Radio Białystok | Wiadomości | Setki starych opon na terenie dawnej żwirowni w Ogrodniczkach

Setki starych opon na terenie dawnej żwirowni w Ogrodniczkach

autor: Grzegorz Pilat

12.09.2019, 07:25, akt. 07:54

Na terenie dawnej żwirowni w Ogrodniczkach leżą setki starych opon i wiele kilogramów śmieci - zaalarmował nas słuchacz. Przysłał też zdjęcia, na których widać zalegające w lesie odpady.

fot. Grzegorz Pilat
fot. Grzegorz Pilat

Setki starych opon na terenie dawnej żwirowni w Ogrodniczkach - relacja Grzegorza Pilata

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Jak twierdzi słuchacz, to być może pozostałości po odbywających się tam niedawno dużych imprezach - Pikniku Militarnym i biegach Hero Run. Dodaje, że teren dawnej żwirowni jest też bardzo zniszczony.

Współorganizator Pikniku Militarnego Wojciech Hernik mówi, że teren żwirowni jest sprzątany dwukrotnie - przed i po imprezie.

Przed Piknikiem wywieźliśmy stamtąd 10 kontenerów śmieci, po imprezie aż 17. Teren został odebrany przez właściciela, który nie miał zastrzeżeń co do czystości

 - tłumaczy Wojciech Hernik.

Podobnie tłumaczy organizator biegów Hero Run Grzegorz Kuczyński z fundacji Białystok Biega, które także odbywają się na terenie dawnej żwirowni.

Sprzątamy teren przed i po imprezie. Nie zostawiamy ani jednego worka, opony czy przeszkody. Przywieźliśmy ze sobą 200 opon i tyle samo wywieźliśmy dzień po zawodach 

- podkreśla Grzegorz Kuczyński.

O sprawie wie też burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski.

Z problemem zanieczyszczenia żwirowni zmagamy się od wielu lat. Zwrócę się do właściciela - Wspólnoty Gruntowej wsi Ogrodniczki, o jak najszybsze uprzątnięcie terenu

 - zapewnia Radosław Dobrowolski.

Skąd zatem wzięły się tam setki opon, porwane worki przy okopach w lesie i inne śmieci? Wojciech Hernik tłumaczy, że opony leżą na terenie żwirowni od 2017 roku.

- Tam było pole do gry w ASG, które było wykorzystywane przez jedno ze stowarzyszeń z Białegostoku. Niestety nie byli w stanie tego usunąć i wspólnota gruntowa poprosiła nas żebyśmy to posprzątali. Zrobimy w ramach dobrej współpracy - zapewnia Wojciech Hernik i dodaje, że problem zanieczyszczenia terenu żwirowni istnieje wiele lat.

W weekendy przyjeżdżają tam tysiące osób. Nie każdy zabiera ze sobą śmieci, które przywiózł. Kiedy sprzątamy ten teren wywozimy tony plastikowych opakowań, szklanych butelek i innych odpadów. Niestety, ale to najczęściej odwiedzający brudzą najbardziej, a my dwa razy w roku - organizatorzy Pikniku i biegów Hero Run - sprzątamy żwirownie. Gdybyśmy tego nie robili, wyglądałoby to jeszcze gorzej

 - mówi Wojciech Hernik.

Właścicielem terenu jest Wspólnota Gruntowa wsi Ogrodniczki. Jak powiedział nam jej przedstawiciel, zalegające tam opony i inne śmieci do końca października znikną z terenu żwirowni. Zajmą się tym organizatorzy Pikniku Militarnego.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok