Radio Białystok | Wiadomości | Białostocka Straż Miejska dba o czyste powietrze - przeprowadziła już ponad 400 kontroli

Białostocka Straż Miejska dba o czyste powietrze - przeprowadziła już ponad 400 kontroli

autor: Ryszard Minko

26.12.2019, 08:27, akt. 08:56

Ponad 400 zgłoszeń mieszkańców o podejrzeniu spalania niedozwolonych paliw bądź odpadów w domowych piecach otrzymała białostocka Straż Miejska od początku października. 

Fot. Ryszard Minko
Fot. Ryszard Minko

Sporą część interwencji przeprowadzono przy użyciu specjalnego mobilnego laboratorium do pomiaru zanieczyszczeń powietrza.

Z roku na rok mieszkańcy Białegostoku stają się bardziej wrażliwi na jakość powietrza - mówi Marta Rybnik z białostockiej Straży Miejskiej. Dodaje, że czarny, gryzący dym, nie musi oznaczać, że w domach spalane jest niedozwolone paliwo, bo na ponad 400 zgłoszeń, tylko w 11 przypadkach okazało się, że w domowych piecach spalane są odpady.

Jak wynika z danych pomiarowych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, w tym roku odnotowywane jest znacznie mniej przekroczeń zanieczyszczeń powietrza niż przed rokiem. Mimo zaostrzonych norm, na razie jakość powietrza w regionie określana jest jako dobra i bardzo dobra – mówi Dominik Polesiński. Dodaje, że z reguły największe stężenia zanieczyszczeń powietrza odnotowywane są w styczniu. W tym sezonie grzewczym na razie jest dość ciepło, dlatego ludzie nie muszą tak intensywnie palić w piecach - mówi.

Naczelnik wydziału Monitoringu Powietrza dodaje, że WIOŚ jest w trakcie budowy dodatkowych trzech stacji pomiarowych w regionie. Dwie nowe ulokowane będą w Białymstoku przy ulicy Piłsudskiego i 42 Pułku Piechoty. Trzecia powstanie w Grajewie. Aktualną i prognozowaną jakość powietrza można sprawdzić na internetowej stronie powietrze.gios.gov.pl.

| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Władze Sejn chcą zrezygnować z węgla. Nowa infrastruktura grzewcza ma ruszyć już jesienią

24.12.2019, 09:32

Ekologiczna elektrociepłownia zamiast czterech dymiących kotłowni i nowa sieć ciepłownicza, łącząca budynki komunalne ze spółdzielnią mieszkaniową. To plan burmistrza na przyszły rok.


Policjanci eliminują z ruchu auta, które zanieczyszczają powietrze - trwa akcja SMOG

20.11.2019, 10:12

Chodzi o to, by wyeliminować z ruchu samochody, które zanieczyszczają środowisko. Policjanci w całym kraju prowadzą akcję SMOG. W Białymstoku funkcjonariuszom pomagają uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych.


Dron sprawdzi kto pali śmieciami w Białymstoku

27.10.2019, 08:29

Po Białymstoku jeździ już smogobus, a już wkrótce w walce z zanieczyszczonym powietrzem pomagać będzie dron wyposażony w kamery i analizator do pobierania próbek.


W Białymstoku dyskutowano o jakości powietrza w Polsce

17.10.2019, 15:35

Z Raportu Europejskiej Agencji Środowiska nt. jakości powietrza w Europie wynika, że prawie wszyscy Europejczycy mieszkający w miastach oddychają zanieczyszczonym powietrzem.


Białostocka Straż Miejska dostała mobilne laboratorium kontroli powietrza

7.10.2019, 17:06

Mobilne laboratorium kontroli czystości powietrza otrzymała Straż Miejska w Białymstoku. Tzw. smogobus wyposażony m.in. w czujniki czy kamerę na teleskopowym maszcie, kosztował ok. 450 tys. zł. Sfinansowany został z budżetu miasta.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Debaty kandydatów do Sejmu w Polskim Radiu Białystok, Stefan Krajewski, fot. Monika Kalicka
4.12.2021, 07:05, akt. 08:11

Stefan Krajewski kandydatem na szefa PSL-u


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok