Radio Białystok | Wiadomości | Prawie 15 mln zł z budżetu państwa dostaną szpitale w Wysokiem Mazowieckiem, Kolnie i Augustowie

Prawie 15 mln zł z budżetu państwa dostaną szpitale w Wysokiem Mazowieckiem, Kolnie i Augustowie

4.12.2019, 14:38, akt. 15:11

14,6 mln zł z budżetu państwa na modernizacje i zakup sprzętu medycznego dostaną trzy szpitale powiatowe w Podlaskiem. W środę (4.12) umowy w tej sprawie ze starostami augustowskim, kolneńskim i wysokomazowieckim podpisał wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Prawie 15 mln zł z budżetu państwa dostaną szpitale w Wysokiem Mazowieckiem, Kolnie i Augustowie, fot. Grzegorz Pilat
Prawie 15 mln zł z budżetu państwa dostaną szpitale w Wysokiem Mazowieckiem, Kolnie i Augustowie, fot. Grzegorz Pilat

Prawie 15 mln zł z budżetu państwa dostaną szpitale w Wysokiem Mazowieckiem, Kolnie i Augustowie - relacja Grzegorza Pilata

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Przeprowadzą remonty i kupią nowy sprzęt

Najwięcej pieniędzy – 12 mln zł dostanie powiat wysokomazowiecki na gruntowną modernizację szpitala powiatowego w Wysokiem Mazowieckiem. Szpital w Kolnie za 2 mln zł kupi tomograf komputerowy (1,6 mln zł dotacji), a szpital w Augustowie będzie modernizował i wyposażał m.in. centralną sterylizatornię. Dotacja to 1 mln zł.

Wojewoda wyjaśnił, że pieniądze pochodzą z rezerwy ogólnej budżetu państwa. Decyzję o dotacjach podejmował premier Mateusz Morawiecki. Bohdan Paszkowski przypomniał, że samorządy wiedziały już wcześniej, że dostaną wsparcie, teraz podpisywane są umowy.


Dzięki nowym inwestycjom poprawią się warunki leczenia

Bohdan Paszkowski powiedział, że ma nadzieję, że inwestycje w szpitalach wpłyną na poprawę warunków leczenia pacjentów i zwiększą dostęp do świadczeń medycznych.

Wojewoda podsumował, że łącznie od 2017 r. szpitale powiatowe w regionie dostały na inwestycje z budżetu państwa 48,6 mln zł. Dodał, że wsparcie na zakup sprzętu medycznego wynosiło 70-80 proc. jego wartości, nieco mniej – ok. 50 proc. – w przypadku prac modernizacyjnych.


Szpital w Wysokiem Mazowieckiem przejdzie gruntowny remont

Starosta wysokomazowiecki Bogdan Zieliński powiedział dziennikarzom, że rozpoczęte w szpitalu w Wysokiem Mazowieckiem prace modernizacyjne będą kosztowały 24 mln zł. Inwestycja jest zaplanowana na kilka lat. Dofinansowanie jest rozłożone w czasie do września 2022 r. Powiedział, że 12 mln zł dotacji jest rekordowe w historii powiatu (na jedną inwestycję) i pozwoli na przeprowadzenie gruntownego remontu całego szpitala, jakiego w nim jeszcze nie było. Dodał, że we wtorek podpisano umowę z wykonawcą, w środę zaczęły się prace.

Szpital powiatowy w Augustowie dostanie 1 mln zł dofinansowania, dołoży do tej inwestycji 300 tys. zł. Będzie przebudowywana centralna sterylizatornia, doposaży placówkę w sprzęt medyczny, ale też w łóżka czy szafki. "Są to zakupy niezbędne, które poprawią pracę szpitala"– poinformował starosta augustowski Jarosław Szlaszyński.

Szpital w Kolnie kupi nowy tomograf komputerowy. Inwestycja będzie kosztować 2 mln zł, szpital dostanie 1,6 mln zł dotacji. Sprzęt ma być dostarczony jeszcze w 2019 r., ale zacznie działać w 2020 r.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Coraz młodsze pacjentki chorują na nowotwory zewnętrznych narządów rodnych

27.11.2019, 14:31

Coraz młodsze kobiety chorują na raka sromu, który dotychczas w większości dotyczył starszych pacjentek - podkreślają lekarze z Białostockiego Centrum Onkologii. Placówka ta jako jeden z kilku ośrodków w Polsce przeprowadza oszczędzające operacje usunięcia tego nowotworu.


Wciąż nie ma porozumienia między pielęgniarkami a dyrekcją łomżyńskiego szpitala

26.11.2019, 19:27

Nie ma porozumienia, ale rozmowy nie zostały też zerwane przez żadną ze stron - bez efektów skończyło się spotkanie pielęgniarek z dyrektorem łomżyńskiego szpitala.


Szpitalowi w Zambrowie przyznano certyfikat akredytacyjny

21.11.2019, 17:29

To potwierdzenie wysokiej jakości leczenia pacjentów i zapewniania im dobrych warunków podczas pobytu na oddziałach.


Szpital psychiatryczny w Choroszczy będzie miał nowego dyrektora

21.11.2019, 10:33

Po 11 latach ze stanowiska dyrektora szpitala psychiatrycznego w Choroszczy odchodzi Tomasz Goździkiewicz.


Szpital w Łapach będzie miał nowoczesny tomograf

21.11.2019, 07:36

To pierwszy taki sprzęt w szpitalu w Łapach. Placówka będzie wyposażona w nowoczesny tomograf komputerowy.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok