Radio Białystok | Wiadomości | Prokuratura umorzyła śledztwo ws. awarii w suwalskiej oczyszczalni

Prokuratura umorzyła śledztwo ws. awarii w suwalskiej oczyszczalni

autor: Iza Kosakowska

23.01.2020, 17:18, akt. 17:44

Prokuratura Rejonowa w Suwałkach umorzyła śledztwo w sprawie awarii w miejscowej oczyszczalni ścieków. Doszło do niej w lipcu 2018 roku. 

Fotolia.com
Fotolia.com

Do Czarnej Hańczy i dalej do jeziora Wigry trafiło wówczas około 2,5 mln litrów ścieków. Spowodowało to śnięcie setek kilogramów ryb. 

Jak mówi szefowa suwalskiej prokuratury Joanna Orchowska, na decyzji o umorzeniu sprawy zaważyła opinia biegłego.


- Otrzymaliśmy opinię biegłego przy Sądzie Okręgowym w Olsztynie z zakresu ochrony środowiska. Stwierdził on, że zrzut nieoczyszczonych ścieków do rzeki Czarna Hańcza, biorąc pod uwagę ich rodzaj i wielkość, nie spowodował zagrożenia życia lub zdrowia wielu osób, istotnego obniżenia jakości wody oraz zniszczenia w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach. W związku z tym śledztwo zostało umorzone z powodu braku znamion czynu zabronionego - mówi Joanna Orchowska. 


Kilka tygodni temu do wniosku, że awaria z lipca 2018 roku nie miała dużego wpływu na przyrodę, doszła także Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku, która prowadziła swoje postępowanie w tej sprawie. 

Zarówno jedną, jak i drugą decyzją zaskoczony jest dyrektor Wigierskiego Parku Narodowego Tomasz Huszcza.


- Śnięte ryby pływały w dużych ilościach. Szacujemy, że około tony tych ryb mogło stracić życie. Oczywiście ekosystem rzeki Czarnej Hańczy, to nie tylko ryby, ale i inne drobne stworzenia, które bez wątpienia także ucierpiały. Natomiast ciężko jest oszacować łączną wielkość strat - mówi Tomasz Huszcza.. 


W lipcu ubiegłego roku na zlecenie Wigierskiego Parku Narodowego powstał też raport na ten temat autorstwa doktora Dariusza Ulikowskiego z Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie. Główną konkluzją tego opracowania było stwierdzenie, że awaria spowodowała w Czarnej Hańczy nieodwracalne skutki. Jednak ani tego raportu, ani stanowiska parku narodowego prokuratura pod uwagę nie wzięła. 

| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Spore kontrowersje budzą decyzje o umorzeniu postępowań dotyczących dwóch przypadków zanieczyszczenia Czarnej Hańczy

2.01.2020, 07:41

Śledztwo w sprawie wrześniowego wycieku umorzyła suwalska prokuratura. To samo uczyniła Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku w prowadzonym przez siebie postępowaniu związanym z zanieczyszczeniem rzeki w lipcu 2018 r.


Prokuratury umorzyła postępowanie ws. wycieku 180 tysięcy litrów ścieków do Czarnej Hańczy

30.12.2019, 07:50

Śledczy uznali bowiem, że rzeka nie została skażona.


Pracownik zwolniony z powodu wycieku ścieków do Czarnej Hańczy wraca do pracy w suwalskim PWiK-u

13.12.2019, 08:09

Dyspozytor Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Suwałkach, zwolniony dyscyplinarnie za to, że do Czarnej Hańczy przedostało się 2,5 mln litrów ścieków, może wracać do pracy. Tak uznał wczoraj (12.12) suwalski sąd okręgowy. To rozstrzygnięcie jest już prawomocne.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok