Radio Białystok | Wiadomości | Wciąż brakuje pracowników do pracy na budowie, w przemyśle, gastronomii czy transporcie

Wciąż brakuje pracowników do pracy na budowie, w przemyśle, gastronomii czy transporcie

autor: Iza Serafin

28.12.2019, 13:35, akt. 14:47

Na podlaskim rynku pracy wciąż brakuje wykwalifikowanych rzemieślników.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Malarz pokojowy, stolarz czy ślusarz - to w Podlaskiem od lat zawody deficytowe. I wszystko wskazuje na to, że popyt na nie będzie się utrzymywać - podkreśla kierowniczka Regionalnego Obserwatorium Terytorialnego Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego Edyta Dąbrowska.


- Popyt na pracowników jest coraz większy i akurat podlaska gospodarka bardzo potrzebuje tego rodzaju specjalistów. Z drugiej strony szkoły zawodowe nie wypuszczają wystarczającej liczby specjalistów na rynek pracy - mówi Edyta Dąbrowska. - Dopóki w województwie podlaskim będzie się rozwijał przemysł, dopóki nie zdominują nas usługi w takim zakresie, żeby dorównać gospodarkom zachodnim, to będzie popyt na te zawody przemysłowe i rzemieślnicze - dodaje.


Eksperci rynku pracy mają nadzieję, że ta sytuacja się zmieni, ale jeżeli w Podlaskiem nie będzie chętnych do wykonywania tego typu zawodów, trzeba będzie sięgać po pracowników ze Wschodu - Białorusi czy Ukrainy.


- Część z nich traktuje nasz rynek jako swego rodzaju transfer. Pojawia się tutaj i znika. Jedzie na lepiej rozwinięty rynek mazowiecki - tam może więcej zarobić w określonych w zawodach. A część zostaje tutaj i pracuje. Chęci pracodawców pewnie będą skupione na tym, żeby pozyskać tych pracowników głównie ze Wschodu - stwierdza Edyta Dąbrowska.


Specjaliści zwracają uwagę, że duży popyt na pracowników utrzymuje się w kluczowych dla rozwoju województwa branżach - nie tylko budowlanej i przemysłowej, ale też gastronomicznej i w transporcie.


| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Zawody przyszłości

16.12.2019, 12:38

Jaką ścieżkę kariery zawodowej powinno wybrać moje dziecko? W jakim kierunku się kształcić? Jakie profesje będą za kilka lat najbardziej pożądane na rynku pracy? Takie pytania spędzają sen z powiek wielu rodzicom.


W Białymstoku mogą się pojawić problemy z obsadą karetek pogotowia ratunkowego

3.12.2019, 16:17

Od nowego roku w Białymstoku mogą się pojawić problemy z obsadą karetek pogotowia ratunkowego – alarmuje Związek Zawodowy Pracowników Ratownictwa Medycznego. W specjalnym piśmie do marszałka województwa, wojewody podlaskiego i podlaskiego oddziału NFZ opisują sytuację związaną z niedawno zakończonym naborem na ratowników kontraktowych.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok