Radio Białystok | Wiadomości | Wspomnienia podlaskich "świadków historii" w białostockiej Mediatece

Wspomnienia podlaskich "świadków historii" w białostockiej Mediatece

autor: Olga Gordiejew

17.12.2019, 08:13, akt. 08:34

Chodzi o to, by chronić i upowszechniać historię miasta i regionu.

W Białymstoku można oglądać wystawę "Fotopowroty", fot. Sylwia Krassowska
W Białymstoku można oglądać wystawę "Fotopowroty", fot. Sylwia Krassowska

W białostockiej Mediatece tworzonej przez Centrum Ludwika Zamenhofa znajdziemy wspomnienia podlaskich "świadków historii" od końca XIX wieku po czasy współczesne.

W ramach projektu "e-Mediateka CLZ" tylko w tym roku opracowano i udostępniono 3000 fotografii i dokumentów oraz 50 relacji świadków historii dotyczących historii Białegostoku - mówi Mariusz Bieciuk z Centrum Ludwika Zamenhofa.


Gromadzimy przede wszystkim wspomnienia, relacje najstarszych mieszkańców Białegostoku, przeróżne tematy - wybuch II wojny światowej, dożynki w 1973 roku, bojary cały czas na bieżąco pozyskujemy i za każdym razem też apelujemy, że jeżeli ktoś jest taką osobą albo zna osobę 80+, to może warto się zgłosić, umówić z nami na takie spotkanie i zarejestrować te wspomnienia. To bezcenny materiał dla historyków, dla pasjonatów, dla edukatorów w przyszłości - mówi Mariusz Bieciuk.


Centrum Ludwika Zamenhofa nie tylko gromadzi wspomnienia białostoczan, ale też szuka różnych sposobów, by dzielić się nimi z pasjonatami historii - podkreśla Agnieszka Kajdanowska z CLZ.


My je wykorzystujemy do naszej działalności wystawienniczej, edukacyjnej, do publikacji. W tym roku przynajmniej dwie wystawy były wspierane przez zdjęcia z mediateki, były to "Fotopowroty" i wystawa plenerowa w stulecie dzielnicy w Starosielce. To niewątpliwie przyczynia się do tego, żebyśmy mieli pełniejszą wiedzę na temat historii naszego miasta - dodaje Agnieszka Kajdanowska.


Na stronach mediateki znajdziemy nie tylko relacje świadków historii dotyczące tradycji i codziennego życia Białegostoku, ale też materiały edukacyjne, gotowe scenariusze lekcji czy propozycje zabaw z wykorzystaniem zasobów Mediateki CLZ.

W sumie w multimedialnym archiwum historii mówionej miasta i regionu jest już kilkanaście tysięcy materiałów archiwalnych systematycznie opracowywanych m.in. dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na stronie internetowej Centrum Ludwika Zamenhofa dotychczas udostępniono 158 pełnych relacji i ponad 5 tysięcy fotografii i dokumentów.

| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok