Radio Białystok | Wiadomości | Najbardziej depresyjny dzień w roku - Blue Monday

Najbardziej depresyjny dzień w roku - Blue Monday

autor: Sylwia Krassowska

20.01.2020, 17:36, akt. 19:26

To wyjątkowo trudny poniedziałek (20.01) dla wszystkich meteopatów. Nie dość, że barometry mogą wskazywać blisko 1050 hektopaskali, to jeszcze dziś wypada najbardziej depresyjny dzień w roku, czyli Blue Monday.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com


0:00
0:00
Najbardziej depresyjny dzień w roku - Blue Monday - relacja Sylwii Krassowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W 2004 roku brytyjski psycholog dr Cliff Arnall z Cardiff University obliczył, że to właśnie trzeci poniedziałek stycznia jest najbardziej depresyjnym dniem w roku. Data ta została wyliczona na podstawie algorytmu, który uwzględnia wiele czynników, m.in.: szereg czynników meteorologicznych (krótki dzień, niskie nasłonecznienie), psychologicznych (świadomość niedotrzymania noworocznych postanowień) oraz ekonomicznych (zbliżające się terminy płatności pożyczek związanych ze świątecznymi wydatkami).


Zapytani przez nas białostoczanie przyznają, że nie odczuwają gorszego samopoczucia w porównaniu do pozostałych poniedziałków, a dużo zależy od naszego nastawienia.  


I chociaż - jak zwracają eksperci - Blue Monday to mit, przypominają, że nie powinniśmy lekceważyć złego samopoczucia i chronicznego zmęczenia, tylko udać się do specjalisty na konsultację.


Ja bym Blue Monday traktowała jako ciekawoskę. Jeżeli ktoś ma generalnie skłonności do obniżonego nastroju, skłonności depresyjne, czy depresję, to w takich dniach może czuć pogorszenie nastroju. Krótkie łatanie nastroju nie rozwiązuje sprawy - jeżeli w Blue Monday poprawimy sobie humor, to dobrze, ale jeżeli takie dni spotykają nas częściej, i nie wiemy dlaczego, to jest to sygnał, by pójść do psychologa, najlepiej psychoterapeuty. Systematycznie powtarzające się okresy obniżonego nastroju, smutku, mogą prowadzić do depresji lub mogą być jej pierwszymi oznakami albo stanu wyczerpania emocjonalnego, stanu wypalenia zawodowego, w zależności od sytuacji w jakiej ktoś jest - mówi psycholog Beata Skowrońska.


Aby poprawić samopoczucie wystarczy odpowiednia dieta bogata w minerały i witaminy - szczególnie te z grupy B - i odrobina ruchu. Słodycze, które pomagają w wytwarzaniu serotoniny, poprawiają nam humor, ale tylko na chwilę - przypominają specjaliści.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Blue Monday - to najbardziej depresyjny dzień w roku

21.01.2019, 09:01

W tym roku - w 21 dzień stycznia wypada nie tylko Dzień Babci, także najbardziej depresyjny dzień w roku, tak zwany "Blue Monday".
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustów
Prezes PiS Jarosław Kaczyński, fot. Monika Kalicka
REGION
2.07.2022, 07:09, akt. 10:25

Prezes PiS odwiedzi nasz region


fot. Paweł Wądołowski
JEDWABNE
2.07.2022, 12:35, akt. 12:40

Zlot motocyklowy w Jedwabnem
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok