Radio Białystok | Wiadomości | Spotkanie poświęcone polskiej polityce zagranicznej w Białymstoku

Spotkanie poświęcone polskiej polityce zagranicznej w Białymstoku

7.10.2019, 18:56, akt. 19:07

Podsumowaniu czterech lat polskiej polityki zagranicznej z uwzględnieniem polityki wschodniej poświęcona była debata Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej, która odbyła się w poniedziałek (07.10) w Białymstoku.

stock.adobe.com
stock.adobe.com

W spotkaniu wziął udział wiceminister spraw zagranicznych

W spotkaniu wziął udział wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz. Mówił, że spotkanie w Białymstoku jest kolejnym w regionalnym ośrodku debat służącym podsumowaniu polskiej polityki zagranicznej w ostatnich czterech latach.

W ocenie Marcina Przydacza przez ostatnie cztery lata "udało się zrealizować  szereg bardzo korzystnych dla Polski decyzji o charakterze  międzynarodowym". - Celem zasadniczym polskiej polityki zagranicznej jest takie układanie środowiska międzynarodowego wokół Polski, a żeby realizacja polskiej racji stanu była jak najbardziej możliwa - dodał Marcin Przydacz.

Wśród sukcesów wiceminister wymienił szczyt NATO, który odbył się w  Warszawie w 2016 roku, gdzie "podjęto decyzję o dyslokowaniu jednostek  Sojuszu Północnoatlantyckiego". - Poprzez te decyzje następnie wzmocnione już bezpośrednimi decyzjami na linii Waszyngton-Warszawa udało nam się zwiększyć obecność jednostek tak natowskich jak i bezpośrednio amerykańskich na terytorium Rzeczpospolitej - powiedział Marcin Przydacz.

W kontekście polityki bezpieczeństwa Marcin Przydacz wymienił też "ożywiony dialog ze Stanami Zjednoczonymi". 

Ostatnie podpisane porozumienia i to w czasie wizyty pana prezydenta (Andrzeja) Dudy w Waszyngtonie, a później w Nowym Jorku znacząco zwiększają poczucie bezpieczeństwa Polaków  poprzez realizację tzw. polityki odstraszania

- mówił Marcin Przydacz i dodał, że Polska nie prowadzi polityki agresywnej, a zmierza do zabezpieczenia "aktualnego stanu spraw, jeśli chodzi o sytuację w Europie".

Mówiąc o polityce obronnej wymienił też wspólną politykę obronną Unii Europejskiej. - Tutaj też jesteśmy aktywni poprzez tę stałą strukturalną współpracę - dodał.

Natomiast przedstawiając politykę europejską Marcin Przydacz ocenił, że przez ostatnie cztery lata udało się "głośno i wyraźnie przedstawić naszą wizję w ogóle rozwoju stosunków w Europie opartych o państwa narodowe, o ich własne interesy w przeciwieństwie do próby budowania jakiejś ponadnarodowej struktury mającej dominować poszczególne interesy państwowe". - My uważamy, że to się powinno odbywać na zasadzie  konsensusu - mówił. Dodał, że polski rząd sprzeciwia się idei Europy wielu prędkości, a chce Europy równych szans.

Odnosząc się do polityki regionalnej mówił, że nastąpiło "fantastyczne ożywienie na różnych poziomach". Wymienił tutaj współpracę w ramach Grupy Wyszehradzkiej, Trójmorza i tzw. format bukareszteński.

Marcin Przydacz wziął też udział w debacie dot. polityki wschodniej

Marcin Przydacz wziął też udział w debacie dotyczącej polityki wschodniej, podczas której skupiono się na stosunkach polsko-białoruskich.

- Ja nie mówiłbym tu o żadnych przełomach, raczej o kontynuacji dialogu. Chcemy prowadzić dialog z państwem białoruskim dla wspólnego interesu: i polskiego i białoruskiego - powiedział Marcin Przydacz dziennikarzom pytany o stosunki Polski i Białorusi.

Podkreślił też, że ważnymi tematami, o których trzeba dyskutować ze  stroną białoruską, jest sytuacja Polaków żyjących na Białorusi, ale też  współpraca gospodarcza i handel. 

My staramy się prezentować Białorusi,  Białorusinom, władzom białoruskim alternatywę innego rozwoju stosunków. To do narodu białoruskiego, to do władzy białoruskiej należy decyzja, w  jaki sposób chcą realizować swoje interesy. Nam wydaje się, że droga  bliższych kontaktów z Polską, z Europą, ze strukturami euroatlantyckimi  jest drogą odpowiednią

- mówił, ale - jak dodał - to od strony  białoruskiej zależy, którą drogę wybierze.

Jak poinformowali organizatorzy, ostatnia z cyklu takich debat odbędzie się w Regionalnym Ośrodku Debaty Międzynarodowej w Warszawie 11 października. Ma się odbyć z udziałem ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Inwestycje - głównym wątkiem poruszanym na VI Wschodnim Kongresie Gospodarczym [zdjęcia]

25.09.2019, 21:07

Przyciąganie inwestycji, by służyły rozwojowi makroregionu wschodniej Polski - to główny wątek rozpoczętego w środę w Białymstoku VI Wschodniego Kongresu Gospodarczego.


Stulecie polsko-amerykańskich stosunków dyplomatycznych – konferencja naukowa na UwB

28.06.2019, 08:44

25 naukowców z ośrodków w Polsce, USA, Czechach i Kanadzie przyjechało do Białegostoku na XVI Forum Amerykanistyczne.


VI Zjazd Związku Ukraińców Podlasia - wybrano nowe władze

23.06.2019, 10:51

Dbają o zachowanie i promocję kultury ukraińskiej w regionie, a w niedzielę (23.06) spotkali się, aby podsumować ostatnie cztery lata działalności, wybrać nowe władze i podyskutować o przyszłości organizacji.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
OiFP KONCERT DYPLOMANTÓW UMFC FILII W BIAŁYMSTOKU

REKLAMA
NIETEATR ŻYCIORYS - Wojciech Wysocki | monodram poetycki

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

Fot. Grzegorz Pilat
REGION
28.03.2024, 18:26, akt. 18:47

Samorządowe wsparcie dla wsi















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok