Radio Białystok | Wiadomości | Żaden dentysta nie chce świadczyć swoich usług w suwalskich szkołach

Żaden dentysta nie chce świadczyć swoich usług w suwalskich szkołach

autor: Areta Topornicka

18.09.2019, 09:47, akt. 13:42

W myśl ustawy, która obowiązuje od niemal tygodnia, każda tego typu placówka musi zapewnić uczniom opiekę stomatologiczną. Choć niektóre szkoły dysponują miejscem na gabinet dentystyczny, chętnych do pracy nie ma.

fot. Ryszard Minko
fot. Ryszard Minko

W połowie sierpnia Ratusz wysłał pisma z wytycznymi do szkół, jak i z informacją do suwalskich stomatologów. Odzewu od tych ostatnich jednak nie było. Chodzi prawdopodobnie o kwestie finansowe.

Jak mówi zastępca prezydenta Ewa Sidorek, szkoły będą musiały skorzystać z innego rozwiązania, jakim jest porozumienie z gabinetami dentystycznymi:

Poleciliśmy szkołom, aby wskazały rodzicom adresy gabinetów stomatologicznych, z którymi mogłyby współpracować. Ale będziemy podejmowali działania, by gabinety dentystyczne pojawiły się w szkołach. Jednak nie możemy nikogo do tego nikogo zmusić. Na tę chwilę wyczerpaliśmy wszystkie możliwe rozwiązania

- mówi Ewa Sidorek. Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Suwałkach Romuald Borkowski podkreśla, że rodzice uczniów muszą wyrazić zgodę na opiekę stomatologiczną konkretnego gabinetu. Dodaje również, iż postara się znaleźć dentystę, który, choć część swoich usług pełnił będzie na terenie szkoły.


W naszej szkole jest miejsce, gdzie dawniej funkcjonował gabinet stomatologiczny, więc nie ma żadnych przeszkód, aby znowu przyjmował tam dentysta. Jednak z mojego rozpoznania wynika, że lekarze stomatolodzy niechętnie podjęliby się tego zadania. Mam jednak nadzieję, że wkrótce uda nam się podpisać korzystną umowę

- mówi Romuald Borkowski. Problemy są też w Augustowie i w Sejnach.

Wiceburmistrz tego pierwszego miasta Filip Chodkiewicz informuje, że negocjacje ze stomatologami trwają. Efekty mają być znane w przyszłym tygodniu. Dodatkową komplikacją jest to, że tylko jeden gabinet w mieście ma kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Z kolei burmistrz Sejn Arkadiusz Nowalski mówi, że podlegli mu urzędnicy sprawę wciąż analizują.


| red: mik, rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Dyrektorzy augustowskich szkół obawiają się, że dostaną zbyt niskie dodatki funkcyjne

18.09.2019, 07:14

Ratusz chce wypłacać nagrody w przedziale od 300 do 2100 zł. Szefowie placówek spodziewają się, że otrzymają najniższą stawkę.


Rodzice niepełnosprawnych dzieci z Karolina nie chcą, by uczyły się one w Suwałkach

16.09.2019, 07:10

Władze gminy Giby chcą, aby dwójka niepełnosprawny dzieci ze szkoły w Karolinie uczyła się w oddalonych o 30 kilometrów Suwałkach. Choć zapowiadają, że zapewnią uczniom bezpłatny transport, to rodzice nie wyrażają na to zgody.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Prokurator Alicja Horn" Tadeusz Dołęga-Mostowicz

Iwajło Petew, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
6.06.2020, 19:41, akt. 7.06.2020, 00:42

Trener Jagiellonii: mieliśmy dużo szczęściaźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok