Radio Białystok | Wiadomości | Kończy się XXI Letnia Akademia Wiedzy o Tatarach Polskich

Kończy się XXI Letnia Akademia Wiedzy o Tatarach Polskich

24.08.2019, 12:35, akt. 12:39

Losy poszczególnych rodzin, osób, a nie tylko ogół tradycji, tworzą także tożsamość Tatarów w Polsce - przekonują uczestnicy kończącej się w sobotę (24.08) w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej koło Białegostoku XXI Letniej Akademii Wiedzy o Tatarach Polskich.

Stanisław Dumin, Adas Jakubauskas, Galim Sitdykow, "Tatarskie biografie. Tatarzy polsko-litewscy w historii i kulturze", fot. Joanna Żemojda
Stanisław Dumin, Adas Jakubauskas, Galim Sitdykow, "Tatarskie biografie. Tatarzy polsko-litewscy w historii i kulturze", fot. Joanna Żemojda

Właśnie takim biografiom - nie tylko znanym, ale też tym mało znanym - poświęcona jest tegoroczna akademia. To konferencja naukowa organizowana przez Związek Tatarów w Rzeczpospolitej Polskiej. Od lat podczas akademii popularyzowana i odkrywana jest wiedza o społeczności tatarskiej w Polsce, ale nie tylko.

- Chodziło nam to, aby w tym roku pokazać jak biografie poszczególnych osób wpływały na losy całej grupy - powiedział jeden z organizatorów akademii, szef podlaskiego oddziału Związku Tatarów RP, dr Artur Konopacki z Uniwersytetu w Białymstoku. Zaznaczył, że zazwyczaj Tatarzy powszechnie kojarzeni są z tradycją wojskową czy przysmakami kuchni, a chciałby, aby patrzeć na tę społeczność także przez historię ludzi.

Na konferencji prezentowano np. ród Rudziewiczów, Okmińskich (ród imamów), artystkę Olgę Leilę Piotrowicz, czy lekarza i żołnierza Tamerlana Smolskiego, Dżennet Dżabagi-Skibniewską - żołnierza wojny obronnej 1939 r., działaczkę opiekującą się dziećmi.

Artur Konopacki mówi, że odkrywanie wiedzy zwłaszcza o rodach mniej znanych, jest bardzo ważne dla społeczności tatarskiej. "To bardzo ważne dla naszej tatarskości, dla tego, kim my właściwie jesteśmy, dla nas samych, kim jesteśmy, skąd przyszliśmy, dokąd dążymy" - dodaje. Podkreślił, że często się okazuje, że pojedyncze losy ludzi, rodów "determinują" w dużej mierze to, co się dzieje z całą grupą.

To jest bardzo ważne, żeby zdawać sobie sprawę z tego, że czasami pojedyncze osoby stają się animatorami, moderują tę grupę, pokazują jej jakiś kierunek, czy też pozwalają, ze grupa jest gdzieś zauważana, mam nadzieję z pozytywnym świetle

- powiedział Artur Konopacki.

W dwudniowym spotkaniu wzięło udział około 60 osób, w tym jedenastu wykładowców z kraju (m.in. Warszawy, Krakowa, Białegostoku, Torunia) i zagranicy, m.in z Białorusi i Rosji.

Podlaskie jest uważane za region, gdzie zamieszkują największe w Polsce skupiska Tatarów. W Bohonikach i Kruszynianach działają zabytkowe drewniane meczety, są też zabytkowe muzułmańskie cmentarze - mizary.

Tatarzy są jedną z najmniejszych grup etnicznych w Polsce. Historia osadnictwa tatarskiego w Polsce ma ponad 600 lat.

Po akademiach, każdego roku przedstawiane podczas konferencji referaty są wydawane w formie książkowej - poinformował Artur Konopacki, redaktor pokonferencyjnych tomów.

źródło: PAP | red: mag

ZOBACZ TEŻ:


IX Dzień Tradycji Rzeczypospolitej

1.09.2019, 16:23

IX Dzień Tradycji Rzeczypospolitej odbędzie się w niedzielę, 1 września w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej pod Białymstokiem.


Polscy muzułmanie obchodzą Święto Ofiarowania

11.08.2019, 11:34

Polscy wyznawcy islamu rozpoczęli w niedzielę obchody Święta Ofiarowania, czyli Kurban Bajram. Życzenia z tej okazji przesłał wspólnocie polskich wyznawców islamu Muzułmański Związek Religijny w RP. Wieczorem w Białymstoku odbędzie się okolicznościowy bal tatarski.


Sabantuj – wielkie tatarskie święto w Kruszynianach [zdjęcia]

3.08.2019, 08:55

Zwyczaje i tradycje społeczności tatarskiej można poznać w sobotę (3.08) w Kruszynianach. Do wieczora potrwają tam obchody dorocznego święta Sabantuj. W tym roku odbywa się ono pod hasłem "My - Tatarzy polscy".
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Bilety na koncert Limp Bizkit w Kownie!

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok