Radio Białystok | Wiadomości | Mieszkańcy Moniek narzekają, że w nocy w ich mieście nie jest czynna żadna apteka

Mieszkańcy Moniek narzekają, że w nocy w ich mieście nie jest czynna żadna apteka

autor: Grzegorz Pilat

28.11.2019, 14:58, akt. 15:40

Od początku listopada w Mońkach nie działa w nocy żadna apteka - z takim problemem zwrócili się do nas Słuchacze.

WavebreakmediaMicro, Fotolia.com
WavebreakmediaMicro, Fotolia.com

Mieszkańcy Moniek narzekają, że w nocy w ich mieście nie jest czynna żadna apteka - relacja Grzegorza Pilata

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Jak ustaliliśmy - wcześniej placówki w Mońkach dyżurowały na zmianę - tak by zawsze jedna była otwarta po 22:00. Teraz w nocy wszystkie są zamknięte, na co narzekają mieszkańcy.

Radny powiatu monieckiego Rafał Supiński mówi, że z tym problemem też zgłosili się do niego mieszkańcy Moniek.


- Takiej sytuacji nigdy w mieście nie było. Wszystkie apteki w nocy są zamknięte. Uważam, że chociaż jedna apteka powinna być otwarta. W razie np. nagłej choroby dziecka rodzice powinni mieć możliwość kupienia niezbędnych lekarstw. Chodzi też o spokój wewnętrzny. Ludzie są spokojniejsi, kiedy wiedzą, że w mieście jest apteka, do której mogą zajść o każdej porze dnia i nocy. Złożyłem już interpelacje w tej sprawie - podkreśla Rafał Supiński.


Starosta moniecki Błażej Buńkowski mówi, że temat jest mu znany i już rozpoczął starania, by kłopoty mieszkańców powiatu z dostępne do aptek zniknęły.


- Pod koniec października dostaliśmy informacje od lokalnych aptekarzy, że rezygnują z dyżurów nocnych. Nie było wcześniej takiej uchwały, a aptekarzy zawiązali między sobą partnerską umowę i dogadywali się, które apteki, kiedy dyżurują. Rada powiatu podjęła decyzję o tym, żeby interweniować i odpowiednią uchwałę ws. pracy aptek przygotować - tłumaczy starosta moniecki Błażej Buńkowski.


Właściciel apteki w Mońkach Michał Janocha tłumaczy, dlaczego doszło do takiej sytuacji.


- Nie jest to skutek żadnego strajku czy jakiejś próby wywarcia nacisku na władze. Po prostu jedna z aptek została zlikwidowana. W związku z tym intensywność tych dyżurów i ich liczba drastycznie wzrosła. Przez to my, jako właściciele aptek nie jesteśmy w stanie temu podołać. Musieliśmy zawiesić dyżury. Dodatkowo przygotowaliśmy analizy na prośbę starostwa, z których wynika, że ruch w nocy jest znikomy. Chodzi też o organizację pracy, bo kiedy apteka jest otwarta, to na dyżurze musi być magister farmacji. Jeśli pracowałby w nocy, to w dzień pozostajemy bez niezbędnej obsługi. Jesteśmy pełni empatii wobec pacjentów, sprzyjamy ludziom i staramy się im pomóc, ale praca w nocy nie ma sensu - tłumaczy Michał Janocha.


Jak zapewnia starosta moniecki, na grudniowej sesji radni podejmą uchwałą ws. pracy aptek w godzinach nocnych. To powinno ostatecznie zakończyć utrudnienia mieszkańców z nocnym dostępem do aptek.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Cieszyński: rośnie liczba i tempo wystawiania przez lekarzy e-recept

29.07.2019, 12:46

Od początku roku lekarze wystawili ponad 3,5 mln e-recept. Rośnie też tempo ich wystawiania z kilku tysięcy dziennie na początku roku do kilkudziesięciu tysięcy obecnie – mówił w poniedziałek na konferencji prasowej w Białymstoku wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.


Szpital w Łomży nie może prowadzić apteki, więc chce ją wynająć

16.07.2019, 12:50

W związku z nowelizacją prawa farmaceutycznego, która za kilkanaście dni wchodzi w życie, łomżyński szpital nie będzie mógł prowadzić apteki.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok