Radio Białystok | Wiadomości | 38. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego - uroczystości w Podlaskiem

38. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego - uroczystości w Podlaskiem

autor: Grzegorz Pilat, Jakub Mikołajczuk, Ryszard Minko

13.12.2019, 08:37, akt. 14.12.2019, 13:36

Czołgi i wojsko na ulicach, aresztowania i internowania działaczy opozycyjnych - tak 38 lat temu wyglądało wprowadzenie w Polsce stanu wojennego.

Przedstawiciele władz Białegostoku złożyli kwiaty i zapalili znicze pod białostockimi miejscami pamięci, źródło: bialystok.pl/Marcin Jakowiak
Przedstawiciele władz Białegostoku złożyli kwiaty i zapalili znicze pod białostockimi miejscami pamięci, źródło: bialystok.pl/Marcin Jakowiak

Mija 38 lat od wprowadzenia stanu wojennego - relacja Grzegorza Pilata

Wydarzenia z okresu stanu wojennego przypomniano podczas koncertu w Białymstoku - relacja Ryszarda Minko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W nocy z 12 na 13 grudnia w całej Polsce rozpoczęły się represje wobec opozycjonistów – mówił w naszym porannym programie historyk Tomasz  Danilecki z Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.


- Przeciwko społeczeństwu  wyprowadzono na ulice około 100 tys. armię. To znaczy, 70 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów. W Białymstoku to była godzina 21:00. Funkcjonariusze spotkali się w komendzie wojewódzkiej, tam dostali instrukcje. I, no nie wiem, chyba już wśród nich była taka atmosfera, żeby zaatakować jak najszybciej. I pod różnymi pretekstami, nieraz używając przemocy, włącznie z biciem, wyłamując drzwi, zatrzymywali tych, których mieli na liście - mówi Tomasz Danilecki.


Uroczystości w Białymstoku

Punktualnie o północy, 13 grudnia, w 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce przedstawiciele władz Białegostoku złożyli kwiaty i zapalili znicze pod białostockimi miejscami pamięci, przypominającymi tę tragiczną datę w historii naszego kraju.

Wieńce od prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego zostały złożone przez jego zastępcę Rafała Rudnickiego pod tablicą przy ul. Lipowej, upamiętniającą represjonowanych w stanie wojennym, pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz pod pomnikiem Solidarności przy kościele pw. św. Kazimierza.

W związku z rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Podlaskiem odbyły się też inne uroczystości. W Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku można było wysłuchać koncertu pod tytułem "Wolność - to nie cel lecz szansa”, a wieczorem w kościele pod wezwaniem Św. Rocha m.in. działacze podlaskiej Solidarności wzięli udział w mszy w intencji Ojczyzny i ofiar stanu wojennego. Po nabożeństwie złożyli kwiaty pod pamiątkowymi tablicami. 

W wieczornych uroczystościach wzięli udział m.in. minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski, działacze Solidarności, władze województwa, samorządowcy, ale też żołnierze, harcerze i mieszkańcy Białegostoku.

Uroczystości w Suwałkach

Mszą świętą w konkatedrze pw. św. Aleksandra rozpoczęły się w Suwałkach obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Po prelekcji na temat dramatycznych wydarzeń sprzed 38 lat odbył się koncert pieśni Jacka Kaczmarskiego. Potem złożono kwiaty pod obeliskiem ks. Jerzego Popiełuszki i pod Dębem Wolności.

Jak mówi poseł Jarosław Zieliński, nie można pozwolić na to, by ten dzień został zapomniany.


Trzeba pamiętać o tej dacie nie tylko ze względu na pamięć o więzionych bohaterach, którzy doprowadzili do tego, że mamy wolny kraj, ale też dlatego by takie sytuacje nigdy nie powróciły. Nie można o tym zapomnieć dla dobra przyszłości

- mówi Jarosław Zieliński. 


Tylko w grudniu 1981 roku w ówczesnym województwie suwalskim aresztowano około 100 działaczy Solidarności. Ponad jedna trzecia pochodziła z Suwałk. Janusz Skowroński, część stanu wojennego spędził w więzieniu.

Byłem aresztowany w latach 1982-83, za kolportaż, za bibułę. Byłem też w Solidarności Walczącej, gdzie działaliśmy, by zwiększyć zasięg manifestacji. Przez pół roku siedziałem w więzieniu na Rakowieckiej, było ciężko, przez pół roku byłem przesłuchiwany, ale udało mi się nie złamać

- dodał Janusz Skowroński.

Głównym organizatorem uroczystości był suwalski oddział NSZZ "Solidarność".

źródło: bialystok.pl | red: mag, rbon, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


W Suwałkach odbędą się obchody 38. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

13.12.2019, 07:07

Dzisiejszą (13.12) uroczystość rozpocznie o godzinie 18:00 msza święta w konkatedrze pod wezwaniem św. Aleksandra.


Kiedyś to było, czyli z dziejów Suwalszczyzny - agenci SB w "Solidarności"

5.12.2019, 20:58

Na przełomie 1989 i 1990 roku jeden z suwalskich solidarnościowych działaczy podsłuchał przypadkowo rozmowę dwóch wysokich rangą funkcjonariuszy ówczesnej Milicji Obywatelskiej.
- A mamy kogoś w tej Solidarności - zapytał jeden z rozmówców.
- Aż za dużo - odparł drugi.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Oddaj krew


źródło: stock.adobe.com
REGION
1.06.2020, 10:33, akt. 10:36

W Sokółce powstanie łąka kwietna


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok