Radio Białystok | Wiadomości | Białostocka Straż Miejska dba o czyste powietrze - przeprowadziła już ponad 400 kontroli
Ponad 400 zgłoszeń mieszkańców o podejrzeniu spalania niedozwolonych paliw bądź odpadów w domowych piecach otrzymała białostocka Straż Miejska od początku października.
Sporą część interwencji przeprowadzono przy użyciu specjalnego mobilnego laboratorium do pomiaru zanieczyszczeń powietrza.
Z roku na rok mieszkańcy Białegostoku stają się bardziej wrażliwi na jakość powietrza - mówi Marta Rybnik z białostockiej Straży Miejskiej. Dodaje, że czarny, gryzący dym, nie musi oznaczać, że w domach spalane jest niedozwolone paliwo, bo na ponad 400 zgłoszeń, tylko w 11 przypadkach okazało się, że w domowych piecach spalane są odpady.
Jak wynika z danych pomiarowych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, w tym roku odnotowywane jest znacznie mniej przekroczeń zanieczyszczeń powietrza niż przed rokiem. Mimo zaostrzonych norm, na razie jakość powietrza w regionie określana jest jako dobra i bardzo dobra – mówi Dominik Polesiński. Dodaje, że z reguły największe stężenia zanieczyszczeń powietrza odnotowywane są w styczniu. W tym sezonie grzewczym na razie jest dość ciepło, dlatego ludzie nie muszą tak intensywnie palić w piecach - mówi.
Naczelnik wydziału Monitoringu Powietrza dodaje, że WIOŚ jest w trakcie budowy dodatkowych trzech stacji pomiarowych w regionie. Dwie nowe ulokowane będą w Białymstoku przy ulicy Piłsudskiego i 42 Pułku Piechoty. Trzecia powstanie w Grajewie. Aktualną i prognozowaną jakość powietrza można sprawdzić na internetowej stronie powietrze.gios.gov.pl.
Ekologiczna elektrociepłownia zamiast czterech dymiących kotłowni i nowa sieć ciepłownicza, łącząca budynki komunalne ze spółdzielnią mieszkaniową. To plan burmistrza na przyszły rok.
Chodzi o to, by wyeliminować z ruchu samochody, które zanieczyszczają środowisko. Policjanci w całym kraju prowadzą akcję SMOG. W Białymstoku funkcjonariuszom pomagają uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych.
Po Białymstoku jeździ już smogobus, a już wkrótce w walce z zanieczyszczonym powietrzem pomagać będzie dron wyposażony w kamery i analizator do pobierania próbek.
Z Raportu Europejskiej Agencji Środowiska nt. jakości powietrza w Europie wynika, że prawie wszyscy Europejczycy mieszkający w miastach oddychają zanieczyszczonym powietrzem.
Mobilne laboratorium kontroli czystości powietrza otrzymała Straż Miejska w Białymstoku. Tzw. smogobus wyposażony m.in. w czujniki czy kamerę na teleskopowym maszcie, kosztował ok. 450 tys. zł. Sfinansowany został z budżetu miasta.