBACZ TEŻ:


Białostoccy radni PiS pytają prezydenta o szkolne zajęcia z "równego traktowania"

9.08.2019, 13:25

Białostoccy radni PiS pytają prezydenta Tadeusza Truskolaskiego, jaki charakter miałyby mieć zajęcia z "równego traktowania" w miejskich placówkach oświatowych. Prezydent zapowiedział takie działania po wydarzeniach, jakie miały miejsce podczas kontrmanifestacji, które próbowały zablokować Marsz Równości.


Kolejne formy pomocy w opiece dla rodziców osób niepełnosprawnych w Białymstoku

8.08.2019, 15:30

To pomoc dla opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych. W Białymstoku otwarto kolejne mieszkanie, tak zwane wytchnieniowe. W lokalu o powierzchni 120 metrów kwadratowych jednocześnie może przebywać ośmioro podopiecznych.


Miasto Białystok dofinansuje montaż pomp ciepła i kolektorów słonecznych

7.08.2019, 15:12

Miasto Białystok dofinansuje montaż w ok. stu domach pomp ciepła lub kolektorów słonecznych. Mieszkańcy mogą wnioskować o dotacje do 5 tys. zł do jednej inwestycji. Pieniądze będą przyznawane z puli 500 tys. zł, w ramach miejskiego Programu Ograniczania Niskiej Emisji.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

No Logo na żywo w studiu Rembrandt

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

"Zaraz będzie po wszystkim" Grzegorza Uzdańskiego
II Sokólski Turniej Gier - fot. Marcin Gliński
SOKÓŁKA
17.11.2019, 06:57, akt. 18.11.2019, 07:51

II Sokólski Turniej Gier


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok