Radio Białystok | Wiadomości | Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus w Białymstoku - od 4 do 6 października

Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus w Białymstoku - od 4 do 6 października

23.09.2019, 13:42, akt. 29.09.2019, 10:07

Promocji młodych artystów - uczniów i studentów - ma służyć Festiwal Piosenki Literackiej. "W złotych płomieniach liści" im. Łucji Prus, który po raz 11. odbędzie się w Białymstoku na początku października. W tym roku wystąpi ponad 20 wykonawców.

Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus - od 4 do 6 października, fot. Olga Gordiejew
Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus - od 4 do 6 października, fot. Olga Gordiejew

Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus w Białymstoku - od 4 do 6 października - relacja Olgi Gordiejew

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Konkurs skierowany jest m.in. do uczniów szkół artystycznych

Organizatorem festiwalu imienia Łucji Prus, piosenkarki pochodzącej z Białegostoku, jest miejscowy Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury. Konkurs skierowany jest do uczniów i studentów szkół artystycznych oraz artystów niezwiązanych zawodowo z estradą. Odbędzie się w dniach 4-6 października.

- W swojej pracy artystycznej Łucja Prus kierowała się dewizą, że piosenka nie może być o niczym i nie może być wykonana byle jak - mówiła w poniedziałek (23.09) na konferencji prasowej dyrektorka WOAK Barbara Bojaryn-Kazberuk. Dodała, że dbałość Prus o wysoki poziom artystyczny i o kulturę słowa docenili znakomici kompozytorzy i twórcy tekstów jak Agnieszka Osiecka.

Bojaryn-Kazberuk poinformowała, że w tym roku podczas konkursu wystąpi 22 wykonawców. "To są młode osoby, którym bliska jest idea tego festiwalu, bliska jest dbałość o wysoki poziom artystyczny, o jakość polskiej piosenki i o słowo" - dodała.

Będzie można usłyszeć piosenki z tekstami Agnieszki Osieckiej

Będzie można usłyszeć piosenki z tekstami m.in. Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty, Wojciecha Młynarskiego, Jeremiego Przybory, ale też - jak mówiła koordynatorka festiwalu Magdalena Kruszyńska-Sosnowska - premierowe piosenki autorskie. - O to w tym wszystkim chodzi, by stwierdzić, że ta piosenka nie ginie, że ta piosenka się rozwija, że młodzi twórcy również dotykają tego gatunku, próbują swoich sił w tym trudnym, ale chyba najpiękniejszym gatunku piosenki literackiej - mówiła.

W ocenie koordynatorki, poziom konkursu oraz świadomość młodych ludzi rośnie z roku na rok. Powiedziała, że festiwal zrodził się z potrzeby ochrony dziedzictwa polskiej piosenki. - Talent to wielka wartość, a promocja tego talentu to nasza, instytucji kultury powinność i duże wyzwanie - dodała.

Młodych artystów będzie oceniać jury w składzie: Włodzimierz Nahorny, Nula Stankiewicz, Janusz Strobel i Jan Wołek.

Festiwalowi będą towarzyszyły też recitale znanych artystów

Festiwalowi będą towarzyszyły też recitale znanych artystów: Ireny Santor, Piotra Bukartyka i Hanny Śleszyńskiej; na koncercie galowym wystąpią laureatki poprzednich edycji festiwalu: Izabela Szafrańska i Paulina Serwatka.

Łucja Prus (1942-2002) zadebiutowała w wieku 20 lat w Ogólnopolskim Konkursie Piosenkarskim, w którym zdobyła drugą nagrodę. Występowała na festiwalach, brała udział w estradowych programach poetyckich, tworzyła muzykę do filmów animowanych i fabularnych. Współpracowała m.in. z Januszem Muniakiem, Włodzimierzem Nahornym, Jonaszem Koftą, Janem Wołkiem, Agnieszką Osiecką, Alicją Majewską, Jerzym Połomskim i zespołem Skaldowie. Za zasługi dla kultury została pośmiertnie odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

źródło: PAP | red: mag, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Festiwal Smaku w Dąbrowie Białostockiej 23.09.2019

23.09.2019, 12:30

W audycji Pad znakam Pahoni odwiedzimy Dąbrowę Białostocką, gdzie po raz pierwszy odbył się Festiwal Smaku.


"Od przeszłości do współczesności. Granice czasu" - to hasło festiwalu fotograficznego Białystok Interphoto

20.09.2019, 13:47

30 wystaw fotograficznych artystów z Polski, Czech, Białorusi, Estonii i Ukrainy, warsztaty, konkursy, pokazy filmów i akcje miejskie; złożą się na tegoroczną, 4. edycję festiwalu Białystok Interphoto, który rozpocznie się 26 września. Impreza potrwa do 17 listopada.


Film, teatr, taniec, muzyka i sport - Europejski Festiwal Sztuk Wszelakich w Łomży

18.09.2019, 19:30

To już siódma edycja tej imprezy. Nowinką tegorocznej edycji będzie Przegląd Form Teatralnych im. Tomasza Brzezińskiego - zmarłego dwa lata temu w Łomży twórcy Czarnego Teatru SIVINA II.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: stock.adobe.com
UWAGA!
29.05.2020, 08:04, akt. 09:24

Uwaga na kleszcze w podlaskich lasach
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok