Radio Białystok | Wiadomości | Eksperci z podlaskiego NFZ-tu szkolili uchodźców i migrantów

Eksperci z podlaskiego NFZ-tu szkolili uchodźców i migrantów

16.11.2019, 15:17, akt. 15:57

O systemie służby zdrowia, możliwościach korzystania z opieki medycznej i ubezpieczeń zdrowotnych opowiadali eksperci z podlaskiego NFZ podczas specjalnego szkolenia dla uchodźców i migrantów, które odbyło się w sobotę (16.11) w Białymstoku.

Fot. Joanna Szubzda
Fot. Joanna Szubzda

Eksperci z podlaskiego NFZ-tu szkolili uchodźców i migrantów, jak korzystać ze służby zdrowia w Polsce - relacja Wojciecha Szubzdy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Szkolenie zostało zorganizowane w ramach prowadzonego przez białostocką Fundację "Dialog" projektu "Działania ukierunkowane na integrację obywateli państw trzecich w województwie podlaskim" współfinansowanego z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji.

Jak powiedział w sobotę (16.11) wiceprezes fundacji "Dialog" Marcin Kruhlej, projekt skierowany jest do ok. 700 osób - uchodźców i migrantów mieszkających w województwie podlaskim. Składają się na niego różne szkolenia i warsztaty, które mają pomóc cudzoziemcom w codziennym życiu w Polsce. Marcin Kruhlej mówił, że to właśnie oni wskazują, z czym mają problem, a fundacja odpowiada na te potrzeby. Stąd też pomysł szkolenia o służbie zdrowia.

- Jesteśmy tu przede wszystkim po to, by pomagać migrantom i uchodźcom w poruszaniu się po zawiłych ścieżkach służby zdrowia - powiedział rzecznik podlaskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Rafał Tomaszczuk. Zapewnił, że eksperci z NFZ chętnie opowiedzą o kwestiach związanych z ubezpieczeniem zdrowotnym, w jaki sposób można na podstawie tego ubezpieczenia korzystać ze świadczeń, co zrobić, gdy będą potrzebowali pomocy w nagłych wypadkach.

W szkoleniu wzięło udział kilkanaście osób, m.in. z Białorusi, Ukrainy i Czeczeni. Marina Mezhidova, Czeczenka, która w Polsce mieszka od 13 lat, mówiła dziennikarzom, że uchodźcy często nie wiedzą, jakie mają możliwości korzystania ze służby zdrowia. Wiąże się to nie tylko z problemami językowymi, ale też niewiedzą, jakie prawa mają, gdy legitymują się statusem uchodźcy, a co gdy posiadają zezwolenie na pobyt czasowy.

Projekt Fundacji "Dialog" potrwa do czerwca przyszłego roku. Marcin Kruhlej mówił, że dotąd udało się zorganizować spotkanie informacyjne o systemie edukacji, a także szkolenie o systemie prawnym w Polsce i załatwianiu urzędowych spraw. W planach jest jeszcze kilka szkoleń - m.in. o kulturze i świątecznych zwyczajach Polaków.

W ramach projektu oprócz szkoleń odbywają się też zajęcia z języka polskiego, które - jak zauważył Marcin Kruhlej - cieszą się dużym powodzeniem. Działają też asystenci, którzy pomagają cudzoziemcom w załatwianiu różnych spraw, a także osoby pomagające dzieciom i młodzieży m.in. w odrabianiu lekcji.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Mobilny punkt "NFZ bliżej pacjenta” gościł w Choroszczy

21.10.2019, 10:37

Mieszkańcy Choroszczy mogli w poniedziałek (21.01) załatwić sprawy związane z usługami świadczonymi przez Narodowy Fundusz Zdrowia bez wyjeżdżania do Białegostoku.


W podlaskiej siedzibie NFZ będzie można dowiedzieć się o profilaktyce nowotworu piersi

11.09.2019, 07:13

Samobadania piersi przy pomocy fantomu można będzie nauczyć się w środę (11.09) w sali obsługi interesanta w siedzibie podlaskiego NFZ w Białymstoku.


NFZ zwiększa kontrakt augustowskiemu hospicjum - będzie 17 łóżek więcej

6.09.2019, 18:14

Zmniejszą się kolejki do augustowskiego hospicjum.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu


fot. Irena Poczobut
12.08.2020, 15:25, akt. 18:08

Suwalska młodzież uczy się żonglowania

Fotolia.com
A TO CIEKAWE!
11.08.2020, 16:13, akt. 12.08.2020, 07:23

W Puszczy Augustowskiej urodziły się dwa żubryźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok