Radio Białystok | Wiadomości | NSA uchylił kolejne wyroki ws. uchwał białostockich radnych

NSA uchylił kolejne wyroki ws. uchwał białostockich radnych

27.11.2019, 14:01, akt. 14:29

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił kolejne trzy wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku i rozstrzygnięcia nadzorcze wojewody podlaskiego w sprawie uchwał o powołaniu składów komisji Rady Miasta.

Fotolia.com
Fotolia.com

Wcześniej to samo stało się z dwiema takimi uchwałami. Orzeczenia są prawomocne.

W styczniu wojewoda podlaski unieważnił pięć uchwał, bo jego zdaniem nie można bez zgody radnego autorytarnie zdecydować o tym, do której komisji ma on przynależeć.

Wiązało się to ze skargami, które złożyli do niego radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy w obecnej kadencji są w mniejszości. Chodziło o przypisanie ich - głosami większościowego klubu Koalicji Obywatelskiej - do poszczególnych komisji, mimo że do pracy w nich się nie zgłosili i byli temu przeciwni.

Większościowy klub radnych KO zdecydował, że rozstrzygnięcia nadzorcze wojewody podlaskiego, który przyznał rację radnym PiS-u zaskarży do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku.

WSA był tego samego zdania, co wojewoda, a później sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego jako wyższej instancji.

NSA uchylił wszystkie wyroki WSA i rozstrzygnięcia nadzorcze wojewody.

Ta sprawa dla prac Rady Miasta nie ma teraz znaczenia, bo radni już wcześniej doszli do porozumienia i pracują w tych komisjach, w których chcieli.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyroki ws. uchwał białostockich radnych

10.10.2019, 13:50

NSA uchylił wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku i rozstrzygnięcia nadzorcze wojewody podlaskiego w sprawie dwóch uchwał o powołaniu składów komisji rady nowej kadencji. W trzech podobnych sprawach skargi kasacyjne czekają jeszcze na rozpoznanie.


Radnego nie można wybrać do komisji bez jego zgody - orzekł WSA w Białymstoku

16.04.2019, 08:33

Radnego nie można wybrać do składu komisji bez jego zgody - ocenił WSA w Białymstoku i oddalił we wtorek skargi miejscowej rady miasta na rozstrzygnięcia nadzorcze wojewody podlaskiego dotyczące uchwał o powołaniu pięciu komisji rady nowej kadencji.


Budowa hali widowiskowo-sportowej w Białymstoku nie może się rozpocząć – ocenił Naczelny Sąd Administracyjny

20.03.2019, 16:41

W sprawie hali widowiskowo-sportowej w Białymstoku to wojewoda podlaski, a nie prezydent miasta miał rację. Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny. 
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok